Skocz do zawartości
  • Podpięte
    psycholog Joanna Cholewa
    psycholog Joanna Cholewa

    Poczucie własnej wartości u kobiety - psycholog online

    Autorka tekstu: psycholog Joanna Cholewa

    Każdy człowiek uczy się poprzez doświadczenie (C. Rogers), a kobieta lubi zmiany, zwłaszcza te, które dotyczą wyglądu zewnętrznego. Atrakcyjny wygląd jest wizytówką kobiety, a jego doświadczanie jest widoczne na różnych etapach życia. Zarówno młoda dziewczyna jak i dojrzała pani koncentrują się często na swoich cechach zewnętrznych.

    Już w okresie adolescencji (okres dojrzewania) pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o tym, w jaki sposób kobieta postrzega swoje ciało. W tym samym czasie kształtują się jej samoocena oraz poczucie własnej wartości. Pierwsze oznaki kobiecości, zmiany hormonalne często wywołują burzę emocjonalną, która dotyczy poszczególnych części ciała. To w jaki sposób postrzegają ciało kobiece inni wpływa na jej samoocenę. Spoglądanie w lustro, ocena zmian jakie następują oraz warunki środowiskowe (otoczenie) mogą sprawić to, w jaki sposób kobieta zacznie o sobie myśleć. 
     


    Najczęściej kobiety porównują swój wygląd do wyidealizowanych obrazów modelek, które mają cechy najczęściej występujące w mediach takie jak: szczupła sylwetka, płaski brzuch, duże piersi, długie nogi. Problemy z samooceną pojawiają się, gdy kobieta zauważa spore różnice w jej wyglądzie w porównaniu do „ideału”. W tej sytuacji zaczynają się spore huśtawki nastrojów, próby nadmiernego odchudzania się, które nie zawsze kończą się efektywnym wynikiem. Motywacja do zmiany sylwetki opiera się wyłącznie na nierealistycznym planowaniu zbliżenia własnego wyglądu do wyglądu kobiet na wyretuszowanych zdjęciach. 

    Co można zrobić w tej sytuacji?

    Nasze kobiece doświadczenia dotyczące wyglądu pozwalają na wyciagnięcie odpowiednich wniosków na temat tego jak sobie radzić ze swoją samooceną oraz nie utracić poczucia własnej wartości na tym etapie starań o piękny wizerunek.

    Zaprojektowanie własnego ciała

    Projekcja swojego ciała na podstawie realnych możliwości pozwoli na zbudowanie poczucia atrakcyjności. Przede wszystkim warto zrozumieć, że każda z nas jest tak naprawdę inna. A zdjęcia i filmy z modelkami są tylko wytworem świata fotografii. Gdyby można było te same osoby zobaczyć na żywo z pewnością można by było zauważyć pewne niedoskonałości.
    Każda kobieta ma trochę inny kształt, sylwetkę, wzrost. Należy spojrzeć na siebie mniej krytycznie, bardziej z szacunkiem i miłością. Najpierw trzeba pokochać swój wygląd, by móc ocenić, co można w nim zmienić.

    Ocena swoich potrzeb

    Potrzeby każdej kobiety dotyczą przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia atrakcyjności, co wiąże się też z potrzebami przynależności. Pomimo tego, że poczucie przynależności w obecnych czasach dotyczy nie tylko posiadanie partnera ale również potrzeby spędzania czasu z ludźmi, z którymi kobieta poczuje się spełniona. Wszakże wygląd i atrakcyjność należy do szerokiego spektrum działalności kobiety to należy ocenić, które z tych potrzeb są priorytetowe. Najczęściej to jest macierzyństwo, kariera, dobry związek, wartości materialne i niematerialne (kulturowe).

    Warto zdecydować jakie potrzeby są najważniejsze i stanowią szczyt celu, do którego należy dotrzeć.
    Pierwsze miejsce jest dla potrzeb fizjologicznych, drugie dla poczucia bezpieczeństwa, które ma dla kobiety kluczowe znaczenie, trzecie to przynależność do kogoś, np. mężczyzny lub grupy społecznej (przyjaciele, grupy wsparcia) razem z czwartym miejscem dla potrzeb uznania i pochwał, piąte miejsce zaś zajmuje samorealizacja, czyli osiąganie sukcesów, edukacja, samorozwój.
     
    Można zwrócić uwagę na dwa ostatnie szczeble piramidy Maslowa, bowiem potrzeby te kształtują kobiecy styl życia. 
    W tej sytuacji należy popracować nad poczuciem własnej wartości, znaleźć rozwiązania dotyczące wyglądu, docenić siebie i swoje starania a następnie rozpocząć pracę nad sobą oraz samorealizacją. 

    Na pierwszym miejscu należy postawić swoje samopoczucie, kiedy zmieniamy zdanie na swój temat czujemy się lepiej. Dlatego warto powtarzać sobie: „Jestem atrakcyjna”, „Kocham swoje ciało”, „Dobrze się z tym czuję”.

