Jump to content
  • psycholog Rafał Marcin Olszak
    psycholog Rafał Marcin Olszak

    Zalety psychoterapii online, psychologa przez Skype

     

    Dlaczego psychoterapia przez Skype, online?

    • Możliwość uczestnictwa w psychoterapii bez dalekich lub czasochłonnych dojazdów, poza standardowymi godzinami pracy, bez wychodzenia z domu kiedy przebywanie w nim jest konieczne (gdy np. dogląda się starszej osoby lub gdy np. samemu z powodu choroby ma się ograniczoną mobilność).
       
    • Możliwość szybszego uzyskania pomocy – bez rezerwowania odległych terminów w czasie, który akurat najbardziej odpowiada wielu klientom.
       
    • Mniejsze koszty uzyskania pomocy, ponieważ terapia online jest po prostu tańsza – wymaga mniejszego zaplecza lokalowego, odpadają koszty dojazdów.
       
    • Jawi się jako bardziej komfortowa osobom, które na przykład są nieśmiałe, boją się lub wstydzą udać do stacjonarnego gabinetu psychoterapii, szczególnie cenią anonimowość i możliwość współpracy z terapeutą z dala od miejsca zamieszkania.
       
    • Jest szczególnie skuteczna w przypadku osób, które potrzebują więcej czasu by zyskać pewien wgląd w siebie, dokonać refleksji na poruszane tematy, dokonać różnorakich przemyśleń i analizy swojego postępowania z uwzględnieniem tego, co terapeuta przekazuje czarno na białym w toku korespondencji e-mail bądź przez zamknięte forum, rozmowy w czasie rzeczywistym na czacie lub przez Skype.
       
    • Umożliwia swobodny wybór terapeuty zwłaszcza osobom z mniejszych miejscowości, gdzie gabinetów jest niewiele.

    Co jest potrzebne?
     
    Komputer z dostępem do Internetu, darmowy program Skype do wideorozmów, prosta kamerka internetowa (wydatek rzędu 10-20 zł) i prosty mikrofon (wydatek rzędu 5-15 zł).
     
    Warto odnotować, że większość notebooków posiada wbudowaną kamerkę, natomiast część kamer internetowych ma z kolei wbudowany już mikrofon. Oznacza to, że już i tak niskie koszty można jeszcze bardziej ograniczyć.
     
    Czy psychoterapia online jest skuteczna?

     
    Istnieją twarde dowody potwierdzające skuteczność psychoterapii przez Internet. Należy stanowczo podkreślić, że psychoterapia przez Internet nie jest bynajmniej jakąś próbą przeniesienia standardowej terapii twarzą w twarz na płaszczyznę online, lecz jest to zupełnie odmienne podejście, odrębna metoda prowadzenia psychoterapii. Pomoc terapeutyczna online ma własną specyfikę – w niektórych przypadkach sprawdza się bardzo dobrze, w innych korzystniejszy może być kontakt bezpośredni, na żywo.  

     

    Cytat

    „W Polsce psychoterapia za pomocą komunikatora głosowego dopiero raczkuje, ale w USA i Wielkiej Brytani jest uznana i praktykowana od lat.” – Charaktery (marzec, 2015)


    Profesor Aza Baraka i współpracownicy przeanalizowali różne metody stosowane w psychoterapii przez Internet i stwierdzili, że różne metody leczenia problemów klinicznych (jak depresja, chorobliwy stres czy zaburzenia lękowe) są równie skuteczne zarówno stosowane stacjonarnie, w gabinecie oraz online, przez Internet. Obie grupy pacjentów były w zbliżonym stopniu zadowolone z przebiegu psychoterapii; dodatkowo klienci korzystający z psychoterapii przez Internet bardzo cenili sobie możliwość wracania do zapisów z sesji, do których często zaglądali już po terapii. Ułatwiało to unikanie nawrotów problemu.
     
    Inne badanie przeprowadził Lawrence J. Murphy oraz Paul Parnass. Nosiło ono nazwę „Satysfakcja klienta i porównanie wyników terapii on-line i twarzą w twarz”. Nie odnotowali różnić między wynikami uczestników terapii internetowej i stacjonarnej niezależnie od płci i wieku osób badanych.
     
    Skuteczność psychoterapii przez Internet (z wykorzystaniem programu Skype) potwierdziła także Martha Stark, psychiatra i doświadczony psychoterapeuta praktykujący w USA, wykładowca na Harvardzkich Uniwersytecie Medycznym, należąca do Bostońskiego Instytutu Psychoanalitycznego. 

