Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Jadanie w restauracjach zamiast gotowania – co stoi za tym wyborem?

  Przyjęło się, że domowe jedzenie jest najzdrowsze i najbardziej zasobne w składniki odżywcze. Przez lata restauracje traktowano jako miejsca, do których chodziło się, aby uczcić wyjątkowe wydarzenia, w tym awans zawodowy czy narodziny dziecka. Przygotowywanie posiłków spoczywało na barkach kobiet, które pozostawały nieaktywne zawodowo lub łączyły pracę z prowadzeniem domu. Musiały one dbać o to, aby ich bliskim niczego nie zabrakło. Samodzielne gotowanie pozwala kontrolować skład potraw i dostosowywać ich smak do indywidualnych preferencji domowników. Często też stanowi sporą oszczędność pieniędzy. W ostatnich latach coraz więcej osób wybiera jadanie w restauracjach zamiast gotowania. Co stoi za ich decyzją?

  Dlaczego przygotowywanie posiłków wciąż postrzega się jako obowiązek kobiet?

  Mimo przemian społeczno-obyczajowych, odpowiedzialność za przygotowywanie posiłków wciąż spoczywa na barkach kobiet. Kiedy te decydują się na podanie dziecku gotowej potrawy ze słoiczka, spotykają się z ostracyzmem społecznym. Wiele osób wciąż odwołuje się do utartych przekonań w sposób bezrefleksyjny. W rezultacie matki, które czasem korzystają z gotowych rozwiązań, słyszą, że zaniedbują swoje dzieci, które potrzebują domowych posiłków do prawidłowego rozwoju. Inaczej zaczną chorować i zmagać się z różnymi dysfunkcjami.

   ➡️ Lubisz czytać? Więcej do poczytania znajdziesz tutaj.

  Co ciekawe, silna presja społeczna wciąż spoczywa na kobietach, gdyż to one uchodzą za strażniczki domowego ogniska. Mężczyzna, który podgrzeje zupkę ze słoiczka, nie spotyka się z krytyką. Postrzega się go jako zaradnego ojca, który zajmuje się dzieckiem pod nieobecność partnerki.

  Jak kobiety przyucza się do gotowania i pieczenia?

  Spora część społeczeństwa wciąż uważa, że kobieta musi umieć gotować, aby zadbać o najbliższych. Przyuczanie często rozpoczyna się we wczesnej młodości. Dziewczynki pomagają mamie w kuchni, nakrywają do stołu i zmywają naczynia. To im kupuje się w prezentach miniaturowe kuchenki, garnki i talerze, aby bawiły się w dom. Niestety, gotowanie wciąż uchodzi za kulturowy obowiązek kobiety. To przekonanie opiera się na stereotypach, które są niezwykle krzywdzące i ograniczające. Coraz więcej osób buntuje się, gdyż utarte schematy z czasem zaczynają uwierać.

  Jak intensywna praca zawodowa przekłada się na jadanie w restauracjach?

  Jadanie w restauracjach zamiast gotowania to coraz wyraźniejszy trend, za którym często stoi brak czasu. Wiele osób spędza w pracy kilkanaście godzin, usiłując zarobić pieniądze na własne mieszkanie i utrzymanie. Ci ludzie nie wyobrażają sobie samodzielnego przygotowywania posiłków na następny dzień po powrocie z biura. Są na to zbyt wyczerpani, więc wybierają znacznie wygodniejsze rozwiązanie.

  Czy domowe dania są zdrowsze od tych serwowanych w restauracjach?

