Miłość to uczucie, które każdy z nas doświadcza w swoim życiu. Często mówimy o miłości do swojego partnera, czy dziecka. Kochamy także swoich przyjaciół. Skąd się bierze miłość? Jakie są składniki miłości? O tym wypowiada się w swojej książce prof. dr hab. Bogdan Wojciszke, który napisał książkę pt.: „Psychologia miłości”.
Według prof. dr hab. Bogdana Wojciszke „miłość posiada trzy składniki, z których każdy ma swoją odrębną, swoistą dynamikę – to intymność, namiętność i zaangażowanie”.
Należy pamiętać o tym, w jakim natężeniu występują te składniki, które dają nam poczucie bezpieczeństwa w związku oraz pragnienie doświadczania razem kolejnych etapów w życiu.
Pragniemy się skupić w tym artykule na miłości pomiędzy kobietą a mężczyzną.
Jak pisze prof. Wojciszke miłość przechodzi przez następujące fazy:*
- zakochanie (tylko namiętność);
- romantyczne początki (dołącza intymność);
- związek kompletny (dołącza zobowiązanie);
- związek przyjacielski (zanika namiętność);
- związek pusty (zanika intymność);
- rozpad (zanika zobowiązanie)*;
Na podstawie tego schematu początki miłości są zazwyczaj krótkotrwałe, mówi się często o przeżywanym romansie, fali namiętności, tajemnicy przyszłego związku a także wielkim zauroczeniu. Wszystkie te sprowadzają się do jednego – osoby zakochane nie widzą w sobie wad, tylko same zalety, pragną doświadczać szczęścia, nie wyobrażają sobie siebie u boku innej osoby. Tak interpretujemy to, co pisze nam autor książki prof. Wojciszke.
Proces romantycznych początków to zazwyczaj poważne uniesienia, chęć spędzania każdej wolnej chwili z drugą osobą, nieprzespane noce, które są związane z wielogodzinnymi rozmowami, czułością i intymnością. Proces ten może trwać dosyć długo, miesiącami, a nawet do kilku lat trwania związku. W tym czasie partnerzy wiążą się na poważnie, zakładają rodzinę, budują wspólną przyszłość.
Kolejny etap związku kompletnego oparty jest na prawdziwych zobowiązaniach, dotyczących wspólnego wychowywania dzieci, prowadzenia domu, wspólnych chwil w gronie rodziny także podczas wakacji. Partnerzy zajmują się sprawami wychowania oraz edukacji swoich dzieci oraz rozwoju kulturalnego w rodzinie. Wiąże się to również z aspektami ekonomicznymi, które opierają się na zapewnieniu środków do życia i rozwoju życia rodzinnego.
Związek przyjacielski to więź oparta na wzajemnym zaufaniu i lojalności, a także szczerości. Partnerzy szanują siebie, mają świadomość tego, że mają wobec siebie zobowiązania oraz starają się rozwiązywać problemy wspólnie. Związek oparty jest na kompromisach oraz wartościowej relacji, lecz zanika namiętność pomiędzy obojgiem ludzi. Poprzedzone jest to ciągłą monotonią życia oraz koniecznością stabilizacji życia rodzinnego. Ponadto u kobiet może spadać libido związane z wychowywaniem dzieci, u mężczyzn z przemęczeniem czy zmianami fizycznymi zachodzącymi w obu przypadkach.
Najmniej pożądanym jest związek pusty, który mocno ogranicza się do kontaktów fizycznych, Zanika także intymność, partnerzy tracą zaufanie do siebie oraz wzajemny szacunek. Przestają traktować się jak bliscy sobie ludzie. Ograniczają się do zwykłej codziennej komunikacji, a z czasem przestają ze sobą rozmawiać i dzielić się swoimi przemyśleniami czy wrażeniami.
Podczas rozpadu partnerzy zdają sobie sprawę, że ich związek zanika. Przestają ich obchodzić wzajemne relacje, nie dbają o wspólnie spędzany czas, a zobowiązania, które mają wobec siebie zaczynają dzielić na pół. Nie potrafią myśleć o sobie w namiętny sposób, przestają ze sobą rozmawiać a wspólne interesy zaczynają być dla nich uciążliwe. Na takim etapie kończy się związek partnerski.
Przestudiowane wyżej opisy z książki prof. Wojciszke są tylko częścią jaka znajduje się w jej treści. Autor odnosi się do tego, w jaki sposób mamy dbać o relacje, by stworzyć wartościowy związek oraz zadbać o te trzy najważniejsze składniki miłości, które powinny ze sobą współistnieć w nierozerwalny sposób: intymność, namiętność, zobowiązanie.
Mając na względzie dobro związku oraz pragnienie posiadania partnera na całe życie poszukujmy rozwiązań, by móc czerpać radość z przeżywanych chwil i korzystać w pełni z tego, co stworzyliśmy dla siebie i swoich najbliższych. Bowiem miłość jest największą wartością, jaką może mieć w sobie człowiek i musi ją w sobie pielęgnować.
Autor:
Joanna Cholewa,
psycholog, pedagog, oligofrenopedagog
Bibliografia:
Bogdan Wojciszke „Psychologia miłości”, GWP, 1990
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.