Jump to content
  • psycholog Rafał Marcin Olszak
    psycholog Rafał Marcin Olszak

    Psycholog online: kobiety kochające za bardzo

    Co to jest „kochanie za bardzo”? Co to znaczy „kochać za bardzo”? Kim są „kobiety, które kochają za bardzo”? (inne określenie to tzw. podatność na zranienie, omówiona szeroko w osobnym artykule)

    Czy miłość może być nałogiem, czy wolno nam mówić o uzależnieniu od miłości w sytuacji, gdy obdarzanie kogoś uwagą i uczuciem jest tak naprawdę nieprawomocne, raniące, wiążę się z naszą własną krzywdą...
     
    Zasadność sformułowania „uzależnienie od miłości” jest kwestionowana przez niektóre kręgi psychoterapeutyczne, a przez inne popierana. Popularne kryteria diagnostyczne (ICD, DSM) nie wyróżniają takiego specyficznego problemu, więc oczywiście nie zawierają też informacji o tym, jak go rozpoznawać. Jedno jest jednak pewne – stanowczo nie brakuje osób, zwłaszcza kobiet, które doznały „kochania za bardzo” i uważają mówienie o tym problemia w kategoriach nałogu za całkiem trafne, zbieżne z ich indywidualnym doświadczeniem.
     
    Uzależnienie jest czymś destrukcyjnym, szkodliwym, eksploatującym, niezdrowym. Istotą „kochania za bardzo” jako negatywnego zjawiska jest uporczywe, wypalające trwanie w toksycznym związku mimo jednoznacznych sygnałów, że należałoby się z niego „wyplątać”, pozostawanie w tego typu relacji bez względu na realne szkody, jakie on wywołuje, kochanie częstokroć bez wzajemności lub w sposób rażąco asymetryczny (z ogromnym zaangażowaniem przy marginalnym zaangażowaniu toksycznego partnera). „Kochanie za bardzo” jest doświadczeniem niezwykle trudnym, wyczerpującym fizycznie i emocjonalnie, oraz co typowe dla nałogu, pogrążającym coraz bardziej.
     
    Prawomocność porównania „kochania za bardzo” do uzależnienia można także potwierdzić poprzez zestawienie typowych dla tego problemu okoliczności chociażby z typowymi przejawami nałogu alkoholowego.

    Alkoholizm  <>  „Uzależnienie od miłości”
     
    Opętanie alkoholem  <>  Opętanie związkiem uczuciowym
     
    Nie wyobrażanie sobie życia bez alkoholu  <>  Nie wyobrażanie sobie życia bez danego partnera i jego miłości
     
    Zaprzeczenia skali problemu  <>  Zaprzeczanie skali problemu
     
    Unikanie ludzi, by ukryć problem z piciem  <>  Unikanie ludzi, by nie wydało się, jak toksycznie postępuje partner, by nie musieć się im tłumaczyć, by nie wysłuchiwać jak niedorzeczne jest „trwanie w nałogu”
     
    Kłamstwa odnośnie nie picia  <>  Kłamstwa odnośnie np. ustępstw wobec partnera bądź pobłażania jego występkom
     
    Bezowocne próby odzyskania kontroli  <>  Bezowocne próby zerwania z partnerem
     
    Siłowanie się z nałogiem, próby pójścia w zaparte i nie picia zakończone porażką  <>  Kończące się niepowodzeniem próby zerwania kontaktu z danym partnerem
     
    Nawracające bądź chroniczne poczucie bezsilności  <>  Poczucie, że nie ma się mocy, by zerwać z partnerem
     
    Samookłamywanie siebie  <>  Samousprawiedliwianie się, bronienie partnera i relacji, nadmierne nieuzasadnione idealizowanie związku
     
    Trudne zmaganie się z konsekwencjami picia, usprawiedliwianie siebie przed innymi, intrygi i maskarada  <>  Narastające wysiłki podczas usprawiedliwiania partnera, branie na siebie odpowiedzialności za jego problemy, tworzenie alternatywnej, fantastycznej wersji zdarzeń
     
    Poczucie krzywdy  <>  Poczucie zranienia
     
    Wybuchy gniewu  <>  Frustracja, wybuchy złości
     
    Problemy zdrowotne w związku z piciem  <>  Fizyczne wyczerpanie powodowane psychicznym przeciążeniem, stresem
     
    Różnorakie tarapaty  <>  Ciągłe trudności, konflikty, problemy lub konieczność ratowania partnera i zmagania się z problemami w jakie on chronicznie sam wpada
     
    Coraz większe konsekwencje picia  <>  Coraz większe wysiłki i poświęcenie by uzyskiwać miłość partnera
     
    Stale pogarszający się stan umysłu  <>  Zmieniające się nastroje, narastający lęk, niewytłumaczalna drażliwość, napięcie, znerwicowanie
     
    Utrata wiary, poczucia sensu, poddawanie się  <>  Poczucie beznadziejności, krańcowego wyczerpania
     