    Samorealizacja może dotyczyć zarówno kariery jak i spędzanie czasu wolnego na czytaniu książek motywacyjnych, uczestnictwo w warsztatach czy spotkaniach w grupach wsparcia, doskonaleniu swoich umiejętności czy wiedzy na szkoleniach wybierając tematykę pewności siebie. Bardzo ważne, by zaspokajanie tych potrzeb przynosiło ulgę oraz spokój wewnętrzny.

    Doskonalenie swoich emocji

    Wygląd zewnętrzny sprawia, że czasem czujemy się lepiej, a czasem gorzej. Lepiej oznacza świetny nastrój, radość, spełnienie celów, pragnienie realizacji planów, wysoka motywacja do działania, pozytywne myślenie na swój temat. 

    Gorzej się czujemy, gdy zaczynamy na siebie patrzeć zbyt krytycznie, czasem nam się nie powiedzie w pracy, mamy bardziej stresujący dzień, nie mamy ochoty na dalsze działania, negatywnie myślimy o sobie i nie potrafimy się skoncentrować na sobie. Najczęściej popadamy we frustrację również, gdy zaczynamy porównywać się do innych kobiet, które mają to, czego my byśmy chciały.

    Dlaczego tak się dzieje?

    Tak działają nasze emocje, jak u każdej kobiety. Gdy jesteśmy w dobrym nastroju wszystko nam przychodzi łatwiej, a gdy mamy zły nastrój wszystko wydaje nam się trudne do zrealizowania.

    W tej sytuacji należy się zatrzymać na chwilę, by zacząć kontrolować odczuwanie naszych emocji i sposób ich wyrażania. Powstrzymywanie się od samokrytyki oraz myślenie, że radość sprawia nam komplement lub pochwała można zacząć chwalić siebie za wygląd, np. „W tym wyglądam świetnie”, „Dzisiaj mam piękny makijaż”, „Lubię swój wygląd”, „Dzisiaj będę miała fajny dzień”.
    Można zatrzymać się na chwilę, zacząć dzień od radosnego spojrzenia na świat, na siebie, zaplanować go wcześniej a pod koniec dnia zweryfikować, co się udało i jaki będzie następny. 

    To samo dotyczy wyglądu. Spojrzenie w lustro na siebie z uśmiechem, podziwianie się w ciągu dnia, powtarzanie sobie pochlebstw w myślach może pomóc w doskonaleniu naszych pozytywnych emocji.

    Budowanie pewności siebie

    Zwieńczeniem pracy nad pozytywnym myśleniem o sobie jest zbudowanie pewności siebie, która wynika z prawidłowej samooceny. 
    Pewność siebie dotyczy swoich osiągnięć zawodowych, osiągnięć naukowych, relacji z innymi ludźmi a także wyglądu.

    Pewność vs niepewność siebie

    Czym jest pewność siebie? To na pewno przekonanie o tym, że zdobyte doświadczenia czy wiedza oraz pozytywne aspekty dotyczące wyglądu są przez nas osiągnięte i mamy odpowiednią  umiejętność ich zaprezentowania. Sposób prezentacji to przede wszystkim okazywania emocji radości i dumy a także zachowania spokoju i stanowczości. Niepewność siebie to przeciwieństwo, które przedstawia nerwowość w działaniu, prezentuje lęk i strach oraz czasem gniew. 

    Pewność siebie traktowana jest jako wartościowa cecha, która określa się człowieka o wysokim poczuciu własnej wartości, który wie czego chce. U kobiety jest to atut, który przekłada się na sposób okazywania podziwu nad własnym ciałem oraz swoimi osiągnięciami.

    Gdy jesteśmy pewne siebie to widać na zewnątrz, emanujemy dobrą energią i przyciągamy ludzi do siebie, to dominuje znacznie nad naszym wyglądem. Możemy czuć się gorzej ale, gdy cały czas nie tracimy wiary we własne siły możemy zyskać bardzo wiele i to nam pomaga w zdobywaniu sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym.

    Autorka tekstu: psycholog Joanna Cholewa

    SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

    • Jestem za to wdzięczny 1



    Opinie użytkowników

    Rekomendowane komentarze



    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Gość
    Dodaj komentarz...

    ×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

      Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

    ×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

    ×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


  • Kto jest online?   2 użytkowników, 0 anonimowych, 74 gości (Zobacz pełną listę)

  • Psycholog online

  • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

  • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
    Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

