Jeżeli chcemy pozbyć się lęku, to na początku warto ustanowić cel do pracy z lękiem. Co to znaczy? Celem jest oczywiście to, by pozbyć się lęku, jak oczekuje większość osób, jak najbardziej, natomiast cel w terapii lęku sam w sobie jest jednak bardzo indywidualną kwestią. W pierwszej kolejności należy zastanowić się, co może być potencjalnym źródłem lęku. Pomyśl przez chwilę, kiedy najczęściej odczuwasz lęk lub atak paniki, złe samopoczucie itp.
Po pierwsze skoncentruj się nad tym w jakim miejscu? Czy to może jest praca? Czy gdy jesteś w pracy pojawiają się nasilone objawy lęku, albo przed pójściem do pracy lub po powrocie. Czy masz wrażenie, że ten zawód, który wykonujesz, lub to miejsce w którym pracujesz nie służy Ci? Zastanów się, czy może jest tam coś, co wymaga zmiany, by Twoje samopoczucie i zdrowie tak bardzo na tym nie cierpiało i by objawy nerwicy, paniki nie nasilały się gdy tam przebywasz. Jeżeli czujesz, że Twoje objawy i problemy lękowe mogą być związane właśnie z tym miejscem, to już połowa sukcesu – ponieważ został ustalony cel do pracy nad obniżeniem lęku w sytuacjach zawodowych. Wiadomo, że „porzucenie” pracy z dnia na dzień nie jest terapeutycznym rozwiązaniem do radzenia sobie z uogólnionymi lękami, nerwicami, natomiast już wiesz od czego zacząć, a dalej z pomocą terapeuty znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Po drugie skoncentruj się nad tym czy lęk dotyczy konkretnej osoby lub osób? Czy to w rodzinie pochodzenia, relacji partnerskiej, sąsiedzkiej, koleżeńskiej, współpracowników itp. Często te właśnie relacje powodują najsilniejsze emocje, co prowadzić może do ataków paniki, odczuwania silnego lęku, dolegliwości somatycznych. Zastanów się, czy w ostatnim czasie, któraś z Twoich bliskich relacji nie wywołała pobudzenia, zaniepokojenia, podenerwowania, napięcia, smutku, żalu? A jeżeli nie odnajdujesz takich uczuć w aktualnych relacjach, czy może w przeszłości przypominasz sobie pewne doświadczenia, sytuacje, zdarzenia, które nadal wzbudzają lęk, niepokój, powodują silne emocje, złe samopoczucie? Na co dzień z reguły nie ma zbyt wiele czasu, by zagłębiać się w „swój świat wewnętrzny” w nadmiarze obowiązków i codziennych spraw, a lęk jest tylko sygnałem, że warto chwilę dłużej poprzyglądać się swojemu aktualnemu i przeszłemu życiu.
Po trzecie spróbuj przywołać w pamięci, kiedy pierwszy raz pojawiła się reakcja lękowa, atak paniki, zawroty głowy, kołatanie serca itd. Postaraj się umiejscowić w czasie początek doznania tych objawów, od czego się zaczęło. Kiedy to było, w którym roku, jaki czas temu. Na ogół osoby, które poszukują pomocy zgłaszają się z nasilonymi już przez dłuższy czas problemami natury lękowej lub nerwicy, dlatego tak ważne jest, by uświadomić sobie, że nie jest to tylko aktualny problem zdrowotny, być może trwa on dłuższy czas. Dzięki temu może wykazanie życzliwości i wyrozumiałości co do swojego stanu pomoże już od razu osłabić choć na chwilę to poczucie strachu, dzięki świadomości, że wytrwało się w tym stanie dłuższy czas i szczęśliwie nic zagrażającego życiu do tej pory z powodu lęku nie nastąpiło.
Po czwarte i chyba najważniejsze jest to, by pomyśleć nad tym, za jaki czas chcesz by ten objaw, dolegliwość, problem, sprawa rozwiązała się, za jaki czas chcesz, by lęk został uzdrowiony, a ataki paniki nie pojawiały się? Dla wielu osób już samo to pytanie wydaje się być abstrakcyjne, ponieważ często nie wierzą, że wyleczenie jest możliwe, a co dopiero jeszcze ustalenie jego terminu? Dlatego zakładając, że uzdrowienie nastąpi, jak sądzisz kiedy? Ile czasu może zająć w Twoim indywidualnym problemie? To pytanie jest kluczowe w przypadku chęci poprawy swojego zdrowia i samopoczucia, ponieważ na zasadzie samospełniającego się proroctwa może zdziałać cuda. Dobrze wiemy, że nasz mózg działa na poziomie świadomym i nieświadomym na zasadzie programowania, to znaczy, mamy wpływ na to jak się czujemy i jak możemy się czuć. Jeżeli stany niepokoju utrzymują się długo i powodują problemy ze zdrowiem z pewnością poprawa nie nastąpi natychmiast, ale należy realnie oszacować czas, kiedy zmiana stanu nastąpi, ma to przeważający wpływ na sam ostateczny efekt w uwolnieniu się od sytuacji problemowej. Jeżeli już odpowiemy sobie na te wszystkie pytania, a dodatkowo jesteśmy w procesie terapii, to zarówno terapeuta będzie miał bardzo dokładny obraz tego w jaki sposób dalej skutecznie prowadzić proces terapeutyczny . A Tobie odpowiedź na te pytania pomoże w dalszym rozwoju i świadomości tego, jak wygląda Twoje życie i co jest dla Ciebie ważne, jakie są Twoje potrzeby, co Ci służy, a co nie. Wtedy też znajdziesz odpowiedź na pytanie w jakim kierunku dalej podążać, by lęku nie nasilać, tylko pracować raczej nad jego minimalizacją i eliminacją.
Zawsze kiedy robisz więcej tego co Ci służy, co lubisz, co Cię wzmacnia to dobry kierunek. Gdy przebywasz w towarzystwie osób, które ubogacają Twoje życie, wspierają i motywują to najlepsza droga do zdrowia. Gdy wierzysz w siebie i w to, że wyzdrowienie jest możliwe w określonym czasie to najlepszy rodzaj myślenia. Te cele są warunkiem do tego, by zacząć skuteczną pracę z lękiem.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.