    Brak szacunku do siebie lub wręcz nienawiść samego siebie   <>  Odraza wobec siebie za nadmierne ustępstwa i trwanie w ewidentnie toksycznej relacji

    Jak widać w powyższym zestawieniu, podobieństwa są wyraźne. Pociecha z tego tylko taka, że leczenie problemu alkoholowego jest przedmiotem zainteresowania terapeutów już od jakiegoś czasu. Można zatem dostrzec pewne analogie także na etapie leczenia, co pozwala lepiej przygotować pacjenta do trudności, które mogą temu towarzyszyć, są szczególnie dotkliwe zwłaszcza na początku. Tym jednak nie będziemy zajmować się w niniejszym tekście, ponieważ teraz spróbujmy bardziej konkretnie rozstrzygnąć, kiedy można podejrzewać „uzależnienie od miłości”. W tym celu przyjrzyjmy się różnorakim objawom tego problemu z perspektywy osoby, która go doświadcza. 

    1. Przeświadczenie, że utrata danego partnera byłaby katastrofą życiową, nie wyobrażanie sobie życia bez niego.
       
    2. Przekonanie, że miarą miłość jest to, jak bardzo poświęca się dla partnera.
       
    3. Podchodzenie do potrzeb partnera jak do własnego obowiązku, z którego trzeba się wywiązać poprzez bezwarunkowe zaspokojenie ich.
       
    4. Wiara, że miłość jest wartością nadrzędną i ten, kto naprawdę, prawdziwie kocha wszystko zniesie, wszystko wybaczy, bo w imię miłości trzeba cierpieć.
       
    5. Przekonanie, że w idealnym związku partnerzy mają tylko wspólne pasje, wspólnych znajomych, a odrębne hobby lub pasje, albo oddzielne grupy przyjaciół w ogóle nie wchodzą w grę.
       
    6. Wiara, że partner mimo rażąco niewłaściwych, a nawet raniących zachowań kocha, lecz po prostu nie umie tego wyrazić.
       
    7. Skłonność do usprawiedliwiania występków partnera, do ratowania go z opresji i tarapatów, w które sam notorycznie się pakuje na przykład z powodu nadmiarowego picia alkoholu.
       
    8. Znoszenie niewłaściwych zachowań partnera, włącznie z agresją słowną lub fizyczną, byle tylko związek ocalał.
       
    9. Nieuzasadnione lub wręcz sprzeczne z doświadczeniem życiowym i logiką przekonanie, że rażąco niewłaściwie postępujący partner zmieni się na lepsze lub da się „naprawić” przy pomocy miłości.
       
    10. Rozpatrywanie większości kłótni i konfliktów w taki sposób, że przede wszystkim szuka się własnych błędów, samemu czuje się winnym, oczyszczając poniekąd partnera z wszelkich zarzutów.
       
    11. Ocena relacji przez filtr różnorakich historii miłosnych prezentowanych w literaturze, muzyce, sztuce. Szukanie pocieszenia w poezji o trudnej miłości; poszukiwanie wytchnienia lub siły do dalszej walki o związek w tekstach piosenek miłosnych oraz treściach romantycznych ukazujących uczucie jako nadrzędną wartość mimo cierpienia. 

    sad.thumb.jpg.66070d338ad0e0618b0daa995aca2e52.jpg

    Osoby „kochające za bardzo”, „uzależnione od miłości” to często ludzie, którzy: 

    • - Wychowali się w trudnych, skonfliktowanych rodzinach, w których brakowało wystarczającego emocjonalnego wsparcia dzieci. W rodzinach z problemami, w których na przykład któreś z rodziców było alkoholikiem, hazardzistą, narkomanem.
       
    • Chcący za wszelką cenę podarować partnerowi taką miłość, jakiej sami nie zaznali, by w ten sposób stać się tym, kim nie byli, choć powinni, znaczący dla nich bliscy (np. rodzice).
       
    • Obawiający się samotności, czujący się źle będąc bez związku uczuciowego, cierpiący nawet na myśl o życiu w pojedynkę bez ukochanej osoby.
       
    • Przedkładający szczęście partnera nad własne.  
       
    • Myślący o życiu bez miłości jako o jałowym, podłym, smutnym, bez celu.
       
    • Myślący o życiu bez partnera jak o pustym, bezsensownym, bez wartości.
       
    • Skłonni do ogromnych poświęceń gdy chodzi o miłość partnera, i oceniający własną wartość przez pryzmat tego, ile zdołają z siebie dać w związku.
       
    • Pragnący bezwarunkowo, zawsze „być pomocni” dla partnera, chociaż tak naprawdę raczej chodzi o to, by mieć kontrolę nad związkiem i czuć się dzięki temu pewnie, bezpiecznie gdyż życie bez relacji stanowi wizję nie do zniesienia.
       
    • Dokładający wszelkich starań, by spełnić wszelkie oczekiwania i zaspokoić potrzeby partnera, którego docenienie i aprobata są niezbędne, żeby poczuły się wartościowi.
       
