Jedna z większych grup osób zgłaszających się na terapię, ale też szerokie grono społeczne to osoby, które mają pewne kłopoty ze snem. Można je zaliczyć do kilku kategorii i nazwać następująco: bezsennością, problemami ze snem, zaburzeniami snu, wybudzaniem nocnym, niespokojnym snem.
Bezsenność ma miejsce wtedy, gdy nadchodzi odpowiednia pora snu, a organizm, ciało ludzkie nie odczuwa potrzeby „pójścia spać”. Wtedy następuje na przykład natłok myśli, pojawiają się stany emocjonalne niepokoju i uczucie napięcia. Osoba nie jest w stanie spokojnie leżeć nie poruszając się. Po kilkunastu minutach nie czuje senności i nie zasypia. Jest to na pewno moment kiedy należy zastanowić się co może być tego powodem.
Najczęściej wśród wymienianych aspektów związanych z bezsennością są to problemy w pracy, rodzinne, ze zdrowiem o których osoba zaczyna myśleć kładąc się spać. Często jest to też pobudzenie związane z nadmierną aktywnością w ciągu dnia, liczbą obowiązków.
Wiele osób ma problem ze snem o wyznaczonej godzinie, ze względu na nocny lub zmianowy czas pracy. Czasami też problemy ze zdrowiem lub atmosfera w miejscu zamieszkania uniemożliwiają komfort snu. Wszystkie te zmienne mają duże znaczenie w ostatecznym poczuciu odprężenia, regeneracji i witalności w ciągu dni. Jeżeli organizm nie otrzyma odpowiedniej liczby godzin snu, mogą pojawić się różnego typu zaburzenia ze strony układu odpornościowego, hormonalnego, neurologicznego.
To jak wygląda jakość naszego snu ma przede wszystkim wpływ na stan emocjonalny i ogólne samopoczucie w ciągu dnia. Sen odgrywa ogromną rolę w przypadku takich diagnoz jak depresja, czy objawy psychosomatyczne. Dobry sen jest w wielu chorobach, czy problemach lekarstwem, które potrafi wyleczyć nie jedną dolegliwość. Umysł i ciało, które są zregenerowane poprzez jakość zdrowego snu funkcjonują prawidłowo i w równowadze.
Osoby, które dobrze śpią są spokojniejsze, odczuwają mniej napięcia, więcej się uśmiechają, dominuje u nich radość, poczucie witalności, wigoru w ciągu dnia. Odpoczynek związany z odpowiednią ilością snu ma ogromny wpływ na cały układ immunologiczny człowieka.
Spróbuj zatem przez chwilę ocenić, jakiego rodzaju problemy ze snem mogą Ciebie osobiście dotyczyć, czy śpisz krótko, późno kładziesz się spać, może wybudzasz się w nocy, śpisz niespokojnie, w napięciu, coś lub ktoś zakłóca ciszę nocną, jak jest u Ciebie? Czy pojawia się szereg myśli lub spraw nierozwiązanych, z którymi właśnie podczas fazy snu starasz się sobie poradzić i dlatego nie ma wtedy przestrzeni na sen.
Jak podaje słownikowa definicja bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu dobowego, głębokości, czasu trwania snu i czuwania. Sen najczęściej jest płytki i niespokojny, nie daje uczucia pełnego wypoczynku. Dolegliwość ta może mieć charakter krótkotrwały lub utrzymywać się przez długi czas. Jeżeli któreś z tych objawów dotyczą Ciebie to może dobrze skonsultować się ze specjalistą psychologii w tej sprawie lub samodzielnie zacząć wprowadzać zmiany małymi krokami.
W pierwszej kolejności dobrze jest zacząć od tego, by sen następował maksymalnie do godziny 22:00, ostatecznie 23:00. Udowodniono bowiem, że taka pora jest najbardziej optymalna do tego, by mózg w pełni mógł się zregenerować, a ciało było wypoczęte. Późne pory nocne nie służą naturze ludzkiej.
Wiadomo, że wiele osób ze względu na swój tryb życia lub pracę zawodową nie może sobie pozwolić na odpoczynek i sen w tych godzinach. Należy w takich przypadkach zadbać o to, by sen był dłuższy niż 5 godzin. Prawidłowy rytm dobowy najlepiej wpływający na zdrowie psychofizyczne to jednak wczesna pora snu i wczesne wstawanie o świcie. Czyli zakładając, że sen nastąpi o godzinie 22:00, organizm samoczynnie w swej mądrości wybudzi się o właściwej porze, wtedy gdy już optymalnie jest wypoczęty czyli zazwyczaj o godzinie już nawet piątej, szóstej rano. Spróbuj zatem chociaż w miarę możliwości dostosować długość i porę snu do swoich indywidualnych możliwości, najważniejsze jest zadbać o to, by noc była zarezerwowana na sen.
Jeżeli z powodów rozmyślań, natłoku myśli masz utrudnioną możliwość snu, to dobry moment, by zając się tymi stanami emocjonalnymi, które uniemożliwiają spokojny sen. Pomocne mogą być rozmowa z psychoterapeutą, który doradzi jakie środki zaradcze stosować w takiej sytuacji.
Samodzielnie również możesz wpłynąć na zminimalizowanie pojawiających się trosk poprzez właściwą pracę z oddechem, relaksację, medytację przed samym pójściem spać. Techniki te wyciszają zarówno ciało jak i umysł oraz ułatwiają zaśnięcie i pozwalają na dłuższą regenerację.
Jeżeli wybudzasz się w nocy i nie są to pojedyncze sytuacje, to warto zastanowić, się, czy nie jest to oznaka, że jakość snu zaczyna być chronicznie nieregularna i niespokojna. W takich wypadkach dobrze zająć się poszukiwaniem powodów tego stanu i sposobów poprawy snu. Zazwyczaj jeżeli nie wprowadzi się zmian w zakresie jakości i długości snu, wybudzania nocnego bezsenność może się pogłębiać. Z zasady jednak mądrość ciała jest taka, że po kilku dniach bezsennych ostatecznie fizjologia ludzka z wyczerpania samodzielnie zadba o Twój sen i wtedy zaśniesz nawet niekoniecznie świadomie i w dobrym momencie.
Warto zatem próbować na miarę swoich możliwości samodzielnie zacząć zarządzać jakością i długością snu oraz poprawą swojego stanu emocji i uczuć. Zdrowy sen jest najlepszym lekarstwem na wiele objawów, problemów, dostępnym bez recepty i danym zawsze wtedy kiedy potrzebujesz. Korzystaj zatem z niego świadomie i tak, by jak najlepiej spożytkować go dla swoich indywidualnych potrzeb.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.