Przyjęło się, że domowe jedzenie jest najzdrowsze i najbardziej zasobne w składniki odżywcze. Przez lata restauracje traktowano jako miejsca, do których chodziło się, aby uczcić wyjątkowe wydarzenia, w tym awans zawodowy czy narodziny dziecka. Przygotowywanie posiłków spoczywało na barkach kobiet, które pozostawały nieaktywne zawodowo lub łączyły pracę z prowadzeniem domu. Musiały one dbać o to, aby ich bliskim niczego nie zabrakło. Samodzielne gotowanie pozwala kontrolować skład potraw i dostosowywać ich smak do indywidualnych preferencji domowników. Często też stanowi sporą oszczędność pieniędzy. W ostatnich latach coraz więcej osób wybiera jadanie w restauracjach zamiast gotowania. Co stoi za ich decyzją?
Dlaczego przygotowywanie posiłków wciąż postrzega się jako obowiązek kobiet?
Mimo przemian społeczno-obyczajowych, odpowiedzialność za przygotowywanie posiłków wciąż spoczywa na barkach kobiet. Kiedy te decydują się na podanie dziecku gotowej potrawy ze słoiczka, spotykają się z ostracyzmem społecznym. Wiele osób wciąż odwołuje się do utartych przekonań w sposób bezrefleksyjny. W rezultacie matki, które czasem korzystają z gotowych rozwiązań, słyszą, że zaniedbują swoje dzieci, które potrzebują domowych posiłków do prawidłowego rozwoju. Inaczej zaczną chorować i zmagać się z różnymi dysfunkcjami.
➡️ Lubisz czytać? Więcej do poczytania znajdziesz tutaj.
Co ciekawe, silna presja społeczna wciąż spoczywa na kobietach, gdyż to one uchodzą za strażniczki domowego ogniska. Mężczyzna, który podgrzeje zupkę ze słoiczka, nie spotyka się z krytyką. Postrzega się go jako zaradnego ojca, który zajmuje się dzieckiem pod nieobecność partnerki.
Jak kobiety przyucza się do gotowania i pieczenia?
Spora część społeczeństwa wciąż uważa, że kobieta musi umieć gotować, aby zadbać o najbliższych. Przyuczanie często rozpoczyna się we wczesnej młodości. Dziewczynki pomagają mamie w kuchni, nakrywają do stołu i zmywają naczynia. To im kupuje się w prezentach miniaturowe kuchenki, garnki i talerze, aby bawiły się w dom. Niestety, gotowanie wciąż uchodzi za kulturowy obowiązek kobiety. To przekonanie opiera się na stereotypach, które są niezwykle krzywdzące i ograniczające. Coraz więcej osób buntuje się, gdyż utarte schematy z czasem zaczynają uwierać.
Jak intensywna praca zawodowa przekłada się na jadanie w restauracjach?
Jadanie w restauracjach zamiast gotowania to coraz wyraźniejszy trend, za którym często stoi brak czasu. Wiele osób spędza w pracy kilkanaście godzin, usiłując zarobić pieniądze na własne mieszkanie i utrzymanie. Ci ludzie nie wyobrażają sobie samodzielnego przygotowywania posiłków na następny dzień po powrocie z biura. Są na to zbyt wyczerpani, więc wybierają znacznie wygodniejsze rozwiązanie.
Czy domowe dania są zdrowsze od tych serwowanych w restauracjach?
Choć domowe dania cieszą się opinią zdrowych, to w rzeczywistości nie zawsze wpisują się w zasady prawidłowego odżywiania. Smażone kotlety są bardziej kaloryczne od ryby gotowanej na parze podanej z warzywami, którą można zjeść w restauracji. Posiłki serwowane przez lokale gastronomiczne długo cieszyły się nie najlepszą opinią. Niektórzy wciąż uważają, że są one stare, niesmaczne i pełne glutaminianu sodu. To jednak stereotyp, który w wielu przypadkach nie znajduje potwierdzenia w rzeczywistości. Coraz więcej restauracji przygotowuje niskokaloryczne dania zasobne w substancje odżywcze, gdyż tego oczekują ich klienci. Wzrasta świadomość społeczna, młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że nie służy im wysoko przetworzona żywność. Chcą spożywać więcej owoców i warzyw, zależy im na ograniczeniu smażonych potraw.
Jakie są zalety cateringu dietetycznego, który stanowi alternatywę dla gotowania?
Dziś dania z restauracji można zamawiać do domu. Wiele osób decyduje się również na catering dietetyczny, który oferuje 5 gotowych posiłków. To rozwiązanie stanowi spore ułatwienie dla ludzi aktywnych zawodowo, którzy pragną zdrowo się odżywiać. Dieta pudełkowa jest nie tylko dopasowana do indywidualnych preferencji, ale także uwzględnia nietolerancje pokarmowe, alergie oraz pożądany poziom kaloryczności.
✅ Interesuje Cię właściwe pieczywo? Poszukaj go tutaj.
Odpowiednio dobrany catering dietetyczny pomaga zrzucić zbędne kilogramy, stanowi też idealne rozwiązanie dla chorych na celiakię, którzy nie potrafią przyrządzać smacznych dań bezglutenowych. Do samodzielnie przygotowywanych posiłków z czasem wkrada się rutyna i monotonia, przez co dieta nie jest odpowiednio zbilansowana.
Gotowanie posiłków czy jadanie na mieście – co jest tańsze?
Dlaczego jadanie w restauracjach cieszy się coraz większą popularnością? Nie każdy umie gotować i lubi to robić. Potrawy serwowane przez lokale gastronomiczne są dobrze przygotowane, posiadają odpowiednie walory smakowo-zapachowe, gdyż zostały właściwie doprawione. Na korzyść jadania w restauracjach czy korzystania z diety pudełkowej coraz częściej przemawiają względy ekonomiczne. Gotowanie dla jednej osoby okazuje się nieopłacalne. Ta musiałaby przygotować większą ilość zupy czy zapiekanki z makaronem, aby to rozwiązanie było korzystne z ekonomicznego punktu widzenia, a nie każdy lubi monotonię na talerzu. Korzystając z usług gastronomicznych, można też zaoszczędzić czas i przeznaczyć go dla rodziny i przyjaciół.
Jadanie w restauracjach jako wyraz nonkonformizmu – kto decyduje się na tę postawę?
Rezygnacja z samodzielnego przygotowywania posiłków ma charakter nonkonformistyczny i często spotyka się ze społeczną krytyką. Na tę ostatnią najbardziej narażone są kobiety, które uchodzą za strażniczki domowego ogniska, zdaniem niektórych osób powinny one łączyć życie zawodowe z rodzinnym. Kiedy tego nie robią, oskarża się je o zaniedbywanie dzieci i partnera. Jadanie w restauracji bywa także ukazywane jako fanaberia osób z dużych miast, które nie rozumieją, że każdy powinien jeść zdrowy posiłek przygotowany samodzielnie. Na szczęście ludzie coraz częściej wybierają nonkonformizm. Na pierwszym miejscu stawiają swoją wygodę związaną z jadaniem w restauracji i nie zamierzają spełniać oczekiwań społecznych, które postrzegają jako skostniałe i nieprzystające do obecnych realiów. Ta postawa kontrkulturowa szczególnie nabiera na sile w ośrodkach miejskich, gdzie indywidualizm częściej spotyka się z szacunkiem.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
Recommended Comments
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.