Jump to content
 • Pożywienie mentalne – zajrzyj do swojej „emocjonalnej lodówki”.

        Dziedzina psychologii zwana psychodietetyką zajmuje się rozwiązywaniem problemów i trudności wszelkiego typu związanych z odżywianiem. Nadal dosyć rzadko mówi się o tym, że to co jemy ma nie tylko wielki wpływ na nasze ciało, ale i umysł. Sposób odżywiania danej osoby może wiele powiedzieć na temat jej stanu emocjonalnego i ogólnego samopoczucia psychicznego.

  Często przecież słyszymy, że cukierki, czekoladki, słodkości „poprawiają nastrój”. Nic bardziej mylnego, świadomie wiele osób wie, iż tylko podnosi się poziom cukru we krwi, który oddaje iluzoryczne uczucie poprawy jakości stanu emocji.

  Wiadomo, że jeżeli osoba często sięga po słodkie przekąski znaczy się, że brakuje jej energii witalnej zużytej przez zbyt silne napięcie i stres, lub w jej życiu dominują smutne relacje, historie lub doświadczenia. W ten sposób przychodzi chęć „by osłodzić sobie życie”.

  Gdy zdarza się to częściej mogą nastąpić objawy niepożądane takie jak otyłość, cukrzyca, pokrewne dolegliwości związane z nadmiernym podwyższaniem poziomu cukru we krwi. Jeżeli zatem zauważasz u siebie takie skłonności warto może zastanowić się, czy nie lepiej sięgać po sposoby dające radość, poczucie szczęścia i odprężenia, które jednocześnie będą całkowicie zdrowe dla umysłu i ciała.

  Przyjemne aktywności zamiast przetworzonych produktów takie jak basen, sauna, masaż, spacer, rower, rolki, nordic walking, joga, medytacja, techniki oddechowe itp. przynoszą poprawę jakości stanu umysłowego i jednocześnie nie obciążają żołądka, jelit i ciała, a dodatkowo pozwalają się pozbyć problemów dnia codziennego. Każdy zamiennik w zdrowszej wersji zamiast batonów i ciastek z pewnością wpłynie długotrwale na poprawę stanu zdrowia psychofizycznego.


            Kolejną ważną kwestią jest to, iż wiele osób borykających się z problemami natury psychicznej często doświadcza objawów, symptomów z ciała. Tak zwany zespół jelita drażliwego jest powszechny społecznie. Wywołuje między innymi bóle żołądka, jelit, biegunki, zaparcia, nadkwaśność. Jeżeli osoba dodatkowo spożywa jeszcze produkty, które pogłębiają te dolegliwości takie jak słodycze przetworzone i inne produkty zawierające toksyczne składniki, to choroba ta pogłębi się.

  Gdy pojawiają się jakiekolwiek objawy psychosomatyczne w ciele, ponieważ dzieje się w życiu osoby trudna sytuacja, należy tym bardziej „odstawić” produkty, które wpływają na stan nadwrażliwości układu pokarmowego. Lekarz na ogół zaleci wtedy nie tylko psychoterapię, ale i dietę właśnie lekkostrawną, która z poziomu fizycznego ciała osłabi odczucia.

  Jeżeli masz wrażenie, że należysz do grupy osób nadwrażliwych emocjonalnie, czyli takich, które silnie przeżywają dziejące się wokół zdarzenia, czy masz trudne relacje z innymi, warto zadbać nie tylko o kontakt z terapeutą, ale też wprowadzić do swojej diety nowe i zdrowe nawyki żywieniowe. Nadwrażliwość emocjonalna występuje nie tylko na poziomie umysłu, identycznie następuje jednocześnie na poziomie ciała i to na ogół w tym samym momencie.

  Szczególnie w stanach obniżonego nastroju, zmęczenia, napięcia, układ pokarmowy poszukuje wsparcia, ale wtedy można radzić sobie poprzez zdrowe produkty takie jak lekkostrawne ugotowane lub upieczone słodkie owoce lub warzywa, które będą niwelować oznaki pobudzenia autonomicznego układu nerwowego oraz układu pokarmowego.

  Zatem dobrze jest pamiętać, iż szczególnie w stanach nasilonych emocji, lęku, objawów czy cech depresyjności, dolegliwości psychosomatycznych zaleca się jednocześnie wewnętrzną pracę nad umysłem i ciałem. Zajrzyj czasem do swojej „emocjonalnej lodówki” i sprawdź jakie produkty wtedy tam gromadzisz? Może już czas na zmiany, by szczególnie w tych trudniejszych stanach napięć w ciele i umyśle skorzystać z pożywienia mentalnego, które wspiera cały organizm równocześnie.
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype

  Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Męski blog psychologa

  • By psycholog Rafał Olszak in Swobodne przemyślenia 4
   Idąc z duchem czasu i wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom uruchomiłem nową usługę. Jest to porada psychologiczna przez e-mail: https://ocalsiebie.pl/porada-psychologiczna-email/ 
   Masz kłopot w życiu osobistym, problem obyczajowy lub ściśle psychologiczny? Chcesz wiedzieć, co możesz zrobić żeby sobie pomóc i dowiedzieć się jakie są potencjalne rozwiązania? Zapytaj psychologa przez e-mail! 
  • By psycholog Rafał Olszak in Swobodne przemyślenia 2
   Czasami człowieka blokuje coś przed przemianą. Może to wynikać z tego, że w jej następstwie oddalałby się od własnej tożsamości, bo zmiana niejako nadeszłaby z zewnątrz. Łatwiej o metamorfozę, kiedy w istocie jest ona pojednaniem ze sobą. Zwłaszcza mężczyźni nie tyle zmieniają się, co odkrywają siebie. Kobiety częściej raczej siebie odnajdują pośród rozproszenia serwowanego im przez wszechobecne dyrektywy na temat tego, kim mają być. Wspólnym mianownikiem kobiet i mężczyzn jest to, że w pędzie za aprobatą gubią bezcenne wewnętrzne korzyści. Paradoksalnie, wszechobecne maski przypominają, że najważniejsze jest to, co niewidoczne.
   Kanał na YouTube  |  Fanpejdż
    
   CIEKAWOSTKA: Męski blog Refleksje mężczyzny prowadzi psycholog online.
  • By psycholog Rafał Olszak in Swobodne przemyślenia 0
   Punkt widzenia psychologa i psychoterapeuty na relacje damsko-męskie i nie tylko. Poniżej są wybrane podcasty z kanału na YouTube. Zapraszam też na fanpejdż na Facebook.
    
    
    
    
    
    
    

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.