Rodzicielstwo to trudne zadanie, wiąże się z poświęceniem oraz przyjmowaniem problemów życia codziennego. Dzieci absorbują, wymagają, nakładają coraz więcej obowiązków. Rozwijają się we własnym tempie, a gdy zachodzą zmiany mamy do czynienia z koniecznością dostosowania się do okoliczności.
„Coraz więcej się słyszy o wypaleniu rodzicielskim. Badania wskazują, że około 10% kobiet doświadcza tego stanu. Jest to zdecydowana przewaga niż u mężczyzn. Większe wypalenie zauważa się u rodziców małych dzieci w wieku 5 – 6 lat.
Badania te wskazują, iż kobiety angażują się bardziej w rodzicielstwo niż mężczyźni i poświęcają swoim dzieciom więcej czasu. Gdy rodzi się dziecko kobieta zajmuje się swoją rolą, natomiast mężczyzna wraca do swoich obowiązków. Rola rodzica bardziej absorbuje matki” - pisze dr Piotrowski*
„Kobiety w tych czasach realizują się zawodowo. Powstaje silny, przewlekły stres, który powoduje obciążenie emocjonalne. Powstają trwałe zmiany w postawie rodzicielskiej.
Wypalony rodzic czuje się bezsilny, brakuje mu energii do działania. Czuje się przemęczony i nie jest w stanie się zregenerować. Zaczyna dystansować się od dzieci, ograniczać do obowiązkowych czynności: karmienia, ubierania, dbania o obowiązki szkolne i nic poza tym.
Taki rodzic ma zbyt wysokie oczekiwania wobec siebie np. perfekcjoniści lub mają zbyt małe wsparcie od partnera lub otoczenia.
Formy wsparcia opierają się na spotkaniach indywidualnych lub grupowych, a także online. Grupowe wsparcie według zespołu Centrum Badań nad rozwojem Osobowości jest kluczowym rozwiązaniem dla matek, które doświadczają wypaleniu zawodowemu.
Kolejnym problemem jest fakt, iż nie każdy jest stworzony do rodzicielstwa. Większość z tych osób czuje zawód, rozczarowanie i zniechęcenie podczas, gdy publicznie obraz rodzicielstwa jest prezentowany w sposób pozytywny.
Rodzicielstwo wymaga odpowiedniego przygotowania, wsparcia ze strony innych osób ze strony rodziny, przyjaciół czy otoczenia a także umiejętności okazywania uczuć, empatii, rozwiązywania konfliktów. Nie wszyscy są gotowi, by mieć dzieci, dlatego młodzi ludzie powinni mieć prawo do tego, by dokonać wyboru posiadania dzieci lub ich nie posiadania”.*
Decyzje o rodzicielstwie powinny być świadomym sygnałem na posiadanie dziecka. Najlepiej jest zaobserwować otoczenie, porozmawiać z innymi rodzicami na na temat odczuć i relacji z dzieckiem. Ponadto należy wybrać odpowiedniego partnera, by stworzyć z nim rodzinę.
Kluczowym elementem jest fakt, by podjęć decyzję samodzielną, bez udziału innych osób, bez namowy, zawstydzania tej osoby, by zdecydowała się na dziecko.
Rodzice powinni mierzyć się z odpowiedzialnością oraz świadomością, przez jaki proces rozwoju musi przejść dziecko, czego należy się spodziewać oraz kiedy zauważyć niepokojące sygnały.
Sytuacje, w których przyszli rodzice układają gotowe scenariusze, w których są oczekiwania wobec dziecka, niespełnione marzenia z dzieciństwa czy wizję idealnej przyszłości mogą wpływać negatywnie na postrzeganie rodzicielstwa oraz mogą powodować, że dziecko będzie się czuło niedowartościowane.
Rodzicielstwo powinno być piękne, lecz także prawdziwe, dostosowane odpowiednio do możliwości finansowych oraz kulturowych przyszłych rodziców.
Autor:
Joanna Cholewa, psycholog, pedagog, oligofrenopedagog
Artykuły pomocnicze:
*Piotrowski K. (2021). How many parents regret havingchildren and how it is linked to their personality and health: Two studies with national samples in Poland. PLOS ONE, 16, e0254163, e0254163.
*Szczygieł D., Sekulowicz M., Kwiatkowski P., Roskam I., Mikołajczak M., (2020), Validation of the Polish version of the Parental Burnout Assessment (PBA), New Direction for Child and Adolescent Development, 2020 (174).
SKOCZ DO:
Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>
Recommended Comments
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.