    • Mający skłonności do uzależnień, obsesji, „uciekania” w destrukcyjne działania, które tylko doraźnie poprawiają samopoczucie.
       
    • Mający skłonność do wchodzenia w sytuacje wywołujące trudne emocje, co poniekąd zapobiega źle tolerowanemu marazmowi, wprowadza na swój sposób wprost oczekiwany dramatyzm.
       
    • Widzący coś intrygujące, interesującego w skomplikowanych, powikłanych, trudnych sytuacjach i złożonych, niełatwych w pożyciu, ale za to stymulujących ludziach.
       
    • Mający tendencje do wdawania się w skomplikowane związki, „afery miłosne” tylko w nich dostrzegając odpowiednią dawkę pobudzenia, „pożywki”.
       
    • Mający skłonność do popadania w depresję, przygnębienie, stany wydatnie zmniejszające możliwość doświadczania przyjemności.
       
    •  Mający mniej standardowe pragnienia seksualne.
       
    • Mający pewną skłonność do kierowania się bardziej swoimi wyobrażeniami, odczuciami, intuicją, niż faktami na temat tego, jak się sprawy mają rzeczywiście.
       
    • Mający z różnych względów pewną skłonność do łatwego zapominania o sytuacjach, okolicznościach, faktach nieprzystających do wiodącego opisu sytuacji.
       
    • Mający pewne tendencje masochistyczne.
       
    • Przywykłe do braku wzajemności, angażowania się mimo braku równie otwartej postawy u partnera.

    cryrr.thumb.jpg.878ec8492d5258207ddf00a2a36313c6.jpg

    Trwanie w toksycznej relacji wiąże się z nadmiernym poświęceniem, ratowaniem partnera ewidentnie własnym kosztem, permanentnym narażaniem się na zranienie, narastającym lekceważeniem własnych potrzeb oraz granic, nawracającym cierpieniem, bolesnymi wyrzeczeniami w imię miłości, rosnącą izolacją, pogrążaniem się w, szukaniem ratunku w destrukcyjnych lecz doraźnie kojących działaniach. Przede wszystkim łączy się jednak ze stale pogarszającym się samopoczuciem, z falami psychicznego a często także fizycznego cierpienia, bolesnym doświadczeniem marnowania swojego życia, nawracającymi myślami na temat „tracenia prawdziwego siebie” i przygnębiających refleksji o braku szans na realizację marzeń, celów życiowych, zaspokojenie fundamentalnych potrzeb.

    Na koniec tych rozważań trzeba wyraźnie podkreślić, że wychodzenie z „nałogu kochania za bardzo” polega na pracy nad sobą (a nie nad zmianą partnera). Charakterystyczne, że partnerzy osób „kochających za bardzo” często w ogóle nie chcą sobie pomóc, nie przejawiają żadnej woli do pracy nad sobą, żadnej gotowości do realnej zmiany. Kwestią fundamentalną jest zatem częstokroć wyplątanie się z toksycznej relacji, usamodzielnienie się, odbudowanie własnych granic i poczucia elementarnej kontroli nad swoim losem. Ta faza poprzedzona jest uznaniem własnej bezsilności, uzmysłowieniem sobie natury problemu, szukaniem wsparcia i realnej pomocy, poszukiwaniem informacji na temat leczenia i rozwiązań. Kolejne etapy to wytężona praca nad sobą, pozwalająca dobrze funkcjonować jako autonomiczna, samodzielna jednostka, a w przyszłości – budować zdrowe relacje.

    Więcej informacji można znaleźć w artykule o tzw. podatności na zranienie.




    User Feedback

    Recommended Comments

    There are no comments to display.



    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Add a comment...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Blog Entries

    • 0 comments
      Piosenka stanowi krytykę współczesnego świata mediów społecznościowych i presji tworzenia idealnego wizerunku. Bohater zmaga się z pytaniem o autentyczność oraz sens ciągłego dążenia do lajków i fejmu. Wyraża głęboką potrzebę prawdziwej akceptacji, którą pozornie zaspokaja chwilowa gratyfikacja. Piosenka odzwierciedla presję, by ukrywać rzeczywiste oblicze za maską perfekcji. Jest manifestem przeciw powierzchowności, nawołując do autentyzmu i akceptacji prawdziwego obrazu siebie.
      „Lipne lajki” - Tekst i produkcja: psycholog Rafał Olszak
      Kolejny dzień znów przewijam feed
      Każdy wspaniały, autentyzm znikł
      W mojej głowie pytanie się tli
      To życie czy teatr – powiedz mi
      Zdjęcia z wakacji, filtry do bólu
      Wszystko na pokaz, bez skrupułów
      To koszmar a każdy goni ten sen
      Co będzie gdy skończy się trend
      Za lajkiem pustka, za fejmem cień
      Fałszu bruzda, jaki to ma sens
      Pytasz "jak się miewasz", nie miewam się wcale
      Nie piję nie palę lecz czuję jak po zawale
      Tak wyglądam bez filtra, a ten obraz chwalę
      To jest prawda, retusz jest mega przypałem
      Każdy za tym leci, każdy chce być kimś
      Fejm niczym lustro, w którym nie ma nic
      Mijamy się z życiem, dziwny jest ten hit
      Fejk za fejkiem a gdzie prawdziwy rytm
      Krzyki i wycie bo ja lajków nie liczę
      Biedne ekrany komórek stale męczycie
      Fałszywe gwiazdy, pustej kasty oblicze
      Kasą za to co kryje dno w piecu palicie  
      Za lajkiem pustka, za fejmem cień
      Fałszu bruzda, jaki to ma sens
      Pytasz "jak się miewasz", nie miewam się wcale
      Nie piję nie palę lecz czuję jak po zawale
      Tak wyglądam bez filtra, a ten obraz chwalę
      To jest prawda, retusz jest mega przypałem
       
