Woda z kranu jest stosunkowo łatwo dostępna, jednak wiele osób nie wyobraża sobie jej picia, gdyż postrzega ją jako gorszą od butelkowanej dostępnej na sklepowych półkach. Ta druga uchodzi za bardziej zasobną w minerały, posiadającą lepsze walory smakowo-zapachowe i zdrowszą. W rezultacie jest chętnie kupowana zgrzewkami i przywożona do domu. Coraz większą popularnością zaczyna cieszyć się picie kranówki, które uchodzi za przejaw świadomości ekologicznej.
Czy picie kranówki jest bezpieczne?
Kranówka zdaniem wielu osób stanowi kiepski wybór ze względów sanitarnych. Ludzie obawiają się obecnych w niej bakterii, wirusów i grzybów. Warto jednak podkreślić, iż lokalne sieci wodociągowe, które zapewniają dostęp do wody, nieustannie kontrolują jej jakość. Poddają ją badaniom mikrobiologicznym i wielu innym. W rezultacie zapewniają odbiorcom produkt zdatny do spożycia. Czasem pojawiają się różnego rodzaju awarie, jednak wówczas mieszkańcy są informowani o nich i proszeni o przegotowywanie wody lub korzystanie z beczkowozów wysłanych do ich miejscowości. Kranówka w wielu polskich miastach nadaje się do spożycia. Należy jednak zawsze zapoznać się z lokalnymi rekomendacjami. W niektórych miejscowościach pozyskuje się ją z rzeki i poddaje licznym procesom oczyszczającym, niemniej zaleca się jej spożywanie dopiero po przegotowaniu.
Czy woda z kranu ma nieprzyjemny posmak?
Niektórzy uważają, że kranówka ma nieprzyjemny posmak. Oczywiście, na tego rodzaju oceny wpływają indywidualne preferencje, wrażliwość osobnicza oraz pochodzenie wody. Tam, gdzie jest ona pozyskiwana z rzeki, częściej posiada nieprzyjemny smak. Wiele miejscowości dostarcza jednak wodę źródlaną, która charakteryzuje się wysoką jakością.
Czy kranówka jest pozbawiona minerałów?
Przyjęło się, że woda butelkowana stanowi bogate źródło cennych minerałów, a kranówka ich nie posiada. To jednak spore uproszczenie. Wiele zależy bowiem od jej pochodzenia. Nie każda woda butelkowana jest mineralna, częściej można spotkać się ze źródlaną. Nie każda kranówka pochodzi z rzeki, lecz nawet ta nie jest pozbawiona cennych pierwiastków. W niektórych miejscowościach wodociągi korzystają z ujęć wody źródlanej i to właśnie ją dostarczają mieszkańcom.
Woda butelkowana jako symbol przynależności społecznej
W niektórych grupach społecznych butelka z logo znanej marki wygląda lepiej niż szklana butelka, do której wlano kranówkę. Niektórzy na ten aspekt spoglądają przez pryzmat sytuacji materialnej. Picie kranówki bywa utożsamiane z brakiem środków finansowych i oszczędzaniem. Natomiast kupowanie wody butelkowanej marek premium stanowi symbol prestiżu i sukcesu zawodowego.
Dlaczego niektórzy decydują się na picie kranówki?
W ostatnich latach picie kranówki staje się jednak coraz bardziej popularne. Po pierwsze, generuje ono znacznie niższe koszty niż kupowanie wody butelkowanej. Dziś za zgrzewkę często trzeba zapłacić 12 zł wzwyż, a wystarcza ona na niespełna tydzień. Ta kwota pokrywa się z ceną 1 m3 wody w niektórych polskich miastach. Po drugie, picie kranówki pozwala uniknąć przynoszenia do domu ciężkich zgrzewek. Po trzecie, wiele osób postrzega ją jako zdrowszą, gdyż w ostatnich latach coraz więcej mówi się o szkodliwości plastiku, w który pakuje się artykuły spożywcze. Wprawdzie ten dostępny obecnie na rynku europejskim jest wolny od bisfenolu A, ale wiele osób wiąże z nim pewne obawy. Niektórzy ludzie ze względów profilaktycznych wolą go unikać. Po czwarte, plastikowe butelki przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczenia środowiska. Można je spotkać nie tylko na dnie oceanów, ale pochodzący z nich mikroplastik wykrywa się w organizmie wielu zwierząt, w tym ptaków.
Jaki wymiar proekologiczny ma kranówka?
Picie kranówki w wielu przypadkach ma wymiar proekologiczny. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że nadmierna produkcja plastiku odbija się niekorzystnie również na zdrowiu ludzi. Ten rozkłada się niezwykle powoli, w międzyczasie jego niewielkie cząsteczki przedostają się do wód i gleby, skąd trafiają do organizmu zwierząt. Następnie człowiek konsumuje mleko, jaja lub mięso, w których występuje mikroplastik. Jego wpływ na zdrowie nie został jeszcze w pełni poznany.
Picie wody z kranu jako postawa nonkonformistyczna
Rezygnacja z wody butelkowanej na rzecz picia kranówki to postawa kontrkulturowa, która nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem. Często bywa ona błędnie interpretowana jako wyraz biedy lub niegroźne dziwactwo. Tymczasem wiele osób w pełni świadomie decyduje się na picie kranówki, mając na uwadze rosnące zanieczyszczenie środowiska oraz wykrywanie mikroplastiku w organizmach kolejnych zwierząt. Z ich punktu widzenia jest to postawa proekologiczna i prozdrowotna. Tacy ludzie stawiają na nonkonformizm, nie dostosowują się do społecznych oczekiwań, gdyż priorytetowo traktują własne przekonania i wartości. Niewątpliwie ta postawa kontrkulturowa, podobnie jak każda inna, wymaga odwagi i asertywności. Otoczenie różnie reaguje bowiem na ludzi, którzy podejmują niepopularne decyzje. Niektórzy wykształcili w sobie ogromną tolerancję dla różnorodności, drudzy picie kranówki utożsamiają z biedą i oszczędzaniem. Życie w zgodzie z wyznawanymi wartościami pozwala uniknąć konfliktu wewnętrznego, co korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
Recommended Comments
There are no comments to display.
Join the conversation
You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.