Boże Narodzenie to dla Polaków najbardziej rodzinne święta w roku, które w wielu domach doczekały się wyjątkowej oprawy, podczas ich obchodów kultywuje się wielopokoleniowe tradycje. Przygotowania do tej wyjątkowej uroczystości często rozpoczynają się z dużym wyprzedzeniem. Niektórzy już pod koniec wakacji kupują pierwsze prezenty gwiazdkowe. Coraz więcej osób ubiera choinkę w drugiej połowie listopada i wtedy też rozwiesza w mieszkaniach świąteczne dekoracje. 24 grudnia Polacy zasiadają z bliskimi do uroczystej kolacji, która ma niezwykle podniosły charakter. Z drugiej strony z roku na rok przybywa rodaków, którzy decydują się spędzić Boże Narodzenie na Seszelach. Co stoi za ich wyborem?
Na popularność Bożego Narodzenia wśród Polaków wskazują vlogmasy
Niektórzy cały rok czekają na magiczną atmosferę Bożego Narodzenia i tradycyjne wigilijne potrawy. Pierwsze kolędy w radiu, piernikowe perfumy do wnętrz rozpylane w galeriach handlowych i świąteczne dekoracje na mieście, wprawiają ich w dobry nastrój. Nie bez powodu vlogmasy cieszą się dużą popularnością wśród polskich użytkowników popularnej platformy streamingowej YouTube. Ludzie nie tylko chętnie pieką pierniki, ale też obserwują, jak do świąt przygotowują się ich ulubieni influencerzy.
Przygotowania do świąt pozwalają przetrwać najkrótsze dni w roku
Boże Narodzenie kojarzy się z radością, rodzinną atmosferą, wzajemną życzliwością i otwartością na drugiego człowieka. Tę ostatnią wyraża się poprzez pozostawienie dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Wielu osobom święta umilają trudny czas, najkrótszym dniom w roku często towarzyszy sezonowy spadek nastroju. Wynika on z niedoboru promieni słonecznych, który stanowi problem Europy Środkowo-Wschodniej. Otaczanie się kolorowymi światełkami pozwala nieco zniwelować kiepskie samopoczucie.
Boże Narodzenie na Seszelach – jak wakacyjny wyjazd pomaga na spadek nastroju?
Od pewnego czasu wśród Polaków obserwuje się wzrost zainteresowania zagranicznymi wycieczkami w okresie świąteczno-noworocznym. Boże Narodzenie na Seszelach jest wybierane z różnych powodów. W przypadku niektórych osób decyzja ta ma związek z niedostatecznym nasłonecznieniem, które przekłada się na sezonowy spadek nastroju.
➡️ Lubisz czytać? Więcej do poczytania znajdziesz tutaj.
Wyjazd do ciepłych krajów pozwala naładować wewnętrzne akumulatory i odzyskać energię niezbędną do działania. Wybór często ułatwia fakt, iż w wielu branżach koniec grudnia i początek stycznia to czas spowolnienia. Można wówczas wybrać zaległy urlop i spędzić go w innej strefie klimatycznej.
Dlaczego osoby mające trudne relacje rodzinne wybierają święta w egzotycznych krajach?
Na wyjazd do egzotycznych krajów w okresie świątecznym decydują się również osoby, które mają nie najlepsze relacje rodzinne. Nie chcą one zasiadać z bliskimi do wigilijnego stołu. Za ich postawą stoją dawne urazy i krzywdy. Nie wszystkie zostały wybaczone, choć od trudnych wydarzeń nierzadko upłynęło wiele lat. Boże Narodzenie to szczególnie trudny czas dla osób, które pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych. Wszechobecne kolędy i choinki nie wywołują w nich pozytywnych wspomnień, lecz przypominają o bólu, jaki zadali najbliżsi, którzy powinni stanowić emocjonalne oparcie.
Jak apostazja wpłynęła na wzrost zainteresowania wycieczkami?
Polacy coraz chętniej korzystają też z możliwości apostazji. Ci, którzy wypisali się z Kościoła, nie chcą celebrować świąt, gdyż te pierwotnie miały wymiar religijny. Taką postawę postrzegają jako przejaw hipokryzji. Ze względu na to, iż rodzina naciska na wspólną kolację wigilijną i śpiewanie kolęd, wiele osób wyjeżdża z kraju, aby uniknąć niepotrzebnych spięć.
Brak akceptacji ze strony rodziny – jak wyglądają konflikty przy świątecznym stole?
Święta to trudny czas także dla ludzi, których wybory życiowe nie spotkały się z aprobatą rodziny. Brak akceptacji skłania ich do wyjazdu z Polski. Osoby bezdzietne, żyjące w związkach nieformalnych i nieheteronormatywnych często mają dość tłumaczenia się ze swoich decyzji. Nieustanna krytyka ze strony najbliższych, która idzie w parze z wywieraniem silnej presji, wpływa negatywne na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. Niektórzy postanawiają zaoszczędzić sobie kolejnych przykrości i Boże Narodzenie spędzają na Seszelach.
Święta na Seszelach – dlaczego wymagają odwagi i asertywności?
Wakacje w egzotycznych krajach, które pokrywają się z okresem świąteczno-noworocznym, stanowią wyraz nonkonformizmu. Wiele osób ugina się pod presją oczekiwań społecznych i podejmuje decyzje niezgodne z własnymi wartościami. W następstwie dokonanych wyborów rodzi się konflikt wewnętrzny, który z czasem nabiera na sile. Nie wszyscy ludzie dostosowują się do innych, gdyż priorytetowo traktują własne przekonania. Wierność sobie przynosi im wewnętrzny spokój i satysfakcję. Wymaga jednak ogromnej odwagi i asertywności, gdyż rodzina, zwłaszcza konserwatywna, może obrazić się z powodu wyjazdu na Seszele. Dla wielu Boże Narodzenie to czas, który należy spędzić z najbliższymi. Niektórzy rodzice wręcz stosują szantaż emocjonalny wobec swoich dorosłych dzieci, wmawiając im egoizm: „tyle dla ciebie poświęciłem, a ty nie chcesz spędzić ze mną świąt?”. Inni natomiast usiłują zaszczepić w nich wstyd i poczucie winy: „co powie babcia, gdy dowie się, że wyjeżdżasz na Boże Narodzenie do kraju bez katolickich obrzędów?”. Wierność sobie w obliczu silnej presji i stosowania technik manipulacyjnych wymaga ogromnej siły psychicznej. Nie każdy potrafi ją w sobie odnaleźć, aby wybrać postawę kontrkulturową i spędzić święta na Seszelach.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.