     

    Cytat

    Jak stwierdza Adriana Klos, psycholog i psychoterapeutka w Warszawskim Ośrodku Rozwoju i Psychoterapii, „Kontakt, spotkanie nie polega tylko na tym, że jesteśmy razem w tym samym czasie i miejscu, że wypowiadamy do siebie różne słowa. Kontakt to przede wszystkim sposób, w jaki na siebie reagujemy, jak przeżywamy swoją obecność, jak się w niej odnajdujemy i jak ją wyrażamy. To powoduje, że człowiek potrzebujący pomocy nie jest już sam, dzieli swoje cierpienie z kimś, kto jest obecny, uważny na niego, kto go rozumie i wspiera. A to jest możliwe również w terapii „skypowej”.”

     

    Cytat

    Karolina Solecka-Rzytka z Fundacji Kobiece Serca przyznaje natomiast, że jej doświadczenia pokazują, iż „… pacjenci, z którymi pracuję poprzez Skype’a, są często bardzo zmotywowani do zmiany i szybko osiągają pożądane rezultaty”.

     
    Więcej informacji o skuteczności psychoterapii można znaleźć w tym miejscu.
     
    Co jest dla klienta korzystne w psychoterapii online: 

    1. Możliwość terapii w dowolnym momencie i miejscu (wystarczy dostęp do Internetu, komputer z kamerką internetową, mikrofon i chwilę wygospodarowanego czasu dla siebie).
       
    2. Dostęp do narzędzi online (kwestionariuszy ćwiczeń, formularzy usprawniających wykonywanie prac osobistych, platformy do kontaktu z terapeutą, który normalnie byłby dostępny dopiero podczas sesji).
       
    3. Pełen zapis psychoterapii (wypełnione prace pisemne oraz pisemne raporty z sesji wykonywane przez terapeutę), co jest dogodne w tym sensie, że w dowolnej chwili można wrócić do poruszonych wątków, odnieść się do czegoś lub drążyć dany temat, do czego dojrzało się dopiero po jakimś czasie.
       
    4. Stała kontrola przebiegu i postępów psychoterapii dzięki badającym to narzędziom online, ankietom, co wydatnie usprawnia i czyni bardziej efektywną współpracę (bo pacjent udziela terapeucie informacji zwrotnej na temat określonych oddziaływań a także sam dostaje konkretną, praktyczną informację od terapeuty, do czego sam mógłby bardziej się przykładać lub w co intensywniej angażować, aby proces przebiegał wydajniej).
       
    5. Umożliwia pacjentowi swobodny wybór indywidualnego tempa pracy nad sobą z uwzględnieniem okoliczności życia codziennego i obowiązków zawodowych. Pozwala na zgłębianie tych elementów, które wydają się najbardziej użyteczne i dające najlepsze rezultaty w danym czasie. Pozwala na zintensyfikowanie pracy z materiałem, który pacjent uważa za najbardziej „gorący” na danym etapie psychoterapii, ewentualnie rozciągnięcie w czasie pracy z treściami, które wymagają bardziej wytężonego namysłu.
       
    6. Jest mocno angażująca pacjenta, ponieważ ma on dostęp do narzędzi online całą dobę i może do nich zasiadać tak często, jak tego potrzebuje, kiedy tylko zechce. Codzienny kontakt z psychoterapeutą w trakcie psychoterapii dzięki zamkniętemu forum dyskusyjnemu daje dodatkowe wsparcie i polepsza relację, dobrze wpływa na współpracę.
       
    7. Psychoterapia online ma pod pewnymi względami jeszcze bardziej niż standardowo charakter współpracy – kooperacji polegającej na kształtowaniu unikatowego, indywidualnego przebiegu procesu, by jego tempo, rytm, intensywność były adekwatne do bieżących możliwości i potrzeb pacjenta.
       
    8. Elementy związane z ćwiczeniami pisemnymi i kwestionariuszowymi dają czas na refleksję respondenta na temat postawionego pytania i czas na sformułowanie przemyślanej odpowiedzi. Akt pisania odpowiedzi mobilizuje także do uporządkowania pewnych pojęć, niejako zmusza od ponownej analizy, osądu, zapewniając, że myśli są dokładnie opracowywane. 

    Z perspektywy terapeuty bardzo użyteczna bywa natomiast możliwość analizy wypowiedzi pacjenta na spokojnie, bez żadnego pośpiechu, oraz możliwość skierowania optymalnego komunikatu. Co więcej, w psychoterapii online główny terapeuta jest wspierany przez wspólnika, koterapeutę lub wręcz grupę terapeutów. Chociaż interakcja przebiega między pacjentem a jednym terapeutą, za tym ostatnim stoi w istocie cały zespół.

    psycholog Rafał Olszak




    User Feedback

    Recommended Comments

    Korzystałam z takiej formy terapii i bardzo sobie chwalę. Co prawda najpierw odbyłam kilka spotkań osobistych, ale teraz, gdy nie mam możliwości dojazdu do mojej pani psycholog, mogę po prostu umówić się z nią na skype. Jestem tak samo zadowolona z obu form konsultacji :)

