Znany z Netflixa dokument „Oszust z Tindera” to tylko wierzchołek góry lodowej. Toksyczne związki i pseudomiłość a zatem niebezpieczne relacje romantyczne mogą mieć mroczny charakter z wielu różnych powodów. Oto niektóre z nich.
Manipulacja emocjonalna dla korzyści finansowych, wizerunkowych lub innych
Osoba wykorzystuje romantyczne uczucia, aby manipulować partnerem i zdobyć poufne informacje lub dostęp do zasobów. Na przykład osoba o orientacji homoseksualnej może zawrzeć związek małżeński z osobą heteroseksualną, czyniąc to dla wizerunku, który zadowoli rodzinę. Inny przykład to sytuacja, gdy ktoś wdzięczy się do człowieka popularnego, by docelowo pławić się w blasku jego sławy, a po zyskaniu popularności zakończyć relację.
Małżeństwa oszustwa imigracyjnego
Osoba zawiera pozornie romantyczne małżeństwo z cudzoziemcem, aby uzyskać pożądaną wizę lub status imigracyjny, a po osiągnięciu tego celu rozstaje się z partnerem.
Oszustwa z udawaniem choroby
Oszust udaje osobę cierpiącą na poważną chorobę, aby uzyskać współczucie i wsparcie finansowe od partnera, albo być specjalnie traktowanym. Czasami oszukuje się, że to ktoś krewny choruje żeby zdobyć pieniądze. Środki finansowe mogą być gromadzone lub wydawane na inne cele, bo nie są tak naprawdę przeznaczane na jakiekolwiek leczenie.
Oszustwa wakacyjne
Oszustwo polega na nawiązaniu krótkoterminowej relacji z celem osiągnięcia darmowych wakacji lub innych korzyści podróżniczych.
Oszustwa w celu wykorzystania zawodowego
Osoba wykorzystuje romantyczną relację, aby zdobyć informacje lub korzyści zawodowe, takie jak dostęp do kontaktów, koneksje, awans, wiedza branżowa, stanowisko, możliwość korzystania z różnych szkoleń „po znajomości”.
Oszustwo związane z macierzyństwem
Osoba chcąca samodzielnie wychowywać potomstwo, pragnie jednocześnie mieć dziecko i wysoki poziom życia, więc szuka majętnej ofiary, by spłodzić z nią dziecko, a potem odchodzi i żąda jak najwyższych alimentów.
Oszustwa związane z dziedziczeniem
Oszust wykorzystuje pozorną relację małżeńską, aby zagwarantować sobie spadek lub uzyskać dostęp do majątku ofiary.
Tworzenie fałszywych historii życiowych
Oszust opowiada partnerowi fałszywe historie o swoim życiu, takie jak fałszywe sukcesy, choroby lub tragedie, aby zdobyć sympatię, wywołać poczucie winy lub litość, móc liczyć na wsparcie finansowe i inne korzyści.
Oszustwo związane z rzekomą rozrodczością
Oszustwo na fałszywe testy ciążowe w celu wyłudzenia pieniędzy na rzekomą aborcję. Testy ciążowe mogą być spreparowane lub autentyczne, ale kupione.
Oszustwa związane z uzależnieniami
Osoba wykorzystuje romantyczną relację, aby uzyskać pieniądze na swoje nałogi, takie jak alkohol lub narkotyki albo hazard.
Ukrywanie prawdziwych związków
Osoba, która ma już innego partnera lub ma ukryte zobowiązania, może podszywać się pod singla, aby prowadzić podwójne albo potrójne życie. Oszust dąży do relacji równoległych dla zwielokrotnionych korzyści lub ze względu na hedonistyczne zapędy.
Oszustwa związane z prezentami
Osoba obiecuje romantyczną relację i wspólną przyszłość, aby zdobyć drogie prezenty lub korzystać z gościnności partnera... „Na urodziny chcę dostać...”. Później prezenty może spieniężyć.
Oszustwa towarzyskie
Osoba korzysta z romantycznej relacji, aby uzyskać pomoc w codziennych zadaniach lub korzystać z usług partnera, nie dając nic w zamian. „Kochasz mnie to wyremontuj mi mieszkanie”.
Pomost lub trampolina
Ktoś udaje miłość po to, żeby uzyskać dostęp do innych potencjalnych partnerów na wyższym szczeblu: atrakcyjniejszych fizycznie, majętniejszych lub bardziej popularnych.
Sextortion
Pozyskanie od kogoś materiałów o charakterze intymnym, a następnie wymuszanie pieniędzy lub kolejnych treści pod groźbą opublikowania otrzymanych wcześniej zdjęć lub filmów.
Asymetria
Pseudomiłość dla wygody czyli nakłanianie ofiary do przeinwestowywania. Krętacz udaje miłość żądając od ofiary, by stawała na rzęsach, eksploatowała się, łożyła na znajomość mnóstwo pieniędzy. Od siebie nie daje nic lub prawie nic.
Szantaż
To sytuacja w stylu „daj to, czego chcę, albo stracisz wszystko”. Romantyczna relacja jest pretekstem do zbierania haków na ofiarę, intymnych treści jak zdjęcia czy filmy, i gromadzenie materiału, którym potem można szantażować. Ofiara ma spełnić żądania oszusta albo wrażliwe dane zostaną upublicznione.
Grożenie wyrządzeniem krzywdy dziecku
Groźby nastawiania dziecka przeciwko ofierze, utrudnianie kontaktu dziecka z rodzicem lub zaniedbanie go albo skrzywdzenie – to kolejna forma szantażu, który może mieć miejsce w toksycznym związku. Najczęściej występuje podczas rozstań, a zwłaszcza w trakcie rozwodu.
SKOCZ DO:
Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.