Tożsamość indywidualna jest tematem trzeciej części z serii „Ja, czyli kto?”
JA – w poszukiwaniu tożsamości
Tożsamości społeczne najczęściej są nadane – związane z miejscem urodzenia lub grupą ludzi z otoczenia. Tożsamość indywidualną, osobistą tworzymy aktywnie, znaczenie ma tu oczywiście nasza biografia, właściwości biologiczne, wychowanie. Jeśli jednak tożsamość ma być źródłem naszej siły, zdolności radzenia sobie z trudnymi wydarzeniami i wpływać na nasze wybory, powinna być świadomie kształtowana.
Tożsamość indywidualna, osobista, kształtuje się w dwóch kierunkach: na zewnątrz w procesach eksploracji i do wewnątrz w procesach zobowiązania. Eksploracja obejmuje poszukiwanie, wypróbowywanie możliwości, cech, postaw, zachowań, ról. Przymierzamy różne tożsamości i sprawdzamy, która do nas pasuje. Zobowiązanie to podejmowanie decyzji, pogłębienie identyfikacji z wybraną osobowością, zespołem postaw, zachowań.
Według Jamesa Marcii możemy przejść przez 4 etapy kształtowania tożsamości:
a. tożsamość rozproszona (w oryginalnej teorii Marcii nazwy rozproszona i odroczona są definiowane odwrotnie, wydaje mi się jednak, że łatwiej zrozumieć sens tych etapów, gdy zamienimy nazwy) – wyraźnie zaznacza się w niej brak zaangażowania. Jest etapem poszukiwań, ciągłych zmian, eksperymentowania. Wypróbowywania się.
b. tożsamość odroczona – przerwa w dokonaniu decyzji związanej z określeniem siebie, czas zawieszenia. Bywa związana z tak zwanymi wakacjami od życia. Jest czasem, gdy pytania i wątpliwości muszą zostać przepracowane wewnętrznie, nie zawsze w sposób świadomy. Rok przerwy, zawieszenia w życiu młodego człowieka, może mieć dobre skutki. Ważne, aby na tym etapie nie utknąć na całe życie.
c. tożsamość nadana - lustrzana, przejęta, charakterystyczna dla ludzi, którzy aktywnie angażują się w realizację celów wyznaczanych przez osoby dla nich ważne, bez refleksji czy są to ich własne cele. Przykładem może tu być decyzja o zostaniu prawnikiem/lekarzem, ponieważ wszyscy w rodzinie pełnią ten zawód.
d. tożsamość osiągnięta, dojrzała – posiadają ją ci, którzy doświadczyli zarówno poszukiwań, jak i zaangażowania. To tożsamość charakterystyczna dla takich osób, które aktywnie angażują się w realizację wyznaczonych sobie celów, są świadomi swoich potrzeb, zainteresowań, poglądów, wartości, zalet i wad.
Zapraszam do przeczytania cz. I https://ocalsiebie.pl/artykuly/ja-czyli-kto-część-i-r202/ , cz. II. https://ocalsiebie.pl/artykuly/ja-czyli-kto-część-ii-r203/ oraz cz. IV
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.