Światłoterapia jest jedną z terapii, które mogą być stosowane w leczeniu niektórych przypadków depresji, zwłaszcza tych sezonowych (znaną jako zespół afektywny sezonowego zaburzenia). Zasadniczo światłoterapia polega na ekspozycji na intensywne światło dzienne lub światło sztuczne o specjalnej długości fali przez określony czas w ciągu dnia. Jest to najczęściej stosowana w okresie jesienno-zimowym, gdy dni są krótsze, a nasłonecznienie jest ograniczone.
Światłoterapia działa poprzez regulowanie rytmu dobowego organizmu, znany jako zegar biologiczny lub rytm okołodobowy. Ekspozycja na intensywne światło, zwłaszcza rano, pomaga regulować poziom melatoniny (hormonu snu) i poprawiać nastrój poprzez zwiększenie wydzielania serotoniny (hormonu odpowiedzialnego m.in. za regulację nastroju).
Światłoterapia wykazuje obiecujące wyniki w leczeniu depresji sezonowej oraz może być pomocna w leczeniu niektórych innych rodzajów depresji, choć skuteczność może być różna w zależności od indywidualnych czynników. Niektóre badania sugerują, że może być równie skuteczna jak terapia farmakologiczna w leczeniu depresji sezonowej.
Wielkość i czas ekspozycji na światło są ważne. Zazwyczaj terapia światłem wymaga codziennej ekspozycji na intensywne światło przez około 30 minut do kilku godzin dziennie, w zależności od indywidualnych potrzeb i zaleceń terapeuty.
Światłoterapia jest uważana za stosunkowo bezpieczną formę leczenia, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak zmiany w cyklu snu, nadmierna aktywność, bóle głowy czy podrażnienie oczu. Ważne jest, aby konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii światłem, szczególnie jeśli istnieją inne schorzenia lub stosuje się inne leki.
Przed zastosowaniem światłoterapii konieczne jest ustalenie dokładnej diagnozy depresji oraz zbadanie innych czynników, które mogą wpływać na nastrój pacjenta.
"(...) biorąc pod uwagę życie w dobie farmakoterapii wszechobecnej w psychiatrii i innych dziedzinach medycyny, warto pamiętać o metodach nieoczywistych, a opartych na wieloletnich badaniach — które w dobie wielu zagrożeń cywilizacyjnych, oddalających nas od natury, przybliżają do fizjologicznej regulacji czynności organizmu. Fototerapia jest jedną z takich metod. Stosunkowo niskie koszty, dobra skuteczność i wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że może być ona brana pod uwagę jako monoterapia w zaburzeniach afektywnych sezonowych — metoda wspierająca w zaburzeniach niesezonowych. Obiecująco wyglądają kolejne kierunki badań obejmujące nowe obszary zdrowia człowieka. Wynika z nich również, że wraz z postępem rozwiązań technicznych (urządzenia mobilne do użytku w czasie przebywania w domu) w przyszłości fototerapia może się stać bardziej rozpowszechnioną metodą leczniczą." - Marlena Sokół-Szawłowska, Poradnia Przykliniczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
Natomiast z badania "Wpływ jasnego światła na parametry psychofizjologiczne pracowników zmiany dziennej" dowiadujemy się, że: "Uzyskane wyniki wykazały wpływ 14-dniowej terapii światłem na spadek nocnej aktywności ruchowej (p<0,001), co świadczy o poprawie jakości snu. Ponadto osoby badane po 14 dniach fototerapii uzyskały statystycznie lepsze wyniki w testach: TMT A&B, Stroop II oraz N-back, co wskazuje na poprawę w zakresie sprawności funkcji poznawczych tj. szybkości psychomotorycznej, pamięci operacyjnej i funkcji wykonawczych. Uzyskano także lepsze wyniki w Skali Depresji Zung’a, co wskazuje na poprawę w zakresie nastroju u badanych osób. Uzyskane wyniki dowodzą celowości poprawy jakości oświetlenia w miejscach pracy dla poprawy dobrostanu."
Podsumowując, światłoterapia może być skuteczną formą terapii dla osób cierpiących na depresję sezonową i może być pomocna w niektórych przypadkach innych rodzajów depresji. Jednak jak w każdej formy terapii, ważne jest konsultowanie się z lekarzem lub psychologiem w celu ustalenia, czy jest to odpowiednia opcja dla danej osoby oraz w celu odpowiedniego monitorowania postępów i ewentualnego dostosowania terapii. Tak czy inaczej warto odpowiednią dozę czasu w ciągu doby raczej przebywać w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, niż w nadmiernym stopniu otaczać się ciemnością.
Nawiasem mówiąc - i nie kryjąc, że to będzie link reklamowy - szeroki wybór oświetlenia jest tutaj. Natomiast mówiąc całkiem szczerze, i tym razem już bez żadnego marketingu, osoby chcące skorzystać ze światłoterapii, potrzebować będą tzw. lampy terapeutycznej. Niektóre takie lampy kosztują majątek, ale sensowną można dostać w cenie do 700 zł. I prawdę mówiąc - zakładając, że mówimy o celach prywatnych, dla jednej osoby - nie porywałbym się od razu na zakup dużo droższego urządzenie, chyba że ktoś akurat ma na zbyciu trochę gotówki i posiada szczególne preferencje co do wyglądu, designu, czyli estetyki lampy. O tym, co polecam, nie będę tu jednak pisał, mogę natomiast prywatnie podzielić się swoimi odczuciami i coś konkretnego polecić - zastrzegam jednak, że będzie to tylko moja osobista refleksja. W razie potrzeby, kontakt ze mną możliwy jest tutaj przez prywatną wiadomość oraz przez Facebook.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.