Społeczeństwa zachodnie w XXI wieku stawiają przede wszystkim na wygodę. Chętnie śledzą nowinki technologiczne, które mogłyby im ułatwić życie. Toaleta samoczyszcząca, odkurzacz samosprzątający sterowany za pośrednictwem aplikacji czy pojazdy autonomiczne to tylko niektóre rozwiązania, które wzbudzają powszechne zainteresowanie. Posiadanie własnego mieszkania i samochodu stanowi dziś podstawę dla wielu młodych Polaków.
➡️ Lubisz czytać? Więcej do poczytania znajdziesz tutaj.
Dla zrealizowania tych celów są oni gotowi poświęcić swój czas wolny i życie towarzyskie. Raty kredytów nieustannie wzrastają, co wymusza na nich pracę po godzinach. Większość osób mimo to wybiera życiową stabilizację i dobra materialne. W opozycji do konsumpcjonizmu znajduje się współczesny nomadyzm. Kto i dlaczego decyduje się na tę postawę nonkonformistyczną?
Kim jest współczesny nomada?
Pod terminem nomada dawniej krył się koczownik, który przemierzał rozległe tereny, wypasając stado owiec. Dziś w ten sposób określa się osoby, które podróżują po całym świecie i nie mają stałego miejsca zamieszkania. Większość z nich wyżej stawia przeżycia niż dobra materialne. Poznawanie innych kultur przynosi im ogromną satysfakcję.
Jak odbierani są ludzie, którzy rezygnują z życiowej stabilizacji?
Współczesny nomada zazwyczaj nie posiada własnego mieszkania i oszczędności. Tacy ludzie świadomie rezygnują z życiowej stabilizacji, do której dąży zdecydowana większość społeczeństwa. Wybierają oni odkrywanie nowych zakątków świata, smaków i kultur. Nomada w opinii społecznej uchodzi za lenia i lekkoducha. Wiele osób zakłada, że ludzie, którzy decydują się na koczowniczy tryb życia, niczym się nie martwią, czerpią pieniądze z nieznanego źródła i są wolni od zobowiązań. To jednak dość krzywdzące przekonania, które w większości przypadków nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.
Skąd podróżnicy czerpią pieniądze na zwiedzanie świata?
Trudno wyobrazić sobie podróżowanie bez środków finansowych. Bilety lotnicze, autobusowe, pralnie, posiłki, środki czystości, leki – wszystko to kosztuje. Na nomadyzm zazwyczaj decydują się osoby wykonujące wolne zawody – influencerzy, copywriterzy, graficy, informatycy, specjaliści ds. SEO i psycholodzy. Podczas swoich podróży świadczą oni usługi online. Do pracy potrzebują tylko dostępu do internetu. Współczesny nomada zazwyczaj uczciwie zarabia pieniądze, jest dobrze wykwalifikowanym specjalistą w swojej dziedzinie, inaczej jednak dysponuje uzyskanymi środkami. Większość społeczeństwa przeznacza je na dobra materialne, w tym zakup własnego mieszkania i samochodu. Natomiast osoby, które nie zapuściły korzeni, wolą wydawać pieniądze na przeżycia. Nie przekonuje ich nadmierny konsumpcjonizm.
Jakie straty niesie ze sobą współczesny nomadyzm?
Nomadyzm to wybór, który pociąga za sobą pewne straty. Choć podróżowanie i odkrywanie odległych zakątków świata kojarzy się z beztroską, czasem wiąże się z niewygodą. Nie do wszystkich regionów dotarła cywilizacja w postaci kanalizacji, bieżącej wody, prądu, internetu czy asfaltowej drogi. Nomada zazwyczaj nie posiada stałego miejsca zamieszkania, dlatego ponosi wysokie koszty życia, gdyż korzysta z pralni, hoteli i restauracji. Ludzie, którzy nigdzie nie zapuścili korzeni, często spotykają się z brakiem akceptacji społecznej. Nie posiadają oni grupy przyjaciół, nie założyli też własnej rodziny. Z drugiej strony za ich wyborem często stoją głębokie przekonania, które zapewniają im możliwość samorealizacji.
Podróżowanie kamperem czy z plecakiem – jak wygląda życie współczesnych „koczowników”?
Dziś koczowniczy tryb życia ma nieco inny wymiar niż dawniej. Jedni podróżują z plecakiem, korzystając z komunikacji zbiorowej, drudzy posiadają własnego kampera. To w nim mieszkają, biorą prysznic i pracują. Część osób żyje tak cały czas, inni nomadyzm traktują jako pewien etap swojej dorosłości. W pewnym momencie postanawiają zapuścić korzenie. Znajdują stałą pracę, kupują mieszkanie i zakładają rodzinę.
Nomadyzm jako przeciwieństwo konsumpcjonizmu – jakie wzbudza emocje?
Współczesny nomada reprezentuje postawę kontrkulturową, która stanowi przeciwieństwo konsumpcjonizmu. W czasach, gdy wiele osób co roku zmienia dekoracje świąteczne, co dwa lata remontuje mieszkanie, a co kilka kupuje nowy samochód, jego wybór może budzić głębokie niezrozumienie. Wielu ludzi nie wyobraża sobie, że mogłoby zrezygnować z wygód oferowanych przez zachodnią cywilizację. Ciepła woda w kranie, własna toaleta, pralka, ogrzewanie, stały dostęp do internetu i telewizji kablowej – to tylko niektóre z nich, które mają charakter bazowy. Młodzi Polacy dodaliby do nich także samochód, laptop, smartfon i najmodniejsze ubrania. Na temat współczesnego nomady krąży wiele krzywdzących stereotypów. Wielu ludzi utożsamia go z biedą, zaniedbaniem, brakiem wykształcenia, lenistwem i nieodpowiedzialnością. W rzeczywistości są to jednak wąsko wyspecjalizowani przedstawiciele wolnych zawodów, którzy zarabiają na swoje utrzymanie i normalnie dbają o higienę, korzystając z hotelowych łazienek. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość Polaków nie wyobraża sobie bycia współczesnym nomadą.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.