  Choć domowe dania cieszą się opinią zdrowych, to w rzeczywistości nie zawsze wpisują się w zasady prawidłowego odżywiania. Smażone kotlety są bardziej kaloryczne od ryby gotowanej na parze podanej z warzywami, którą można zjeść w restauracji. Posiłki serwowane przez lokale gastronomiczne długo cieszyły się nie najlepszą opinią. Niektórzy wciąż uważają, że są one stare, niesmaczne i pełne glutaminianu sodu. To jednak stereotyp, który w wielu przypadkach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Coraz więcej restauracji przygotowuje niskokaloryczne dania zasobne w substancje odżywcze, gdyż tego oczekują ich klienci. Wzrasta świadomość społeczna, młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że nie służy im wysoko przetworzona żywność. Chcą spożywać więcej owoców i warzyw, zależy im na ograniczeniu smażonych potraw.

  Jakie są zalety cateringu dietetycznego, który stanowi alternatywę dla gotowania?

  Dziś dania z restauracji można zamawiać do domu. Wiele osób decyduje się również na catering dietetyczny, który oferuje 5 gotowych posiłków.  To rozwiązanie stanowi spore ułatwienie dla ludzi aktywnych zawodowo, którzy pragną zdrowo się odżywiać. Dieta pudełkowa jest nie tylko dopasowana do indywidualnych preferencji, ale także uwzględnia nietolerancje pokarmowe, alergie oraz pożądany poziom kaloryczności.

   Interesuje Cię właściwe pieczywo? Poszukaj go tutaj.

  Odpowiednio dobrany catering dietetyczny pomaga zrzucić zbędne kilogramy, stanowi też idealne rozwiązanie dla chorych na celiakię, którzy nie potrafią przyrządzać smacznych dań bezglutenowych. Do samodzielnie przygotowywanych posiłków z czasem wkrada się rutyna i monotonia, przez co dieta nie jest odpowiednio zbilansowana.

  Gotowanie posiłków czy jadanie na mieście – co jest tańsze?

  Dlaczego jadanie w restauracjach cieszy się coraz większą popularnością? Nie każdy umie gotować i lubi to robić. Potrawy serwowane przez lokale gastronomiczne są dobrze przygotowane, posiadają  odpowiednie walory smakowo-zapachowe, gdyż zostały właściwie doprawione. Na korzyść jadania w restauracjach czy korzystania z diety pudełkowej coraz częściej przemawiają  względy ekonomiczne. Gotowanie dla jednej osoby okazuje się nieopłacalne. Ta musiałaby przygotować większą ilość zupy czy zapiekanki z makaronem, aby to rozwiązanie było korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, a nie każdy lubi monotonię na talerzu. Korzystając z usług gastronomicznych, można też zaoszczędzić czas i przeznaczyć go dla rodziny i przyjaciół.

  Jadanie w restauracjach jako wyraz nonkonformizmu – kto decyduje się na tę postawę?

  Rezygnacja z samodzielnego przygotowywania posiłków ma charakter nonkonformistyczny i często spotyka się ze społeczną krytyką. Na tę ostatnią najbardziej narażone są kobiety, które uchodzą za strażniczki domowego ogniska, zdaniem niektórych osób powinny one łączyć życie zawodowe z rodzinnym. Kiedy tego nie robią, oskarża się je o zaniedbywanie dzieci i partnera. Jadanie w restauracji bywa także ukazywane jako fanaberia osób z dużych miast, które nie rozumieją, że każdy powinien jeść zdrowy posiłek przygotowany samodzielnie. Na szczęście ludzie coraz częściej wybierają nonkonformizm. Na pierwszym miejscu stawiają swoją wygodę związaną z jadaniem w restauracji i nie zamierzają spełniać oczekiwań społecznych, które postrzegają jako skostniałe i nieprzystające do obecnych realiów. Ta postawa kontrkulturowa szczególnie nabiera na sile w ośrodkach miejskich, gdzie indywidualizm częściej spotyka się z szacunkiem.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  szczerze to coraz drożej to wychodzi i często restauracje nie dbają o jakość mięsa i dań. To mnie w głównej mierze zniechęciło. Bo jeśli za obiad musze zapłacić jak za złoto a potem jestem niezadowolona to troszkę słabo. Dlatego przerzuciłam się na catering dietetyczny Wygodna Dieta bo tu zawsze wiem, że jakość będzie ok, a danie będą zbilansowane i nie przytyję po nich :)

