Wiesz, co jest najlepszym sposobem na zapamiętanie czegoś na dłużej? Oczywiście, to powiedzenie sobie, że na pewno się zapomni!
To nie tylko dowcip, ale także ciekawostka psychologiczna, zwana "efektem ironicznego procesu". Polega ona na tym, że im bardziej staramy się zapomnieć o czymś, tym bardziej to nas goni i przypomina o sobie.
Czyli jeśli chcesz szybko zapamiętać coś ważnego, po prostu powiedz sobie, że jest to takie bezużyteczne, że i tak zapomnisz. Zobaczysz, jak szybko zaczniesz sobie przypominać każdy szczegół!
I tak się robi karierę w psychologii - udowadnianie, że czegoś nie da się zrobić, skłania ludzi do zrobienia tego lepiej niż każda motywacja
W psychologii, efekt sprężyny (ang. "rebound effect") to zjawisko, w którym próba tłumienia, powstrzymania lub kontrolowania pewnych myśli, emocji lub zachowań, prowadzi do tymczasowego wzrostu intensywności tychże.
Można to porównać do sprężyny, która pod wpływem nacisku skręca się i po odciążeniu z powrotem rozpręża. W przypadku efektu sprężyny, im silniejsza jest próba tłumienia czegoś, tym bardziej intensywna jest późniejsza reakcja, gdy kontrola zostanie utracona.
Przykładowo, jeśli ktoś stara się tłumić swoje negatywne emocje, takie jak złość czy smutek, to z czasem te emocje mogą wzrosnąć w intensywności, a osoba może być mniej zdolna do ich kontrolowania.
Efekt sprężyny jest ważnym zjawiskiem w psychologii, ponieważ podkreśla potrzebę skutecznej regulacji emocji i zachowań, która polega nie na tłumieniu ich, ale na odpowiednim zarządzaniu nimi w sposób zdrowy i konstruktywny.
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.