    Share this comment


    Link to comment
    Share on other sites

    Owszem, terapia on-line ma niezaprzeczalnie sporo plusów, ale mam też pewne zastrzeżenia - nie widzimy tej drugiej osoby w całej okazałości, co może zaburzyć komunikację, "interpretację" pewnych emocji; ich przekazu. Kolejna rzecz - i chyba dla mnie najistotniejsza - nie zawsze jest możliwość stworzenia sobie warunków "domowych" tak, by czuć się bezpiecznie w czterech ścianach. Dobra opcja dla singli albo osób, które mogą wygospodarować "samotną godzinkę" np. raz w tygodniu. Poza tym... - czy da się stworzyć właściwą więź z terapeutą na odległość? Czy to, że jesteśmy uzależnieni od urządzeń nie zaburza relacji? Jestem pokazana przecież przez filtr jakiejś kamerki.... głos - przez głośnik.... a to nie to samo, co stanąć przed człowiekiem twarzą w twarz. 
    Serdecznie pozdrawiam.  

    Edited by aleksandrawalasiak1989@gmail.c

    Share this comment


    Link to comment
    Share on other sites



    Join the conversation

    You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

    Guest
    Add a comment...

    ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

      Only 75 emoji are allowed.

    ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

    ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

    ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 8 Guests (See full list)

    • There are no registered users currently online
  • Psycholog online

  • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

  • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
    Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

    psycholog Rafał Marcin Olszak



  • Forum psychologiczne

    • Siema. Co kolega może ćpać? Jakieś stymulanty: amfetaminka, metaamfetaminka, mefedron, mdma... w sumie niewielka różnica, bo cokolwiek by to nie było, lepiej żyć bez tego. A oglądania pornografii nie ma się co wstydzić jakoś szczególnie, nałóg jak każdy inny - sprawia przyjemność, więc się to powtarza, i powtarza, i powtarza... aż się mózg lasuje. Po czasie organizm przyzwyczaja się do konkretnych bodźców, hormony radości nie działają jak na początku i się człowiek budzi z ręką w nocniku. Zamiast seksuologa bardziej by chyba pasował terapeuta uzależnień, choć i zwykły psychoterapeuta też będzie w porządku.  Gdzie Ty widzisz tych nieskazitelnych ludzi? Ja nie kojarzę ani jednej takiej osoby. Wielu ludzi powierzchownie kreuje się na takich, ale co się dzieje na zapleczu nie masz pojęcia. Moim zdaniem dzisiaj każdy jest mniej lub bardziej chory, każdy ma jakieś prywatne problemy emocjonalne, obawy, lęki, konflikty wewnętrzne. Nie jesteś pod tym względem wyjątkowy. Wstydzić się przed kimś, kto na co dzień zajmuję się problemami ludzi nie ma sensu, bo specjalista, jeśli jest wart złamanego grosza, nie będzie Cię oceniał, wyśmiewał czy jakkolwiek piętnował, tylko okaże zrozumienie i wsparcie. 
    • Co ćpiesz? Jak nie masz w realu  sposobności to wtedy normalne że oglądasz porno.
    • Witam Wszystkich Doświadczonych przez Dysfunkcyjne Rodziny  Zamieszczam tutaj post ponieważ nie jestem do końca pewien na czym u mnie polega problem choć wstepnie podejrzewam kwestie niskiej Pewności Siebie.  Problem objawia się przede wszystkim stresem i niepewnością w sytuacjach wymagających odpowiedzialności. Obawa przed podjęciem wyzwania. Brak wiary  we własne możliwości. Prześladuje mnie to niestety od zawsze przede wszystkim w kwestiach zawodowych.  Sam kontakt bezpośredni z klientem sprzedawca/przedstawiciel to duże wyzwanie. Przede wszystkim widzę, że najbardziej obawiam się braku wiedzy na dany temat/ umiejętności obsłużenia czegoś.  Częsta krytyka i brak pochwał wydaje mi sie mocno się do tego przyczynił.  Nieco pewniej czuje się w kwestiach technicznych, ale może dlatego, że pewien zasób wiedzy mam. W przyszłości jako osobę widzę siebie dość wysoko.  Chciałbym być bardziej odpowiedzialny, ale nie wiem co prócz literatury może mi tutaj pomóc.  Mam nadzieje, że ten krótki opis pozwoli określić czy mam rację czy nie do końca dobrze trafiłem.  Pozdrawiam
  •  

  • Szkolenia dla firm

    Gabinet Ocal Siebie oferuje szkolenia dla firm poświęcone higienie psychicznej pracowników. Oferta przygotowywana jest indywidualnie w zależności od liczby uczestników, zakresu szkolenia oraz budżetu. Nasz zespół proponuje szeroki wachlarz rozwiązań. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, aby otrzymać więcej informacji.

  • Blogs

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.