       
      Frazy kluczowe: piosenka o autentyczności w mediach społecznościowych, Krytyka retuszu i sztuczności online, Życie bez filtrów – emocje w czasach social media, „Jak się miewasz” – piosenka o prawdzie w internecie, Prawdziwość kontra social media, „Nie miewam się wcale” – tekst o pustce i lajkach, Piosenka o presji lajków i internetowej sławy, Fejm i pustka w social media – piosenka, Psychologia, Akceptacja, Autentyzm, Szczerość, Psycholog online, Zarządzanie wizerunkiem, Presja społeczna, Konformizm, Retuszowanie zdjęć, Polski rap, Polska muzyka, Muzyka po polsku.
    • 0 comments
      Piosenka opowiada o młodzieńcu, który podczas swojej podróży trafia do opuszczonego, zgniłego domu. W poszukiwaniu sensu lub celu, mimo przerażającej atmosfery, decyduje się wejść do środka i zejść do piwnicy. Znajduje tam starą, niemą gitarę, która ożywa w jego dłoniach. Gra na niej wywołuje niezwykłe, niemal magiczne efekty, ale z czasem młodzieniec zaczyna słabnąć, przytłoczony siłą wywołanej muzyki. W końcu rezygnuje z gry, wybierając życie nad zgubną mocą instrumentu.
      "Groza gitary" - tekst piosenki
      Zwrotka 1
      Stał wbrew tornadom i rykom trzęsień.
      Trwał mimo gnicia i ognia westchnień.
      Dom zatęchły w złym piekle starości,
      Jamę topił gęsty mrok bezlitosny.
      Zwrotka 2
      Pewien młodzian zabłądził w lesie,
      Rażony gniewem szedł gdzie poniesie.
      Nagle ujrzał go na skraju boru.
      Minął próg, wiąże sznur pokojów.
      Zwrotka 3
      Czasu brudny pazur drapał ściany,
      Dekady żarłoczne erozję jadały.  
      Minął chłopak pająków szwadrony,
      Dążył głębiej, ruszył na schody.
      Zwrotka 4
      Kroczył śladami upadku i grozy,
      Presję ramion na drzwi położył. 
      Otwarł paszczę piwnicy i wszedł,
      Ukląkł pod naporem głodu pcheł.
      Refren
      W zgniłym domu mieszkał smród,
      Zaduch ohydny strzegł tam wrót.
      Podziemna brama kryła korytarz,
      Melodię snuła gitara tajemnicza.
      Zwrotka 5
      Instrument konał w cichej agonii,
      Od zarania dziejów bez widowni.
      Zadrżał widząc spojrzenie śmiałe,
      Wiarę mając w postępki zuchwałe. 
      Zwrotka 6
      Gitara w ludzkiej dłoni ożyła,
      Wigorem człowieka się odżywia.
      Tyleż słabszy co wciąż ciekawy,
      Urwis sprawił że struny drgały. 
      Zwrotka 7
      Zamiast muzyki słychać zjawisko,
      Tańczą cienie, wiruje wszystko.
      Melodia szaleje z mocą marzeń,
      Chłopak słabnie od siły wrażeń.
      Zwrotka 8
      Idzie w końcu po rozum do głowy,
      Porzuca grę, ustają dziwne łowy.
      Gitara go kusi, instrument wzywa,
      On ucieka, woli żyć niż ubywać.
      Refren
      W zgniłym domu mieszkał smród,
      Zaduch ohydny strzegł tam wrót.
      Podziemna brama kryła korytarz,
      Melodię snuła gitara tajemnicza.
      Psychologiczne znaczenie poszczególnych elementów
      Dom, opisany jako zatęchły i przepełniony mrokiem, może symbolizować zarówno podświadomość młodzieńca, jak i zakamarki jego lęków, złości oraz niewyrażonych emocji. Wejście do wnętrza domu to podróż do wnętrza samego siebie, do konfrontacji z własnymi uczuciami i pragnieniami, które od dawna były tłumione lub nieuświadomione.
       

