Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Rower zamiast samochodu jako postawa nonkonformistyczna

  Dziś trudno wyobrazić sobie życie bez samochodu, uchodzi on nawet za dobro elementarne, do którego każdy powinien mieć dostęp, aby normalnie funkcjonować. Dawniej stać było na niego tylko nielicznych, przez co poruszanie się po mieście nie nastręczało żadnych trudności, gdyż korki praktycznie nie istniały. Dziś używany samochód  można kupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Posiada go większość dorosłych Polaków i chętnie korzysta z niego na co dzień, m.in. dojeżdżając do pracy. Ostatnio coraz więcej osób decyduje się jednak na rower zamiast samochodu. Co wyraża ta postawa nonkonformistyczna?

  Samochód - symbol statusu społecznego i prestiżu

  Dla wielu osób samochód stanowi symbol statusu społecznego. Awans zawodowy często przekłada się na wymianę pojazdu na nowszy model. Niektórzy ludzie uważają wręcz, że w ich środowisku nie wypada korzystać przez kilka lat z tego samego samochodu. Wszyscy znajomi bowiem regularnie decydują się na zakup udoskonalonej wersji, która posiada kolejne udogodnienia dla kierowcy. W wielu grupach społecznych brak własnych czterech kółek bywa postrzegany jako wyraz skrajnej biedy. Dziś większość osób może pozwolić sobie na zakup używanego samochodu.

  Własny samochód jako gwarancja wolności

  Niewątpliwie własny środek komunikacji niesie ze sobą liczne udogodnienia. Zapewnia wygodny dojazd do pracy, pozwalając jednocześnie uniknąć tłoku w miejskim autobusie czy tramwaju. Posiadanie własnego samochodu umożliwia człowiekowi mobilność i przekłada się na lepsze perspektywy zawodowe. Nie zawsze bowiem atrakcyjne miejsca pracy są dobrze skomunikowane i da się do nich dostrzec środkami komunikacji zbiorowej. Ludzie nieposiadający własnego samochodu często są uzależnieni od polityki MZK, PKP i PKS, co stanowi spore ograniczenie. Do niektórych miejscowości ciężko dojechać w weekend, gdyż nie kursują żadne autobusy czy pociągi. Jeśli chce się w tym czasie odwiedzić przyjaciół, trzeba znaleźć inny środek transportu, np. zabrać się w tamte strony z sąsiadem. Osoby bez własnych czterech kółek czasem są zmuszone do rezygnacji z wydarzeń kulturalnych i towarzyskich, ponieważ nie mają jak się na nie dostać.
   
  Udogodnienia związane z posiadaniem własnego samochodu

  Samochód stanowi też spore ułatwienie przy codziennych obowiązkach, w tym odbieraniu dzieci ze szkoły czy robieniu zakupów. Można zrobić większe zapasy, korzystając z atrakcyjnych promocji, gdyż ich przepakowanie do bagażnika nie nastręcza większych trudności. Latem samochód zapewnia klimatyzację, a zimą ogrzewanie, które pozwala założyć lżejszy płaszcz czy kurtkę. To także świetny środek lokomocji na niepogodę, który zapewnia użytkownikowi ogromną wolność wyboru. Osoby bez własnych czterech kółek czasem muszą wstrzymać się z niektórymi aktywnościami, w tym zakupami pewnych rzeczy, do ustąpienia deszczu.

  Rower zamiast samochodu i zalety z nim związane

  Choć samochód posiada wiele zalet, coraz więcej osób decyduje się na rower. Ten generuje znacznie niższe koszty. Po pierwsze, w atrakcyjnej cenie można nabyć dobrej jakości rower. Po drugie, nie wymaga on napędzania paliwem czy gazem. Po trzecie, nie wiąże się z wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  Dojeżdżanie do pracy rowerem jako odpowiedź na uliczne korki

  Na rower zamiast samochodu często decydują się mieszkańcy dużych miast, które często ulegają zakorkowaniu. Dwuślad pozwala ominąć tego rodzaju niedogodności. Można nim dotrzeć także w trudno dostępne miejsca oraz tam, gdzie aktualnie prowadzone są roboty drogowe. Zawsze znajdzie się miejsce do zaparkowania roweru i to całkowicie bezpłatne. W przypadku samochodów sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana.

  Aspekt zdrowotny jazdy rowerem

  Na korzyść rowerów przemawia również aspekt zdrowotny. Prowadząc tradycyjny dwuślad, jego użytkownik ponosi wydatek energetyczny i spala część kalorii. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia otyłości oraz chorób układu krążenia.  Regularna jazda na rowerze przyczynia się również do wzrostu wydolności organizmu.

  Rezygnacja z samochodu na rzecz roweru jako wyraz świadomości ekologicznej

  Choć rower rodzi trudności przy niepogodzie, trudno dojeżdżać nim do pracy zimą, gdy ścieżki rowerowe są oblodzone, niektóre osoby świadomie wybierają dwuślad zamiast samochodu. Kierują się wartościami proekologicznymi. W ostatnich latach obserwuje się wzrost świadomości społecznej z zakresu zanieczyszczenia środowiska. Coraz więcej osób dostrzega, jak codzienne decyzje przekładają się na stan planety. Zakup torby materiałowej na zakupy, picie kranówki, niepakowanie bananów do folii, korzystanie z tych samych ozdób świątecznych, dojeżdżanie do pracy rowerem – wszystko to stanowi niewielki krok we właściwym kierunku. Niektóre osoby celowo rezygnują z samochodu, gdyż nie chcą przykładać ręki do zwiększonej emisji dwutlenku węgla, mając do wyboru rozwiązanie alternatywne.

  Rower zamiast samochodu jako postawa nonkonformistyczna

  Wybierając rower zamiast samochodu, wiele osób manifestuje swoją postawę nonkonformistyczną. Rezygnuje z dostosowywania się do oczekiwań społecznych i niepisanych norm, aby zapewnić sobie i swoim dzieciom czystsze powietrze. Tacy ludzie priorytetowo traktują kwestie związane z ochroną środowiska i powstrzymaniem globalnego ocieplenia, gdyż zdają sobie sprawę, że ma to wymierny wpływ na ich życie. Postawy kontrkulturowe nie zawsze spotykają się z akceptacją. Nie każdy potrafi zrozumieć, jak w środku zimy można dojeżdżać do pracy na obrzeżach miasta rowerem. Na szczęście obserwuje się też coraz wyższą tolerancję dla nieoczywistych wyborów.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 9 Guests (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Olszak

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.