Jednym z czynników odgrywających kluczową rolę w zaburzeniach nastroju (jak depresja), zaburzeniach lękowych (jak lęk uogólniony, lęk o zdrowie) lub zaburzeniach somatomorficznych (jak hipochondria) jest specyficzny sposób myślenia.
Osoba traktuje myśli jako fakty i często przyjmuje je wprost bezkrytycznie. Konsekwencje mogą być bardzo poważne, gdy mowa o myślach takich jak na przykład: „nigdy mi się nie ułoży”, „jestem nieudacznikiem”, „nie zasługuję na miłość”, „nigdy nie znajdę sensownej pracy”, „nic dobrego mnie już nie spotka”, „kiedy tam pójdę to spanikuję i zrobię z siebie pośmiewisko”, „to z pewnością objawy poważnej choroby”, „lekarz nie ma racji, mój stan na pewno jest bardzo poważny”, „teraz już na pewno się rozchoruję”.
Czasem osoba nawet nie uzmysławia sobie w pełni tego typu myśli – dopiero po bardziej wnikliwej analizie swojego toku rozumowania dostrzega, że odegrały one ważką rolę.
Kiedy już ma się pełną świadomość, że tego typu refleksje przychodzą do głowy, można zacząć nad nimi pracować. Aby podważyć tak pogrążające zapatrywania warto zebrać dowody na rzecz bardziej realistycznych, adekwatnych i trafnych spostrzeżeń niż te krańcowo przytłaczające i obarczone zniekształceniami poznawczymi. W zbieraniu dowodów pomocne mogą się okazać następujące pytania.
Czy przypominam sobie jakiekolwiek doświadczenie, które sugeruje, że dana myśl nie zawsze jest w stu procentach trafna?
Gdyby bliska mi osoba była dręczona przez taką myśl, jaka byłaby moje reakcja, co bym jej powiedział?
Gdyby bliska, troskliwa i sprzyjająca mi osoba wiedziała, że dręczy mnie taka myśl, co by powiedziała, albo co by powiedział mój terapeuta?
Gdy czuję się inaczej niż obecnie, czy myślę inaczej? Jak?
Czy w przeszłości w jakiś sposób udało mi się zmienić tego typu myśli na mniej pogrążające? Jak?
Czy znajdowałem się już w tego typu położeniu, jak teraz? Co mogę o tamtej sytuacji powiedzieć z perspektywy czasu? Czy była taka, jak mi się wówczas wydawało? Czy mogę z tego wyciągnąć jakieś wnioski, które mi teraz pomogą?
Czy są jakieś fakty, które obecnie pomijam, a które z pomogłyby mi podważyć zasadność tej myśli?
Czy za kilka tygodni, miesięcy lub lat obecna sytuacja mogłaby być przeze mnie interpretowana inaczej? Jak?
Czy pomijam jakieś ważne aspekty sytuacji skupiając się tylko na wybranych kwestiach? Jakie to aspekty i co z nich wynika?
Jak widać, w wielu przypadkach tego typu analiza własnych zapatrywań może się okazać bardzo konstruktywna, uspokajająca lub nawet dodająca otuchy. Istotne, by „wyłączyć automatycznego pilota” i czynnie monitorować swój sposób myślenia pod kątem tego, czy można by uwzględnić alternatywne, bardziej adekwatne lub użyteczne refleksje. Chodzi o to, by na bieżąco optymalizować swoje zapatrywania pod kątem tego, na ile są realistyczne, nieobarczone błędami (jak zniekształcenia poznawcze), prawdopodobne i czy nie ma innych przemyśleń, które też warto uwzględniać.
Pomocna w opanowaniu tego rodzaju bardziej stabilizującej i realistycznej mowy wewnętrznej jest psychoterapia.
-
Sprawdzanie własnego sposobu myślenia
User Feedback
-
Who's Online 0 Members, 0 Anonymous, 4 Guests (See full list)
- There are no registered users currently online
-
Poczytne kategorie: DDA, depresja, emocje, kobieta, lęk, mania, mężczyzna, optymizm, osobowość, psychoterapia, relacje, relaksacja, samoocena, schemat, seksualność, stres, swobodne refleksje, szczęście, test, toksyczni ludzie i związki, uzależnienie, współuzależnienie, zabawa, zdrada, feminizm, blog eksperta ze "Ślub od pierwszego wejrzenia", darmowa porada, psychologiczne forum dyskusyjne, blogi, galerie, krytyka feminizmu, kluby, psycholog online
"Ślub od pierwszego wejrzenia"
-
Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania
-
Psycholog online
-
- 0 comments
- 24 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
- 0 comments
- 96 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
- 0 comments
- 212 views
-
- Added by psycholog Joanna Cholewa
-
- 0 comments
- 191 views
-
- Added by psycholog Joanna Cholewa
-
- 0 comments
- 87 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
- 0 comments
- 106 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
- 0 comments
- 108 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
- 0 comments
- 183 views
-
- Added by psycholog Rafał Marcin Olszak
-
-
Psycholog przez Skype | Darmowa porada przez forum
Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej...psycholog Rafał Marcin Olszak
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.