Kosmetyki naturalne cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczy fakt, że nieustannie pojawiają się nowe marki, a asortyment już istniejących wciąż się poszerza. Jeszcze kilka lat temu drogerie oferowały pojedyncze produkty ekologiczne. Osoby, którym zależało na stosowaniu specyfików o przemyślanych składach, zamawiały je online. Dziś można kupić je od ręki w drogeriach stacjonarnych. Moda na naturalne kosmetyki stała się faktem. Jaki jest jej psychologiczny aspekt?
Moda na kremy w kolorowych słoiczkach
W PRL-u kosmetyki stanowiły towar deficytowy, owszem, produkowano je, ale w dość okrojonej wersji. Kobiety w tamtych czasach przygotowywały domowe maseczki, aby zadbać o stan swojej cery. To wymagało z ich strony pewnego nakładu pracy, z drugiej strony często generowało bardzo niskie koszty. Naturalne maseczki przygotowywano bowiem z produktów spożywczych dostępnych w każdym domu. Po upadku PRL-u do Polski zaczęły napływać zagraniczne kosmetyki, które uchodziły za innowacyjne i niezwykle pożądane. Te zrobiły prawdziwą furorę wśród kobiet, które mogły zaoszczędzić trochę czasu, sięgając po gotowe maseczki czy kremy. W tamtym latach nikt jednak nie zwracał uwagi na składy kosmetyków. Trzeba jednak uczciwie przyznać, iż niewiele osób potrafiło rozszyfrować tajemniczo brzmiące nazwy, gdyż mało kto dysponował wówczas wiedzą chemiczną. Konsumenci wierzyli w obietnice producenta i chętnie sięgali po pięknie zapakowanie kremy.
Rozwój nowych technologii a wzrost świadomości konsumenckiej
Dynamiczny rozwój nowych technologii przyczynił się jednak do rozpowszechnienia wiedzy z zakresu kosmetologii. Dziś każdy może zweryfikować skład wybranego produktu z drogerii, wystarczy tylko smartfon z dostępem do internetu. Niektóre osoby nawet zainstalowały na nim specjalną aplikację, która po zeskanowaniu listy ingredientów poddaje je drobiazgowej analizie. Niewątpliwie nowe technologie umożliwiają świadome podejmowanie decyzji zakupowych.
Z roku na rok zwiększa się liczba świadomych konsumentów, którzy zdają sobie sprawę z wpływu niektórych substancji chemicznych na zdrowie i środowisko. W rezultacie starają się ograniczyć ich zgubne oddziaływanie, sięgają po kosmetyki naturalne. Korzystanie z ich dobrodziejstw doskonale wpisuje się w kontrkulturę, stanowi wyraz nonkonformizmu i braku zgody na nadmierną chemizację życia codziennego.
Moda na naturalne kosmetyki a kwestie związane z bezpieczeństwem stosowania
Zdaniem wielu osób kosmetyki naturalne charakteryzują się wyższym bezpieczeństwem stosowania. Zawierają bowiem mniej substancji pochodzenia syntetycznego. Trzeba jednak podkreślić dwie kwestie. Zgodnie z obowiązującym prawem, każdy kosmetyk dostępny na rynku Unii Europejskiej musi być bezpieczny.
✅ Kosmetyki naturalne? Naturalnie! Znajdziesz je tutaj.
Stosowna instytucja europejska nieustannie przygląda się doniesieniom naukowym. Jeśli pojawiają się liczne dowody wskazujące na szkodliwość jakiejś substancji, ta zostaje wycofana z rynku. Kontrowersyjne związki chemiczne dopuszczone do obrotu mogą być dodawane do produktu w ściśle określonych, bezpiecznych ilościach. Choć moda na naturalne kosmetyki nabiera rozpędu, trzeba pamiętać o tym, iż te również mogą uczulać. Do silnych alergenów zalicza się m.in. olejki eteryczne, które charakteryzują się wysoką zawartością substancji czynnych.
Naturalne kosmetyki jako przejaw nonkonformizmu
Moda na naturalne kosmetyki często idzie w parze z wiarą w ich wysoką skuteczność. Rośliny stanowią źródło wielu cennych substancji, w tym antyoksydantów neutralizujących wolne rodniki odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Wśród osób stawiających na naturalną pielęgnację pojawia się również motywacja ekologiczna. Coraz więcej ludzi czuje odpowiedzialność za stan planety. Nie chce swoimi wyborami konsumenckimi przyczyniać się do wzrostu zanieczyszczenia. Na przekór panującemu konsumpcjonizmowi niektórzy ludzie starają się kupować mniej rzeczy i zwracać uwagę na ich skład. Taka postawa nonkonformistyczna jest szczególnie często spotykana wśród osób młodych, które zdają sobie sprawę, że efekt cieplarniany odbije się na nich i ich dzieciach. Nie chcą one dłużej podcinać gałęzi, na której siedzą.
✅ Kosmetyki pureBio a alergie skórne? Dowiedz się.
Modę na naturalne kosmetyki można też rozpatrywać w kontekście pewnego wyrzeczenia. Niektóre kremy zawierające substancje syntetyczne mogą pochwalić się wykorzystaniem najnowszych technologii oraz wieloma badaniami potwierdzającymi skuteczność ich stosowania. Niektórzy jednak celowo z nich rezygnują po to, aby ograniczyć nadmierną chemizację życia codziennego i w ten sposób wykonać choć niewielki krok w kierunku poprawy stanu planety.
Domowe kosmetyki naturalne jako wyraz wyrzeczenia
Przykładem nonkonformizmu w pielęgnacji twarzy i ciała jest także samodzielne przygotowywanie kosmetyków. Niektórzy na bazie produktów spożywczych takich jak kurkuma, jogurt i miód sporządzają domowe maseczki. W ten sposób jeszcze bardziej ograniczają zgubny wpływ kosmetyków na stan planety. Przygotowane mikstury umożliwiają rezygnację z użycia konserwantów, przy czym wówczas muszą zostać spożytkowane w ciągu kilku dni. Taka postawa chroni też planetę przed produkcją zbędnych opakowań, które później trafiają na wysypisko. Maseczkę z kurkumy często nakłada się na twarz bezpośrednio ze szklanej miseczki, w której została zrobiona. Niewątpliwie samodzielne przygotowywanie kosmetyków stanowi swego rodzaju poświęcenie, gdyż wymaga znalezienia wolnego czasu. O wiele prościej byłoby nałożyć na twarz i ciało gotowy produkt dostępny w drogerii. Niemniej niektórzy ludzie decydują się na takie rozwiązanie w imię wyższych wartości i celów.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
SKOCZ DO:
Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.