Dzisiaj jestem szczęśliwy,
że obudziłem się,
żyję,
mam cenne ludzkie życie,
nie zamierzam go zmarnować.
Zamierzam użyć całej swojej energii,
żeby się rozwijać,
otworzyć swoje serce na innych.
Zamierzam mieć życzliwe myśli wobec siebie i innych,
nie zamierzam odczuwać gniewu,
ani myśleć źle o sobie i innych.
Dalajlama XIV
Dziękuję, to magiczne słowo, które czasami może zdziałać cuda. Okazywanie sobie wdzięczności i innym osobom ma silny związek z łagodzeniem stanów lękowych. Jak to w ogóle możliwe ktoś zapyta?
Choć dla osób, które interesują się swoim rozwojem wewnętrznym, pogłębiają wiedzę, są oczytane w aspektach zdrowia emocji oraz swoich objawów chorobowych czy dolegliwości wiedzą, że od kliku lat szczęśliwie jest moda na wdzięczność. Oby ta moda przetrwała jak najdłużej, ponieważ z psychologicznego punktu widzenia, to w jaki sposób funkcjonujesz w swojej codzienności ma duży wpływ na cechy lęku. Wdzięczność może nie tylko obniżać poziom lęku w danej chwili, ale przy dłuższej regularnej praktyce obserwuje się efekty zmian w zmniejszeniu się poczucia lęku.
Jak to się dzieje? To w jaki sposób myślisz o sobie i okolicznościach zewnętrznych wpływa na podwyższenie lub obniżenie ataków paniki, fobii, zespołu lęku uogólnionego. Jeżeli w sposób negatywny reagujesz na sytuacje i doświadczenia, które pojawiają się w Twoim życiu, to objawy lękowe będą się nasilać. Jeśli jednak pomimo dyskomfortu związanego z Twoimi indywidualnymi dolegliwościami lękowymi spróbujesz zmienić nieco perspektywę i spojrzeć bardziej pozytywnie na to czego doświadczasz, będzie Ci lżej oraz łatwiej i szybciej przejdziesz przez epizody silnego lęku.
Oczywiste jest, że nikt nie chce cierpieć i czuć się źle, przychodzą momenty kiedy nie wiesz jak sobie poradzić z tym co Ci dolega, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Jasne jest to, że wtedy najtrudniej skoncentrować się, czy skupić swoją uwagę na dobrych i wspierających jakościach. Ale ostatecznie wiadomo, że to główna droga ratunku z opresji lęku, bowiem pogłębienie stanu prowadzi tylko do „zamkniętego koła kolejnych lęków”. Spróbuj zatem już teraz, zanim jeszcze nie doświadczasz przykrych dla Ciebie stanów, wykonaj ćwiczenie terapeutyczne pod tytułem WDZIĘCZNOPIS.
Załóż wybrany przez siebie dziennik, zeszyt, notes i każdego dnia zapisz za co możesz być wdzięczna/y.
Pomyśli ktoś, że to takie powierzchowne ćwiczenie. Nie, ponieważ udowodniono wielokrotnie w badaniach z zakresu psychologii społecznej, że to w jaki sposób widzimy swoją rzeczywistość i reagujemy na nią silnie oddziałuje na stany i cechy lęku. Zatem jeżeli nie lubisz pisać, możesz w myślach równie skutecznie wykonywać tą pracę mentalną. Pomyśl przez chwilę - czy jest coś za co możesz podziękować, ogólnie, niezależnie od rodzaju wiary, wyznania, przekonań, jest to neutralne zadanie.
Od początku dnia spróbuj przywoływać w myślach poczucie wdzięczności zaczynając od najprostszych czynności, na przykład od tego, że wstałaś/eś dziś, żyjesz, możesz skorzystać z kolejnego dnia, nawet jeżeli nie zawsze dobrze się czujesz, skupiaj raczej uwagę na tym z czym Ci jest dobrze, za co możesz podziękować, poczuć wdzięczność.
