Od wielu już lat terminologia depresji jest nadrozpoznawana, to znaczy, diagnoza ta pojawia się u osób, które nie spełniają wszystkich kategorii diagnostycznych tej choroby. Dlatego zanim udamy się na konsultacje do specjalisty uzyskać profesjonalną opinię, można już wstępnie się przygotować i zebrać nieco informacji na temat rzeczywistej jednostki chorobowej jaką jest depresja. Artykuł poświęcony jest rozpoznawaniu symptomów depresji obserwując swoje relacje z innymi. Tak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że niesatysfakcjonujące relacje mogą być następstwem pierwszych symptomów choroby. Należy zatem w pierwszej kolejności przez chwilę zastanowić się lub wypisać najważniejsze osoby z Twojego otoczenia, kto to jest, z kim mieszkasz, z kim spędzasz najwięcej czasu? Kim są osoby na których najbardziej Ci zależy, ile jest tych osób? Można je podzielić według kategorii na rodzinę pochodzenia, relacje partnerskie, mąż, żona, dzieci, przyjaciele, znajomi, współpracownicy itp.
Często pierwsze niepokojące sygnały odnośnie uczuć depresyjnych jakby „biorą” się z konfliktów, nieporozumień w tych relacjach. Drugi krok, to opisz, pomyśl, zastanów się, czy jesteś szczęśliwy przebywając z tymi osobami, czy możesz liczyć na ich wsparcie, pomoc, dobre słowo, przytulenie, pozytywne reakcje? Jeżeli masz wrażenie, że Twoje potrzeby nie są zaspokajane, że znajomość nie jest satysfakcjonująca, że porozumienie z drugą osobą przychodzi trudno, są duże różnice w postrzeganiu rzeczywistości, wartości życia, współpracy w danym zakresie, są to pierwsze wskazówki terapeutyczne do niepokoju. Możesz wypisać do każdej osoby lub relacji to, co według Ciebie wymagałoby zmiany, lub to co sprawia, że w tym danym związku z osobą nie czujesz się czasami lub często najlepiej. Uświadamianie sobie w jaki sposób funkcjonujesz w społecznych kontaktach z innymi jest bardzo istotnym aspektem uczuć i emocji, a w konsekwencji związanych z nimi chorób. Wielokrotnie udowodniono w badaniach naukowych, że osoby które są szczęśliwe i czują się spełnione w relacjach międzyludzkich rzadziej zapadają na choroby psychiczne i somatyczne, ich nastrój jest dobry, są bardziej radosne, uśmiechnięte. Dlatego jeżeli czujesz, że na tym wymiarze ludzkim należy wprowadzić pewne poprawki, to lepiej zacząć od zaraz.
Na początek dobrze jest móc swobodnie i bez oceny powiedzieć danej osobie o swoich uczuciach, niezależnie czy to jest partner, czy współpracownik. Wiadomo bowiem, że druga osoba, nie jest w stanie „wyczytać” z samej reakcji, czy mimiki konkretnych emocji, uczuć. Więc od początku najlepiej powiedzieć, co jest trudne w danej relacji i jakich zmian oczekujemy. Rozmowa taka powinna przebiegać w cichej i spokojnej atmosferze bez słów przykrych i uniesionego tonu. Taka rozmowa nosi miano konstruktywnej np. chciałabym Ci powiedzieć, że bardzo ważne jest dla mnie byś myślał o mnie dobrze i mówił więcej pozytywnych słów, lub nie mogę zgodzić się na taką propozycje, ponieważ jest to dla mnie za trudne, lub proszę nie zwracaj się do mnie w ten sposób, ponieważ jest to przykre itd. Kiedy już powiesz to co potrzebujesz przekazać drugiej osobie, poczekaj na to czy ona zrozumiała Twój przekaz i czy jest w stanie zaakceptować i uszanować Twoje prośby, pragnienia. Taką rozmowę można przeprowadzić niemal w większości sytuacji również podczas dyskusji z szefem lub sąsiadem. Każdy powinien się dowiedzieć, jaki jest dla Ciebie najlepszy rodzaj komunikacji, jeżeli chce ta osoba utrzymywać z Tobą dobry kontakt interpersonalny. Oczywiście należy pamiętać, że po drugiej stronie wcale nie musi nastąpić pełna akceptacja wyrażonych potrzeb i pragnień. Jeżeli to co przekazaliśmy drugiej osobie nie spotka się ze zrozumieniem i zmianą zachowań, prawdopodobnie będzie potrzebne skorzystanie z pomocy psychoterapeuty lub zakończenie znajomości.
W przypadku bliskich relacji partnerskich, rodzinnych jest to bardzo skomplikowany proces, zatem wsparcie i profesjonalne kierowanie przez fachowca może okazać się nieuniknione. Poza tym warto skorzystać z konsultacji chociażby dlatego, by przyspieszyć proces pożądanych zmian, specjalista psychoterapii, który jest neutralny i może spojrzeć z pozycji obserwatora na obie strony relacji i wysłuchać wzajemnych zdań w szybszy i skuteczniejszy sposób udzieli cennych i ważnych wskazówek, by uzyskać wzajemnie to czego się pragnie. Podsumowując zawsze warto rozmawiać o każdej nawet najdrobniejszej sprawie, by nie pozostawać samemu w wewnętrznym nierzadko smutnym dialogu i nie powodować jeszcze głębszych zaburzeń w tym obszarze. Dobra, zdrowa, szczera i życzliwa rozmowa zawsze przynosi właściwe efekty i pozwala pozbyć się wielu niepotrzebnych „ciężarów emocjonalnych”, a przede wszystkim budować wartościowe kontakty osobiste.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.