    psycholog Rafał Marcin Olszak



  • Forum psychologiczne

    • Bardzo dziękuję za taką wyrozumiałą i empatyczną odpowiedź. Każde wsparcie w tym momencie jest dla mnie bardzo ważne.  Wraz z informacją, że ślubu nie będzie znowu poczułam się oszukana i zdradzona. Uważam, że z 14 lat jak jesteśmy razem trzeci miesiąc zaplanowanej ciąży nie jest najlepszym momentem żeby mówić takie rzeczy. Poczucie bezpieczeństwa jest mi teraz wyjątkowo potrzebne a zostało mi odebrane w jednej sekundzie. Z drugiej strony rozumiem go, że gdy ja od rana jestem już zła albo smutna to on nie ma ochoty ze mną przebywać i unika mnie jeszcze bardziej. Chyba wpadliśmy w błędne koło. Gdy próbujemy dojść do porozumienia wydaje mi się, że mówimy w różnych językach i niestety nie umiejętności lingwistyczne są tutaj problemem.  Nasz związek nie był na odległość. Można powiedzieć, że mieszkałam w Niemczech, ale bardzo często jeździłam do Polski. Nasza sytuacja zawodowa pozwala na to, żeby każde z nas mogło być raz tu raz tam lub żeby wyprowadzić się na stałe. I ja faktycznie kilka tygodni spędzałam tutaj w DE a kilka w Polsce- raczej więcej w Polsce. Odpowiadało mi to bo byliśmy razem, mogliśmy za sobą zatęsknić a ja regularnie widywałam się z moją rodziną i znajomymi. Ciąża i dziecko uniemożliwia taki tryb życia. Musimy zdecydować się na jedno miejsce do życia i to zaczynam sobie uświadamiać. Ja zrezygnuję z wszystkiego dla osoby która się nawet już nie stara. Niestety przez taki tryb nie mam w Niemczech żadnych znajomych i mój język jest ograniczony. My rozmawiamy po angielsku.  Pytanie czy taki człowiek jest wart tego żeby zmieniać dla niego całe swoje życie.  
    • Ogólnie trudne. Usamodzielnienie się szczególnie, że relacja w domu jest toksyczna. Najważniejsze  chcesz i tu można coś z tym zrobić. Najpierw odkrycie tych dobrych stron i praca nad słabymi. Ograniczenie do minimum toksycznej relacji matką, możesz stopniowo ograniczyć rozmowy. Jest wiele prac które nie wymagają bycia nie wiadomo jak zaangażowaną. Da to pewną możliwość bycia bardziej pewną siebie i zaradną. Napisz jak Tobie idzie ?
    • Nie jestem specem także z wielkim dystansem to co napiszę bo tu możesz nie doczekać się żadnej odpowiedzi. Podobno zdrada zawsze gdzieś tkwi a takie związki nie są i nie będą takie jak przedtem. Jest ten uraz, prawdopodobnie pracował nad tym żebyś wybaczyła i nadal w tym jesteś. Nie wiem czy czas to zmieni to takie czekanie na bycie gotowym do czegoś, które nigdy nie jest najlepsze. Myślę, że istnieją zwykłe urazy, nieporozumienia, i krzywdy oraz te które wywracają tkwią i nie pozwalają zrobić kroku a ta druga osoba zupełnie nie wyjaśnia swojego zachowania. Widać, że bardzo chcesz być w związku masz pewne oczekiwania i jeśli nie ma tego (a jak piszesz mówisz o tym) to czujesz się sfrustrowana mimo tego przez lata w tym jesteś. Może to być z tej potrzeby wspólnotowej chyba mam coś podobnego i chcę coś zrobić z niepasujących ludzi którzy jeśli nie chcą to się nie zmienią. Nawet jak im największą prawdę objawię. Trudna sytuacja też jestem wypaczony przez takie coś. Nie krzywdź ludzi. Ale jak oni mnie krzywdzą to co mam zrobić? Ci niby najbliżsi. Nie zna polskiego? Jest Niemcem? Rozmawiacie po niemiecku? Wspólne dziecko to i wspólne zaangażowanie a nie tylko obiecywanie. Nie wiem jaki on ma problem także ciężko powiedzieć o jego zachowaniu. Ogólnie ubłagiwanie a później robienie tego samego jest toksyczne. "Nie ważne co zrobię ona i tak zmięknie".  Toksyczne jest to, że Ty teraz chcesz ślub a on nie chce. Robi to albo w odwecie na twoje zachowanie albo nie będzie miał haka na ciebie. Bo już Cię nie ubłaga, że chce się z tobą ożenić a wie że tobie zależy na tym. Oboje jesteście jakoś zaangażowani In Vitro itd. Ludzie raczej się nie zmieniają tak na zawołanie. Także on jest inny niż ty, macie inne potrzeby i oczekiwania w związku. Ale 14 lat to mega żeby się poznać. Nawet na odległość. Sądzę to była aktywna relacja, a nie od święta czy urlopu. ? Przeprowadzka i zmiana jest trudna ogólnie i aklimatyzacja trwa dla każdego. Jeśli byłaś aktywna w swojej społeczności i masz kogoś do wsparcia to faktycznie może lepiej pozostać z nimi? Jeśli to praca zdalna ? może wykonywać ją w Polsce. A jeśli jego zachowanie jest inne gorsze niż zanim byłaś w ciąży przedtem to też bardzo dziwne. Także taka moja perspektywa na tą sprawę. Nic nie każę i niczego nie wróżę. Nie ubłaguję i nie obiecuję.  Powodzenia
  •  

  • Szkolenia dla firm

    Gabinet Ocal Siebie oferuje szkolenia dla firm poświęcone higienie psychicznej pracowników. Oferta przygotowywana jest indywidualnie w zależności od liczby uczestników, zakresu szkolenia oraz budżetu. Nasz zespół proponuje szeroki wachlarz rozwiązań. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, aby otrzymać więcej informacji.

  • Blogi

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.