       
      Gitara jest kluczowym symbolem – jej niemoc i ożycie w rękach młodzieńca mogą wskazywać na potrzebę kreatywnego wyrażenia siebie. Instrument, który ożywa, symbolizuje potencjał, pasję oraz siłę twórczą, ale też skłonność do zanurzenia się w pasji, która może być niebezpieczna, jeśli zabraknie zdrowego dystansu. Chłopiec początkowo fascynuje się jej mocą, ale zauważa, że ta intensywność zaczyna go przytłaczać, wyczerpując jego energię i siły życiowe.
      Ostateczna decyzja chłopca, by zostawić gitarę i wrócić do rzeczywistości, jest aktem świadomego wyboru. Odrzuca siłę, która go pociąga, by nie ulec pokusie całkowitego zatracenia się w muzyce lub emocjonalnej intensywności. Jego ucieczka może symbolizować dojrzałość, naukę odpowiedzialności oraz zrozumienie, że nawet najwspanialsze talenty i pasje wymagają równowagi i zdrowego dystansu, by nie prowadziły do autodestrukcji.
       

       
      Możliwy morał
      Morał tej piosenki można interpretować jako przestrogę przed utratą siebie w emocjach, pasji czy nawet w sztuce. Równowaga między światem wewnętrznym a rzeczywistością zewnętrzną jest kluczem do zdrowia psychicznego i rozwoju. Z pasji należy czerpać radość, ale warto pamiętać o umiarze, by nie dopuścić do tego, by sama pasja przejęła nad nami kontrolę.
      Więcej o muzyce, muzykoterapii, wpływie muzyki; analizy psychologiczne piosenek.
    • 0 comments
      Wzrost napięć w Europie Wschodniej, szczególnie związany z konfliktami i kryzysami humanitarnymi, sprawił, że Polska przygotowuje się na ewentualną falę migracji zza wschodniej granicy. Rząd ogłosił gotowość do przyjęcia uchodźców i zapewnienia im wsparcia, co budzi jednak wiele mieszanych reakcji w społeczeństwie (WYDARZENIA w INTERIA.PL, Wprost). Przyszłe wyzwania związane z integracją uchodźców stawiają przed nami konieczność refleksji na temat tego, jak przygotować społeczeństwo do przyjęcia osób potrzebujących pomocy, jednocześnie przeciwdziałając potencjalnym obawom i napięciom społecznym.
      Psychologiczne Reakcje Społeczne na Napływ Migrantów
      Napływ nowych grup etnicznych i kulturowych naturalnie budzi szereg reakcji emocjonalnych, które są charakterystyczne dla sytuacji konfrontacji z „obcymi” lub „nieznanym”. W psychologii zjawisko to opisuje tzw. lęk przed nieznanym, który może prowadzić do napięć społecznych, nieufności i, niestety, czasem także do wrogości.
      Badania pokazują, że lęk przed obcymi może mieć swoje źródła w mechanizmach ewolucyjnych – nasze mózgi były zaprogramowane, by widzieć nieznane jako potencjalne zagrożenie. Dziś jednak, w kontekście globalizacji i wielokulturowości, niechęć ta może stanowić barierę dla pokojowego współistnienia i zrozumienia. Aby przeciwdziałać tym reakcjom, niezbędna jest edukacja oraz budowanie zrozumienia dla odmiennych kultur.
      Korzyści i Wyzwania Integracji
      Integracja migrantów może przynieść korzyści zarówno samym przybyszom, jak i lokalnym społecznościom. Obcowanie z nowymi kulturami poszerza horyzonty, rozwija tolerancję i wzbogaca życie społeczne. Wielokulturowe środowiska wpływają również pozytywnie na rozwój innowacyjności i dynamiki gospodarczej, co widzimy w wielu krajach rozwiniętych. Jednakże, aby w pełni korzystać z tych zalet, kluczowe jest stworzenie strategii integracyjnych i programów wsparcia psychologicznego zarówno dla uchodźców, jak i dla lokalnych mieszkańców (RMF24).
      Jak Możemy Wspierać Proces Integracji?
      Oto kilka strategii, które mogą pomóc w złagodzeniu napięć i skutecznej integracji migrantów w polskim społeczeństwie:
      Edukacja Społeczna
      Jednym z najważniejszych kroków jest edukacja lokalnych społeczności na temat przyczyn migracji oraz realiów życia uchodźców. Programy edukacyjne w szkołach i kampanie informacyjne mogą pomóc w zrozumieniu, dlaczego migranci poszukują nowego domu i jakie są ich potrzeby.
      Wsparcie Psychologiczne
      Zarówno migranci, jak i lokalni mieszkańcy mogą potrzebować wsparcia psychologicznego. Dla uchodźców trauma związana z opuszczeniem kraju może być przytłaczająca, podczas gdy dla mieszkańców nagła zmiana demograficzna może wywołać stres. Wsparcie psychologiczne, grupy wsparcia i mediacje kulturowe mogą pomóc obu stronom lepiej zrozumieć siebie nawzajem i radzić sobie z obawami.
      Aktywne Włączanie Migrantów do Społeczności
      Migranci, którzy mają możliwość uczestniczenia w życiu społeczności, są bardziej skłonni do asymilacji i szybszego zrozumienia lokalnych norm i zasad. Tworzenie przestrzeni, w której uchodźcy mogą angażować się w życie społeczne, jest krokiem ku wzajemnemu zrozumieniu i zaufaniu.
      Wzmacnianie Empatii i Zrozumienia
      Historie migrantów, zwłaszcza te opowiadające o ich osobistych doświadczeniach i trudnościach, mogą być potężnym narzędziem budowania empatii. Organizacja wydarzeń, wystaw lub kampanii medialnych, które przedstawiają losy uchodźców, mogą pomóc lokalnej społeczności spojrzeć na nich jako na ludzi o takich samych emocjach i potrzebach.
      Dostęp do Języka i Pracy
      Niezwykle ważne jest, aby migranci mieli dostęp do kursów językowych oraz rynku pracy. Znajomość języka i możliwość pracy to kluczowe czynniki, które wspierają integrację i budują samodzielność migrantów.
      Długoterminowe Korzyści z Wielokulturowości
      Chociaż integracja migrantów to proces trudny i wymagający wysiłku po obu stronach, może przynieść trwałe korzyści dla Polski jako kraju, który staje się otwarty i tolerancyjny. Rozwijanie takich postaw ma potencjał budowania otwartego społeczeństwa, gotowego na wyzwania przyszłości. Wielokulturowe społeczeństwo to także możliwość czerpania z bogactwa różnych tradycji, doświadczeń i perspektyw, co wzbogaca naszą kulturę i czyni ją bardziej dynamiczną.
      Integracja migrantów jest procesem, który wymaga wsparcia na wielu poziomach – od edukacji, przez opiekę psychologiczną, aż po aktywne włączanie nowych mieszkańców do życia społeczności. Kluczowe jest jednak zrozumienie, że lęk przed nieznanym jest naturalną reakcją, którą można przezwyciężyć dzięki otwartości, edukacji i empatii.
    • 0 comments
      Konkurs Eurovision 2024 został wygrany przez Nemo, reprezentującego Szwajcarię, z piosenką The Code. Utwór porusza tematy tożsamości i akceptacji, nawiązując do doświadczeń Nemo jako osoby niebinarnej. Zwycięska piosenka zdobyła uznanie zarówno jurorów, jak i publiczności, osiągając aż 591 punktów, co było wynikiem przewyższającym o 44 punkty drugie miejsce. Potężny przekaz piosenki, oparty na poczuciu autentyczności i odwagi w byciu sobą, przyciągnął uwagę wielu widzów i stał się symbolem inkluzywności oraz akceptacji wśród różnych społeczności. Dzięki silnemu wsparciu fanów oraz jurorów, The Code uzyskało 22 zestawy maksymalnych punktów od jury, a także znaczne wsparcie w głosowaniu publicznym. Taki wynik pokazuje, jak uniwersalne przesłanie autentyczności i samopoznania może rezonować w międzynarodowym gronie widzów.
      Piosenka opowiada o podróży bohatera, który przeszedł przez trudności, by odnaleźć siebie i swój wewnętrzny spokój. Tekst pokazuje, że odkrycie własnej tożsamości i prawdy o sobie często wymaga zmierzenia się z bólem i wyzwaniami. Motyw „łamaniu kodu” sugeruje, że bohater znalazł klucz do swojego życia, przetrwał trudne momenty i odkrył własne „królestwo” – przestrzeń, w której czuje się spełniony i wolny.
       
