Sprawcami molestowania dzieci najczęściej bywają rodzice lub bliscy krewni przeciwnej płci względem płci dziecka. W następnej kolejności sprawcami są ludzie wykonujący zawody zaufania publicznego, na przykład nauczyciele czy księża.
W przytłaczającej większości przypadków dziecko zna sprawcę i darzy go zaufaniem. To bardzo szczególne okoliczności doznania tego rodzaju krzywdy, ponieważ ofiara tym bardziej czuje ogromne poczucie winy, a także miewa w przyszłości problemy z tym, by kogoś obdarzyć zaufaniem.
Nierzadko zdarza się, że w wyniku przytłaczającego cierpienia osoba nieletnia wypiera wspomnienia i przez całe lata nie zdaje sobie sprawy z tego, co zaszło. Bywa jednak, że wspomnienia powracają i wówczas zaczyna się emocjonalny dramat.
Ogromnym utrudnieniem bywa stosunek niektórych instytucji do problemu molestowania dzieci przez pracowników tychże organizacji. Dla ochrony własnej reputacji zatajają takie przypadki, co prowadzi w konsekwencji do dalszych tragedii. Przykładem może być oburzająca działalność Kościoła Katolickiego przedstawiona chociażby w opartym na faktach i nagrodzonym dwoma Oscarami filmie „Spotlight” oraz w dokumencie „The Keepers”.
Na szczęście obecnie także ofiary dysponują wsparciem na poziomie instytucjonalnym.
Pod numerem 116 111 znajduje się Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Specjaliści, którzy dyżurują przy telefonie rozmawiają z osobą o każdym problemie. Osoba, która dzwoni nie musi podawać swoich danych i adresu zamieszkania. Rozmowy są w pełni dyskretne. Specjaliści wskazują również gdzie szukać pomocy.
Działa również Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12, który jest telefonem skierowanym do wszystkich dzieci potrzebujących pomocy. Z numerem 800 12 12 12 można połączyć się bezpłatnie z każdego stacjonarnego numeru oraz za pośrednictwem strony internetowej. Pod numer Dziecięcego Telefonu Zaufania mogą również dzwonić osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.
Proces zdrowienia po doznaniu krzywd, zwłaszcza tak poważnych jak molestowanie seksualne w dzieciństwie, jest procesem trudnym i czasochłonnym. Zdarzenia takie pozostawiają bolesny ślad w psychice. Zmagając się z przytłaczającymi wspomnieniami oraz emocjami warto poszukiwać wsparcia psychoterapeutycznego. Między innymi bywa ono ukierunkowane na pokonanie nieadekwatnego poczucia winy, które bywa niezwykle mocno nasilone, „rozlewa się” na różne sfery funkcjonowania danej osoby i powoduje szereg trudności w codziennym życiu, a zwłaszcza w sferze relacji z innymi ludźmi. Czasem człowiek staje się nieomal niewolnikiem tego uczucia i żyje pod jego dyktando, co zamyka go w błędnym kole przyjmującego różne formy samokarania. Trudno jest odzyskać skradzioną niewinność, ale próby jej odzyskania są godne podjęcia i nierzadko przynoszą ukojenie.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.