XXI wiek stanowi czas intensywnego rozwoju branży beauty. Oferuje ona mniej i bardziej inwazyjne zabiegi odmładzające oraz innowacyjne kosmetyki przeciwzmarszczkowe. W związku z tym, iż spotyka się ze sporym zainteresowaniem ze strony konsumentek, nieustannie opracowuje się zaawansowane technologie, które mają pomóc zahamować procesy starzenia się. Obecnie można skorzystać z liftingu twarzy lub wstrzyknąć pod skórę botoks, aby pozbyć się zmarszczek. To jednak tylko dwa spośród najpopularniejszych zabiegów. Kobiety często czują się zobligowane do dbania o młody wygląd, gdyż tego oczekuje od nich społeczeństwo. Jednak niektóre decydują się na siwe włosy, celowo rezygnując z koloryzacji, aby wyrazić swój sprzeciw wobec terroru piękna.
Efekt aureoli – jak społeczeństwo postrzega atrakcyjne kobiety?
Kobieta atrakcyjna uchodzi za bardziej wartościową. W jej przypadku działa efekt aureoli. Zadbany wygląd sprawia, że jest ona postrzegana m.in. jako lepsza pracownica, łatwiej też wybacza się jej ewentualne błędy. Wielu kobietom takie podejście nie odpowiada, zdają sobie one jednak sprawę, że pewne przekonania trudno zmienić. Te bowiem są zbyt mocno zakorzenione w świadomości społecznej. Zgodnie z kulturą patriarchalną kobieta powinna mieć dzieci, zajmować się domem i dbać o atrakcyjny wygląd, aby zaspokoić potrzeby estetyczne swojego partnera.
Terror piękna – jak wygląda wmawianie kobietom potrzeb konsumenckich?
Terror piękna to szersze zjawisko społeczne, z którym kobiety spotykają się na co dzień. Na każdym portalu, serwisie społecznościowym czy w kolorowej gazecie można znaleźć reklamy zabiegów estetycznych i kosmetyków, które mają przywrócić młody wygląd. Do tego dochodzą zdjęcia celebrytek, które zostały starannie wyretuszowane. Wszystko to rodzi poczucie, że trzeba prezentować się idealnie. Ta presja społeczna nierzadko staje się źródłem ogromnych kompleksów. Prawdziwe kobiety nie wyglądają jak te z okładek kolorowych magazynów. Wmawianie im kompleksów ma na celu wywołać potrzeby konsumenckie. Wiele z nich nigdy nie zastanawiałoby się nad cellulitem, kształtem pośladków czy powiek, gdyby nie media, które wciąż stawiają za wzór niedościgniony obraz piękna. Najczęściej są to celebrytki po zabiegach medycyny estetycznej, których fotografie zostały dodatkowo wyretuszowane.
Siwe włosy – dlaczego zazwyczaj są maskowane?
Coraz więcej kobiet czuje się jednak zmęczonych presją piękna. Nie chcą być one doceniane za atrakcyjny wygląd, lecz to, co sobą reprezentują. Do niedawna pierwsze siwe włosy przerażały i skłaniały do ich szybkiego zamaskowania dobrą farbą. Kobiety nieustannie obserwowały swoją głowę i gdy pojawiały się pierwsze odrosty, od razu je pokrywały stosownym kosmetykiem. Nie chciały, aby siwe włosy dodawały im lat i odbierały młody wygląd.
Z czego wynika moda na siwe włosy?
Obecnie siwe włosy stają się coraz bardziej popularne. Kobiety rezygnują z koloryzacji z różnych względów. Jedne nie mają czasu na to, aby co 3 tygodnie odwiedzać fryzjera i pozbywać się odrostów. Drugie tracą włosy, gdyż te wypadają z powodu częstego farbowania. Trzecie boją się szkodliwego wpływu chemii na organizm i środowisko. Czwarte mają dość presji społecznej związanej z byciem piękną i młodą. Dostrzegają próby manipulacji i wmawiania im kompleksów. Niewątpliwie przez kobiety, które decydują się nosić siwe włosy, przemawia silna samoakceptacja. Zdają sobie one sprawę, że przybywa im lat, a ciało zmienia się, jednak to im nie przeszkadza, gdyż doceniają swoją wiedzę i życiowe doświadczenie.
Farbowanie włosów na siwo – jak aktorki sprzeciwiły się presji piękna?
Co ciekawe, niektóre gwiazdy znane z pierwszych stron gazet celowo farbują włosy na siwo, aby wyrazić w ten sposób bunt wobec terroru piękna. W środowisku filmowym czy telewizyjnym istnieje jeszcze silniejsza presja społeczna, by za wszelką cenę zatrzymać młody wygląd. Kobieta, u której widać upływ czasu, często nie może liczyć na propozycje zawodowe. Na pofarbowanie włosów na siwo zdecydowały się aktorki z Hollywood, gdyż zauważyły one, że w pewnym wieku nie otrzymują zbyt wielu zleceń. W ich branży ageizm stanowi niezwykle powszechne zjawisko.
Noszenie siwych włosów jako postawa nonkonformistyczna
Siwe włosy można uznać za przejaw nonkonformizmu. Kobiety nie ulegają presji społecznej i nie robią tego, czego się od nich oczekuje. Zadbany wygląd w wielu kręgach uchodzi za wartość pożądaną. To właśnie atrakcyjność fizyczna w dużej mierze determinuje sposób postrzegania kobiet. Siwe włosy sprawiają, że ich właścicielka bywa oceniana jako zaniedbana, biedna lub pogrążona w depresji. Takie kobiety często uważa się za starsze i mniej wartościowe. Jednak część z nich postanawia pozostać wierna sobie i swoim przekonaniom, rezygnując z dostosowywania się do oczekiwań społecznych. Podejście to wymaga nie tylko dobrze rozwiniętej asertywności, ale też mocno ugruntowanego poczucia własnej wartości. Często idzie też w parze z dojrzałością życiową, która pozwala dojść do wniosku, że nie trzeba wszystkim się podobać, by dobrze czuć się we własnym ciele.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.