      The Code - tekst piosenki
      [Pre-Chorus]
      Oh
      Oh
      This story is my truth
      [Chorus]
      I, I went to hell and back
      To find myself on track
      I broke the code, woah-oh-oh
      Like ammonites
      I just gave it some time
      Now I found paradise
      I broke the code, woah-oh-oh (Yeah)
      [Verse 2]
      Let me tell you a tale about life
      'Bout the good and the bad, better hold on tight
      Who dеcides what's wrong, what's right?
      Everything is balance, еverything's light
      I got so much on my mind
      And I been awake all night
      I'm so pumped, I'm so psyched
      It's bigger than me, I'm gettin' so hyped, like
      See upcoming pop shows
      Get tickets for your favorite artists
      You might also like
      7 Minute Drill
      J. Cole
      JOLENE
      Beyoncé
      meet the grahams
      Kendrick Lamar
      [Pre-Chorus]
      (Oh) Let me taste the lows and highs
      (Oh) Let me feel that burning fright
      (Oh) This story is my truth
      [Chorus]
      I, I went to hell and back
      To find myself on track
      I broke the code, woah-oh-oh
      Like ammonites
      I just gave it some time
      Now I found paradise
      I broke the code, woah-oh-oh (Ooh)
      [Bridge]
      Somewhere between the O's and ones
      That's where I found my kingdom come
      My heart beats like a—
      Somewhere between the O's and ones
      That's where I found my kingdom come
      My heart beats like a drum
      (Ooh, ooh-ooh)
      (Ooh, ooh)
      (Ooh, ooh-ooh)
      (Ooh, ooh)
      [Chorus]
      I, I went to hell and back
      To find myself on track
      I broke the code, woah-oh-oh
      Like ammonites
      I just gave it some time
      Now I found paradise
      I broke the code, woah-oh-oh, woah-oh-oh
       
