Nawet jeśli nie jesteś zakupoholikiem jest wielce prawdopodobne, że przynajmniej od czasu do czasu nabywasz drogą kupna przedmioty, które wcale nie są Ci potrzebne. Niektórzy nawet nie kupują, bo w danym czasie mają bardzo ograniczony budżet, ale i tak pozostają w szponach zakupowego nałogu – wciąż przeglądają aukcje, sklepy internetowe, chodzą na wyprzedaże, odwiedzają centra handlowe. W efekcie tracą gigantyczne ilości energii, która mogłaby zostać spożytkowana inaczej, oraz czasu, który mógłby być wykorzystany bardziej wartościowo. Jeśli więc odnotowujesz u siebie tego typu straty, powiedz STOP kupowaniu! Przejdź „odwyk” zakupowy, wyzwól się z bezsensownej potrzeby gromadzenia nadmiaru rzeczy.
Podczas kursu zbadamy, co jest przyczyną Twojego upodobania do robienia zakupów, a potem przepracujemy temat. Trening odbywa się indywidualnie, więc każdy uczestnik eksploruje własne powody popadania w szał zakupów i w relacji 1 na 1 z psychoterapeutą rozwiązuje własne problemy.
Doświadczenie pokazuje, że zakupoholizm częstokroć wynika z niskiego poczucia własnej wartości, nieasertywnej postawy, potrzeby wypełnienia czymś egzystencjalnej pustki lub poprawiania sobie nastroju podczas gdy chronicznie doświadcza się smutku. Co gorsza żyjemy w czasach, w których całe sztaby marketingowców bezwzględnie wykorzystują ludzkie słabości i wiedzę psychologiczną do tego, by uzależniać nas od swoich produktów. Niektórzy ludzie byliby w stanie normalnie funkcjonować gdyby nie te wszystkie stosowane na nich techniki. Podczas treningu uzmysławiamy uczestnikom również w jaki sposób są manipulowani, prowokowani do kupowania i wciągani w bezwzględną grę przez handlarzy i specjalistów od reklamy.
Niektóre osoby przeżywają w związku z tym prawdziwy dramat. Stale funkcjonują w stresie, ponieważ "żyją na kredyt". Pozbawieni podstawowej potrzeby, jaką jest bezpieczeństwo finansowe, zmagają się z różnego rodzaju problemami: wpadają w długi, psują sobie relacje z bliskimi, popadają w depresję lub zmagają się z bardzo silnymi i przykrymi falami poczucia winy.
Skontaktuj się z psychologiem online, przez Skype, by przejść diagnozę i ewentualnie rozpocząć terapię zakupoholizmu.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.