Spokojny umysł przynosi wewnętrzną siłę i pewność siebie, więc jest to bardzo ważne dla dobrego zdrowia.
Oddech świadomie prowadzony jest narzędziem do zatrzymania poruszeń umysłu.
Praca z oddechem (pranayama) - czyli wybrane techniki oddechowe, pozwalają zyskać ważną w życiu umiejętność uwalniania napięć i rozluźniania.
Wiele osób żyje w napięciu z czasem stan ten może się pogłębić i utrwalić dając objawy w ciele, powodując różne choroby.
Celem treningu oddechowego jest uzyskanie stanu głębokiego odprężenia fizycznego i psychicznego.
Regularna praca z oddechem pozwala w znacznym stopniu zniwelować negatywne skutki napięć i zregenerować utracone siły witalne.
Oddech właściwie ukierunkowany wpływa bardzo korzystnie na zmiany fizjologiczne oraz regulację i pracę poszczególnych narządów w ciele.
Trening oddechu to metoda kontaktu umysłu z ciałem pozwalająca nauczyć się samodzielnego wyciszania, osadzania się w "tu i teraz", odpuszczania presji nakładanej przez oczekiwania i przekonania.
Techniki oddechowe regenerują ciało i układ nerwowy, przywracając kontakt z samym sobą, z tym co ważne, końcowym efektem jest głęboko regenerujące odprężenie, uwolnienie z niepokoju, dolegliwości, objawów w ciele.
Oddech świadomie prowadzony działa na wszystkie aspekty osoby : fizyczny, witalny, psychiczny, emocjonalny. Jest środkiem do równoważenia i harmonizacji umysłu i emocji. Pranayama czyli właściwa praca z oddechem zaczyna działać już na zewnętrzny aspekt osobowości, na ciało i stan emocjonalny, psychiczny.
Oddech działa na poziomie mentalnym i emocjonalnym w ten sposób, że łagodzi lub całkowicie niweluje podczas trwania sesji objawy lękowe, somatyzacyjne. Przy regularnej praktyce obserwuje się ogromne zmiany na poziomie personalnym, już po pierwszej praktyce oddechu prowadzonego osoba uzyskuje natychmiastowy efekt w postaci wyciszenia, uspokojenia, spowolnienia akcji serca i tętna. Gdy osoba zapamięta po sesji rodzaj i kierunek oddechu może w każdej sytuacji interwencyjnie poprowadzić wyciszający i łagodzący oddech. Nie ma przeciwwskazań, by tak długo prowadzić oddech do momentu eliminacji najtrudniejszych objawów lękowych, bólowych, innych.
Pranayama czyli właściwa technika oddechu przedstawia sprawdzoną metodę radzenia sobie z szerokim spektrum zaburzeń od lęku po zaburzenia psychosomatyczne, natręctwa, depresję oraz inne. Zarządzanie oddechem daje fizyczne i psychiczne oczyszczenie, wzmocnienie co jest jednym z najważniejszych osiągnięć tej techniki.
Praca z oddechem zapewnia - najważniejsze rezultaty w przypadku regularnej praktyki:
- równowagę w układzie nerwowym i hormonalnym, która ma bezpośredni wpływ na wszystkie inne układy i narządy organizmu,
- kontrolowanie umysłu, czyli zarządzanie swoim stanem w przypadku pojawiających się objawów, stanów psychicznych,
- wzmocnienie organizmu i poprawę zdrowia,
- uwolnienie napięć psychicznych, radząc sobie z nimi na poziomie fizycznym, działając somato-psychicznie poprzez ciało na umysł,
- regularna praktyka utrzymuje ciało fizyczne w optymalnym stanie i sprzyja zdrowiu nawet w niezdrowym ciele,
- uśpiony potencjał zostaje uwolniony i doświadczany jest jako zwiększona pewność we wszystkich dziedzinach życia.
Prosty przykład pracy z oddechem:
Praktykujemy w pozycji relaksacyjnej (shavasana) leżąc na plecach lub ze skrzyżowanymi nogami w pozycji medytacyjnej lub na krześle z oparciem plecy są wyprostowane. Obserwuj swój naturalny, spontaniczny oddech, nie manipuluj przy oddechu, nie spowalniaj go, nie przyspieszaj, nie ma być zbyt napięty, wysiłkowy, lub spowolniony po prostu obserwuj swój oddech taki jaki jest naturalny, niech przepływa swobodnie przez obydwa nozdrza, usta są zamknięte. Oddech jest cichy, tylko Ty słyszysz swój oddech, osoba, która siedzi obok nie słyszy Twojego oddechu – to jest wewnętrzny psychiczny oddech. Rozpocznij liczenie w myślach (mentalnie) wdech – liczysz jeden, wydech liczysz dwa, wdech liczysz jeden, wydech liczysz dwa. Koncentruj się tylko na wdechu i wydechu oraz liczeniu wdechu i wydechu. Jeżeli jakiekolwiek myśli pojawiają się lub emocje, dolegliwości, powracaj swoją uważnością do oddechu i do liczenia wdechu i wydechu :
WDECH 1 WYDECH 2, WDECH 1 WYDECH 2
Tylko tyle, nic więcej, kontynuuj od 3 do 10 minut. Możesz obserwować swój oddech licząc w myślach – czyli prowadzić tą technikę oddechu zawsze wtedy kiedy potrzebujesz w trudnej sytuacji lub wieczorem przed zaśnięciem, w ciągu dnia przy wykonywaniu codziennych czynności. Przy regularnej praktyce zaobserwuj zmiany w swoim samopoczuciu.
autor: Agnieszka Janczewska
psycholog, psychoterapeuta, pedagog, nauczyciel jogi i medytacji
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.