      Wersy o „piekle i powrocie” wskazują na proces głębokiej przemiany, który prowadził przez intensywne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Bohater akceptuje balans pomiędzy dobrem i złem, jasnością i ciemnością, i rozumie, że życie nie składa się wyłącznie z prostych odpowiedzi – potrzebuje również czasu i cierpliwości („I just gave it some time”), by odnaleźć swoją drogę.
      Metafora „między zerami i jedynkami” sugeruje odnalezienie siebie pośród chaosu lub życiowych kontrastów – w świecie pełnym dualności, gdzie skrajne doświadczenia mogą prowadzić do odkrycia wewnętrznego porządku i spokoju. To także subtelne odniesienie do poszukiwania sensu pomiędzy logiką i emocjami, racjonalnością i intuicją.
      Możliwy morał
      Piosenka przekazuje, że każdy musi przejść przez własne wyzwania, aby odkryć swoje miejsce w świecie i wewnętrzny spokój. Czasem największy postęp wymaga zmierzenia się z trudnościami, zaakceptowania życiowych kontrastów i odnalezienia harmonii. Warto zainwestować czas w zrozumienie siebie i nie poddawać się, bo to może zaprowadzić nas do „raju”, czyli poczucia pełni i wolności.
    • 0 comments
      Oryginalne Kołysanki dla Dzieci | Autorskie Piosenki na Dobry Sen
      Usypiające Kołysanki dla Dzieci – Stworzone z Miłością
      Nowe, Magiczne Kołysanki dla Dzieci | Autorskie teksty
       
       
      00:01 Wąs koci i pchła
      02:14 Album z wróżbą
      05:35 Barwy mysz i wstążka
      08:33 Kot Uciekinier
      12:08 Motyl i zły wicher
      15:36 Labirynt kreta
      19:21 Dobry duch miasta
      22:44 Rzeczny duszek
      25:43 Gwiazdy wysoko
      28:44 Nocna tęcza
      32:35 Nuty z chmur
      35:59 Magiczny ogród
      39:15 Odważna mysz
      43:09 Gwiazdy wysoko (soft)
      Co to jest kołysanka? Psychologia, tradycja i wpływ na dziecko
      Kołysanka to jedna z najstarszych form muzyki na świecie, znana w każdej kulturze i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tradycyjnie jest to cicha, delikatna piosenka śpiewana dzieciom, aby pomóc im zasnąć. Kołysanki mogą być zarówno bardzo proste, jak i zawierać symboliczne treści, odwołujące się do motywów natury, bezpieczeństwa, miłości i relacji z rodzicami. Oprócz tego, że kołysanka pełni funkcję uspokajającą, jej regularny rytm i melodyjna forma mogą wywoływać w dziecku uczucie bezpieczeństwa i bliskości. Przyjrzyjmy się głębiej, czym jest kołysanka z psychologicznego punktu widzenia i dlaczego odgrywa tak istotną rolę w rozwoju emocjonalnym dziecka.
      Kołysanka jako narzędzie budowania więzi
      Kołysanki tworzą specjalny moment intymności między rodzicem a dzieckiem. Kiedy rodzic śpiewa kołysankę, nie tylko dba o komfort i sen malucha, ale też buduje głęboką więź opartą na poczuciu bezpieczeństwa i miłości. W psychologii, szczególnie w teorii przywiązania, podkreśla się wagę tych wczesnych chwil kontaktu, które mają znaczenie dla przyszłych relacji społecznych dziecka. Bliskość fizyczna, łagodny ton głosu i kontakt wzrokowy podczas śpiewania kołysanki stymulują rozwój zaufania oraz poczucia własnej wartości. Nawet gdy dziecko dorasta, momenty te zostają w jego pamięci jako wspomnienia pełne ciepła i akceptacji.
      Kołysanka a psychologia muzyki: jak dźwięk wpływa na mózg dziecka?
      Z punktu widzenia psychologii muzyki, kołysanka działa na mózg dziecka poprzez powtarzalność i przewidywalność dźwięków. Ustalony rytm i melodyjność kołysanki sprzyjają synchronizacji fal mózgowych, co pomaga dziecku w przejściu do stanu relaksu. Śpiewanie kołysanek prowadzi do wydzielania oksytocyny, znanej jako „hormon miłości”, która uspokaja zarówno śpiewającego rodzica, jak i słuchające dziecko. Dodatkowo, łagodny, uspokajający rytm kołysanki może regulować bicie serca i oddech dziecka, co wspiera jego samoregulację – umiejętność kluczową dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego.
      Psychologiczne funkcje tekstu kołysanki
      Treść kołysanek często jest prosta, ale może zawierać elementy symboliczne. Słowa kołysanek opowiadają zwykle o ciepłych i bezpiecznych miejscach, przyjaznych zwierzętach, gwiazdach lub księżycu, co działa na wyobraźnię dziecka i tworzy w jego umyśle obraz przyjaznego świata. Tego rodzaju obrazy wprowadzają dziecko w stan spokoju i sprzyjają zasypianiu. Niezależnie od tego, czy kołysanka odnosi się do natury, zwierząt, czy postaci z bajek, ważna jest jej symbolika, która wspiera poczucie harmonii i bezpieczeństwa.
      Ciekawe jest też to, że wiele tradycyjnych kołysanek zawiera w sobie elementy melancholii, które mogą wyrażać troski i nadzieje rodziców. Tego typu treści bywają dla dziecka nieczytelne na poziomie dosłownym, ale przyczyniają się do wyrażania emocji, które w psychologii nazywa się „rezonansem emocjonalnym”. Dziecko jest w stanie wyczuć, że rodzic wkłada w śpiew emocje, co wspiera jego rozwój empatii i wrażliwości na emocje innych.
      Kołysanki jako wsparcie dla samoregulacji
      Regularne słuchanie kołysanek może pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności samoregulacji. Samoregulacja to zdolność do radzenia sobie z własnymi emocjami i reakcjami, a także do kontrolowania swojego zachowania w odpowiedzi na stres. Dzieci, które mają doświadczenie regularnego, spokojnego zasypiania przy dźwiękach kołysanki, mogą lepiej radzić sobie z trudnymi emocjami i wyzwaniami. Powtarzalność dźwięków i słów w kołysankach działa kojąco i daje dziecku narzędzia do samodzielnego radzenia sobie z niepokojem i stresem w późniejszych latach życia.
      Współczesne kołysanki – nie tylko do snu
      Obecnie kołysanki wychodzą poza tradycyjne granice, tworząc nowoczesne formy, które mogą być także zabawą, a nawet sposobem na edukację. Współczesne kołysanki obejmują różnorodne motywy – od kołysanek z tematyką miejską, które odzwierciedlają życie we współczesnym środowisku, po kołysanki o przyrodzie czy zwierzętach w codziennym kontekście. Takie innowacyjne formy wprowadzają dziecko w nowe, interesujące tematy i mogą rozwijać jego ciekawość i kreatywność, jednocześnie zachowując pierwotną funkcję kołysanki jako narzędzia uspokajającego.
      Kołysanka jest nie tylko piosenką na dobranoc – to forma budowania więzi, rozwijania emocjonalności i wsparcia psychologicznego dla dziecka. Jej prosta struktura kryje w sobie moc, która od wieków pomaga dzieciom czuć się bezpiecznie i kochane. Dzięki dźwiękom, rytmowi i symbolicznemu tekstowi kołysanka nie tylko wprowadza dziecko w stan spokoju, ale też wspiera jego rozwój emocjonalny i społeczny, przygotowując je do życia pełnego zrozumienia i empatii.
       
