Jump to content
 • psycholog Joanna Cholewa

  Randkowanie a poczucie atrakcyjności u kobiet  

   

  Umawiamy się na randki, dbając o swój wygląd. Jest to główny walor naszej atrakcyjności oraz pewności siebie w kontakcie z płcią przeciwną.

  Kobiety bardzo uważnie przygotowują się do tego rodzaju spotkań, mając na celu spodobać się „przyszłemu kandydatowi na partnera”. Tymczasem panowie próbują „zabłysnąć” przed kobietą swoją inteligencją i poczuciem humoru. Dzieje się tak, ponieważ jak badania dowodzą (J.S. Tedeschi, S. Lindskold) atrakcyjne osoby obu płci w porównaniu do mniej atrakcyjnych są postrzegani jako bardziej społecznie i seksualnie pociągający bardziej uprzejmi, interesujący, towarzyscy, silni, mający lepszy charakter oraz jako mający większe szanse na uzyskanie pracy w prestiżowych zawodach, mający szanse na bardziej szczęśliwe oraz udane małżeństwa. Natomiast mężczyźni przypisują większe niż kobiety znaczenie atrakcyjności fizycznej przy wyborze kandydata lub kandydatki na partnera. Kobiety natomiast przykładały dużą wagę do poziomu inteligencji mężczyzny (Coombs i Kenkel). Atrakcyjne fizycznie kobiety chodzą na więcej randek niż kobiety mniej atrakcyjne. Nie stwierdzono tych zależności u mężczyzn (Berscheid, Dion, Walster; za: Tedeschi, Lindskold).

  Wygląda na to, że atrakcyjność fizyczna oraz umiejętność angażowania się w poznawanie nowych osób jest bardzo ważne. Postrzeganie takich osób jest pozytywne pod każdym względem. W odniesieniu do poczucia własnej wartości atrakcyjność może wiązać się z dbałością o swój wygląd zewnętrzny a także nastrój, jaki wyróżnia naszą osobowość. Kobiety muszą się przygotować się na ocenę walorów zewnętrznych, co będzie stanowić najważniejszy pierwiastek w zawieraniu nowych znajomości. Natomiast mężczyźni powinni starać się oczarować swoją mądrością oraz asertywnością w działaniu.

  Atrakcyjność może wiązać się z dbałością o sylwetkę, prowadzenie zdrowego stylu życia, dobieranie odpowiedniej garderoby oraz makijażu. Natomiast najważniejsze, by "przyciągać" swoim uśmiechem, dobrym humorem oraz pozytywnym myśleniem. Zdrowa samoocena może mieć duże znaczenie dla poczucia atrakcyjności. Pozostałe cechy będą z pewnością lepiej postrzegane przez pryzmat "pierwszego wrażenia". Mężczyźni natomiast staną sie bardziej atrakcyjni poprzez podjęcie ciekawego tematu, udzieleniem rady w trudnej kwestii lub okazaniem aprobaty dla zainteresowań kobiety. 

  Marzeniem każdej z nas jest wejście w prawdziwy, szczery związek z osobą, która zapewni jej poczucie bezpieczeństwa, swobodę w podejmowaniu decyzji, partnerstwo oraz wsparcie w trudnych chwilach. Dlatego ważne jest dla niej, w jaki sposób myśli jej przyszły partner i wdroży swoją wiedzę oraz doświadczenie do ich wspólnego życia.

   

  Autor: psycholog, psychodietetyk Joanna Cholewa
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 10 Guests (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania KONTRA: Portal niezależny

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.