Może za osoby, które są w pobliżu, albo za posiłek, odzież Twoją ulubioną którą zakładasz, pracę którą wykonujesz, lub za pewne inne sprawy w ciągu dnia. Zrób jakby przegląd całego dnia, czy chcesz podziękować za możliwość doświadczania słońca, powiewu wiatru, świeżego powietrza podczas pobytu na spacerze.
Powiedz sobie dziękuję Ci za...w myślach do siebie i tutaj wpisz lub zwróć uwagę za co chcesz sobie dziś podziękować. Za pyszny i zdrowy obiad który przyrządziłaś lub otrzymałaś od kogoś, za bliską Ci osobę, z pomoc i wsparcie, za to, że nic Ci nie brakuje, a że czasami nie masz wszystkiego, to podziękować możesz za to co jest możliwe dla Ciebie.
Udowodniono, że sposób w jaki dziękujemy sobie i innym za drobne, niewielkie sprawy dnia powszedniego poprawia jakość stanu umysłu, nastroju oraz objawów z ciała, uspokaja, wycisza i daje nadzieję na lepsze dni.
Rozejrzyj się wokół Ciebie na mieszkanie czy dom w którym przebywasz, czy lubisz te pomieszczenia i chcesz za nie podziękować. Za to jaka/jaki jesteś jako osoba, za Twoje indywidualne zdolności, umiejętności. Jest tyle aspektów za które można podziękować, że lista będzie bardzo długa.
Wdzięcznopis najlepiej zacząć od pierwszych myśli które się pojawiają, a z każdym dniem na ogół przybędą kolejne i kolejne wdzięczności. W ten sposób pomagasz sobie zrównoważyć poziom lęku, a w ostateczności jeżeli systematycznie przeprowadzisz to zalecenie, to nawet możesz zmniejszyć nadmiarem wdzięczności lęk do minimum, w danej chwili.
Siła słowa dziękuję jest wielka. Zobacz, czy działa też u Ciebie. Jest to darmowe, dostępne bez recepty, wspierające lekarstwo w najtrudniejszych momentach lękowych, złego samopoczucia, zaburzeń czy chorób. Poszerza Twoje horyzonty myślowe w kierunku pozytywnych reakcji i stanów psychicznych, a przede wszystkim wzmacnia Ciebie jako osobę. Przy dłuższej pracy wewnętrznej z wdzięcznością zauważysz jak Twoja siła jakby rośnie, ponieważ gdy realnie spojrzysz na to co posiadasz i jaką jesteś wartościową osobą, to negatywne stany mogą zacząć się minimalizować. Trzy razy dziennie spróbuj powiedzieć w myślach lub w słowach Dziękuję, Dziękuję, Dziękuję.
Najtrudniej będzie pewnie tym osobom, które sądzą, że dziękowanie za trud życia i ból czy cierpienie związane z chorobą lub doświadczeniami przeszłości jest irracjonalne. Nic bardziej mylnego. Wiadomo bowiem z badań obrazowych mózgu, iż myśl pozytywna która przewodzi system nerwowy jest w stanie zmieniać anatomię mózgu i tworzyć adekwatne neurony. Myśl negatywna natomiast powoduje fizjologiczne zmiany w mózgu, które wywołują niekorzystne objawy. W tych czasach badania nad psychoneurologią mózgu są dostępne i coraz częściej upowszechniane.
Więc jeżeli i tak już Twój stan nie jest najlepszy, to gdy dodatkowo wytwarzasz negatywną myśl, wtedy raczej pogłębiasz swój stan. Dlatego tak ważne jest, by koncentrować się na tym co dobre, za co warto być wdzięcznym. Sprawdź na własnym doświadczeniu. Zawsze lepiej spróbować nowych dodatkowych sposobów wspierających aktualny stan emocjonalny, niż pozostawać w trudnych symptomach i dotychczasowych schematach myślenia. Powodzenia.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.