  Share this comment


  Link to comment
  Share on other sites  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   1 Member, 0 Anonymous, 38 Guests (See full list)

 • Psycholog online

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Marcin Olszak • Forum psychologiczne

  • Osobiście za kotami nie przepadam, więc słabo mogę się w temacie kotów wypowiedzieć. Jednakże chodzi o zwierzęta domowe a je traktuje się jak domowników. Jeśli była propozycja wspólnego zamieszkania z Twojej strony to miałaś to na uwadze prawda? Zwierzę to nie przedmiot, gdy właściciel jest związany z pupilami to więź trwa dopóty one żyją. Masz alergię na koty czy zwyczajnie ich nie darzysz sympatią? Związek to kompromisy i właśnie ten dotyczy Ciebie. Koty te są na pewno nauczone żyć w mieszkaniu. Jeśli to możliwe w delikatny sposób wyznacz dla nich miejsce, szczególnie dla niezbędnych kuwet. To samo z ich pielęgnacją. Przecież to do Partnera należy dbałość o te zwierzęta, niekoniecznie do Ciebie. Z czasem na pewno nawiążesz i z nimi kontakt a nawet polubisz. Kłótnią nic nie zdziałasz, pogorszysz tylko sytuację i relację między Wami. Rozumiem, że masz własne zasady, pozwól jednak czuć się Partnerowi dobrze w Twoim domu. Koty nie zawiniły. Może wprowadzka była decyzją zbyt pochopnie podjętą? 
  • Witam, mój partner wprowadził się do mnie z dwoma kotkami. Niestety jestem nieszczęśliwa z tymi zwierzętami, nie akceptuję ich i z tego powodu kłócimy się. Co ja mam zrobić?!
  • Witam Wszystkich na tym Forum i serdecznie pozdrawiam, tych, którym dane zostało dostąpić tego zaszczytu gdzie można spojrzeć na siebie z dystansu. Jestem już dojrzałą osobą po 70-tce i mam olbrzymi żal do swojego życia i przeznaczenia jakie zgotował mi ten los.  Dziś po wielu latach swojego życia doszedłem do wniosku, że bardzo, bardzo wiele uczyniłem zła w stosunku do swoich najbliższych i osób, z którymi dane mi było się w tym życiu spotkać. Mam przekonanie, że otaczające mnie wszystkie osoby mają wielki żal za dokonane moje uczynki wobec nich i tak naprawdę pogardzają moje istnienie w swoim życiu. Nie umiem sobie wielu podjętych złych decyzji wybaczyć choć korzystałem z różnych porad i rozgrzeszeń w tym zakresie. Wolą chyba Stwórcy jest to, że na każdym kroku ta zadra w moim życiu jest przypominana w każdej chwili tego życia i nie umiem sobie z tym poradzić. Tak wiele zła to ,, jakie uczyniłem za tego istnienia nie pozwala mi na radość tego życie, które zostało mi dane. Przepraszam bardzo, za to co czyniłem Wszystkich Was jeśli mnie rozpozna jecie. Wiem, że samo słowo "PRZEPRASZAM" nie wystarczy choć poniosłem należne mi konsekwencje. Może tu na tym forum znajdę jakiekolwiek pocieszenie dla mojej duszy i ciała. Pozdrawiam Was wszystkich.
 •  

 • Szkolenia dla firm

  Gabinet Ocal Siebie oferuje szkolenia dla firm poświęcone higienie psychicznej pracowników. Oferta przygotowywana jest indywidualnie w zależności od liczby uczestników, zakresu szkolenia oraz budżetu. Nasz zespół proponuje szeroki wachlarz rozwiązań. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, aby otrzymać więcej informacji.

 • Blogs

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.