      Słowa kluczowe: kołysanki dla dzieci; oryginalne kołysanki; autorskie piosenki dla dzieci; muzyka na dobry sen; piosenki usypiające dla dzieci; relaksacyjne piosenki dziecięce; kołysanki do zasypiania; polskie kołysanki dla dzieci; muzyka uspokajająca dla maluchów; muzyka na spokojny sen.
      Fraz kluczowe: Spokojne kołysanki dla dzieci na dobry sen; Oryginalne, autorskie kołysanki do snu; Najlepsze kołysanki na wieczór dla maluchów; Polskie kołysanki usypiające dla dzieci; Muzyka do zasypiania dla dzieci; Relaksujące kołysanki dla najmłodszych; Kołysanki i piosenki na sen; Muzyka na spokojny sen dla dzieci; Kołysanki dla niemowląt i przedszkolaków; Autorskie kołysanki dla dzieci – zasypianie z muzyką.
  • Na stronę trafiają osoby wyszukujące frazy jak: Psycholog online przez Skype, Terapia psychologiczna online, Konsultacje psychologiczne przez Internet, Psychoterapia online, Porady psychologiczne przez Skype, Psycholog na sesje online, Pomoc psychologiczna przez Internet, Terapia indywidualna przez Skype, Psycholog online bez wychodzenia z domu, Psychoterapia przez komunikator internetowy, Konsultacja psychologa online, Terapia psychologiczna na odległość, Psycholog internetowy, Jak znaleźć psychologa online, Wsparcie psychologiczne przez Skype, Profesjonalna pomoc psychologiczna online, Sesje terapeutyczne przez Internet, Psycholog online - bezpieczna terapia, Spotkania psychologiczne na zasadzie wideorozmowa, Psychoterapia online dla każdego. Rezerwacja, cenni, zasady - kliknij tutaj.

  • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 4 Guests (See full list)

    • There are no registered users currently online
  • Psycholog online

  • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

  • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
    Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

    psycholog Rafał Marcin Olszak

  • kontakt.jpg



×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.