Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Dojrzała dziewica – co nią kieruje?

  Współczesny świat przywykł do seksualizacji reklam, teledysków oraz programów telewizyjnych. Na początku XXI wieku Britney Spears musiała zmierzyć się z oskarżeniami po tym, jak wyszło na jaw, iż nie jest dziewicą, choć publicznie deklarowała wstrzemięźliwość seksualną. Jednak przykład z amerykańską piosenkarką pop pokazuje, że sfera erotyczna już dawno przestała stanowić temat tabu, stała się natomiast przedmiotem medialnych dyskusji. Dojrzała dziewica musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Co nią kieruje?

  Seksualizacja popkultury i jej wpływ na mentalność

  Niegdyś seks stanowił temat tabu, nie mówiło się o nim publicznie, lecz poruszało jedynie w gronie zaufanych osób. Dziś sytuacja wygląda zgoła odmiennie. Kolejne gwiazdy w celu wzbudzenia zainteresowania swoją osobą dzielą się szczegółami ze swojej sypialni. Powstają też programy typu reality show, w których obcy ludzie uprawiają ze sobą seks na wizji po to, aby zapewnić sobie większy rozgłos medialny. Do tego dochodzą reklamy z podtekstem erotycznym, gdyż dzięki niemu polecane produkty lepiej się sprzedają. Motywów seksualnych nie brakuje też w teledyskach i tekstach piosenek.

  Systematyczny spadek wieku inicjacji seksualnej

  Od pewnego czasu obserwuje się spadek wieku inicjacji seksualnej. Na współżycie decydują się coraz młodsze osoby. W rezultacie ta, która nigdy nie uprawiała seksu, może czuć się gorsza, a nawet wystawiona poza nawias społeczny. Niektóre nastolatki, aby poprawić swój status w oczach rówieśników, kłamią w tej sprawie.

  Bycie dziewicą – co stoi za tą decyzją?

  Mimo silnej presji społecznej, która zachęca do rozpoczęcia współżycia w młodym wieku, niektóre osoby wstrzymują się z podjęciem aktywności seksualnej. W przypadku osób religijnych w grę mogą wchodzić nakazy i zakazy moralne. Dojrzała dziewica nie zawsze jednak jest osobą głęboko wierzącą. Czasem po prostu czeka do odpowiedniego momentu, gdyż czuje taką wewnętrzną potrzebę, którą traktuje w sposób priorytetowy. Dla jednych odpowiednią chwilą może być ślub, dla drugich właściwy partner czy dojrzałość psychologiczna.

  Dojrzała dziewica i życie w kontrkulturze

  Dojrzała dziewica żyje w kontrkulturze. Stawia na wierność własnym zasadom i wartościom, nie dostosowuje się do oczekiwań społecznych. Jej postawa nonkonformistyczna ściśle wiążą się z asertywnością. Potrafi ona odmawiać, traktując priorytetowo własne dobro i wartości. Nie boi się, że odstając od reszty społeczeństwa, zostanie wystawiona poza jego nawias. Niewątpliwie dojrzała dziewica posiada silnie zakorzenione poczucie własnej wartości, które zapewnia jej pewność, że podejmuje słuszne decyzje.

  Dlaczego nonkonformizm w przypadku seksu popłaca?

  Sfera seksualna odgrywa ważną rolę w życiu, jednak przekraczanie własnych granic psychologicznych nie jest wskazane. Rozpoczęcie współżycia w nieodpowiednim momencie może mieć daleko idące konsekwencje. Czasem tej pochopnej decyzji towarzyszy żal. Zdarza się jednak, że iż pierwszy raz z niewłaściwym partnerem czy w niewłaściwym miejscu kończy się traumą seksualną. Osoba, która jej doświadcza, może w przyszłości unikać bliskości fizycznej w relacjach, a nawet negatywnie postrzegać własne ciało przez pryzmat tego, iż dopuściła do niego niewłaściwą osobę. Pierwszy raz niewątpliwie pozostaje w pamięci na zawsze, dlatego warto zadbać o to, aby stanowił przyjemne i wyjątkowe przeżycie, które zostało dokładnie przemyślane.

  Konformizm, czyli dostosowywanie się do cudzych oczekiwań w celu uzyskania aprobaty społecznej, nie popłaca zwłaszcza w sferze seksualnej, która jest niezwykle delikatna. Przekraczanie własnych granic prowadzi do nadużycia siebie, co może mieć zgubny wpływ na zdrowie psychiczne. Osoba, która ulega presji partnera lub środowiska, często tego żałuje. Nie może jednak cofnąć czasu i skasować pewnych zdarzeń ze swojego życia. Dojrzała dziewica, wybierając postawę nonkonformistyczną, pozostaje wierna sobie. Unika dzięki temu poważnego konfliktu wewnętrznego.

  Jakie trudności napotyka dojrzała dziewica?

  Seks stanowi kwestię niezwykle prywatną, którą nie musimy dzielić się ze znajomymi. Problem jednak rodzi się, gdy dojrzała dziewica w końcu spotyka odpowiedniego partnera. Może ona odczuwać lęk przed odrzuceniem. Nie jest bowiem w stanie przewidzieć jego reakcji. Jeden partner ucieszy się, że trafił na kobietę, która czekała z rozpoczęciem współżycia właśnie na niego. Drugi uszanuje jej decyzję, ale nie będzie jej przypisywał szczególnej wartości. Czasem jednak może zdarzyć się, że partner nabierze wątpliwości co do jej osoby. Warto podkreślić, iż jego postawa także stanowi cenną wskazówkę, która sugeruje, iż  niekoniecznie jest on odpowiednią osobą, skoro nie potrafi zrozumieć i uszanować motywacji drugiej strony. Podejmując pewne tematy przed rozpoczęciem współżycia, można uniknąć wielu przykrych rozczarowań.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 9 Guests (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Olszak

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.