Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Życie bez telewizora – jakie poglądy stoją za tą postawą?

  Początkowo sądzono, że dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii, w tym internetu, przyczyni się do wyparcia telewizji. Te prognozy nie znalazły jednak potwierdzenia w rzeczywistości. Dziś ludzie dzielą czas wolny między przeglądaniem internetu a oglądaniem telewizji. Firmy oferujące odpłatny dostęp do dodatkowych kanałów nie narzekają na brak klientów. Wiele osób nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez telewizora. Ten nie tylko dostarcza im rozrywki, ale też stanowi źródło wiedzy o świecie.  Niektórzy jednak decydują się na życie bez telewizora. Co stoi za ich wyborem?

  Telewizja, czyli źródło niewymagającej rozrywki

  O tym, że telewizor dla wielu osób stanowi podstawowy element wyposażenia mieszkania, świadczą ogłoszenia dotyczące najmu, w których jako jeden z atutów wymienia się obecność tego sprzętu. Wiele osób po powrocie z pracy czy uczelni włącza odbiornik po to, aby zrelaksować się przy ulubionym serialu czy reality show. To niewymagająca forma rozrywki, przy której można zjeść obiad.

  Życie bez telewizora jako świadomy wybór

  Nie wszyscy jednak podzielają zainteresowanie najnowszymi produkcjami i w pełni świadomie decydują się na życie bez telewizora. Stać ich na zakup najnowocześniejszego odbiornika, jednak chcą żyć inaczej niż większość społeczeństwa. U źródeł ich wyboru znajdują się różne przyczyny. Niektórzy oglądanie telewizji postrzegają jako czynność, która pochłania czas. Łatwo można uzależnić się od tej niewymagającej formy rozrywki. Śledzenie ulubionych seriali często zabiera kilka godzin, na czym cierpią relacje międzyludzkie. Osoba, której życie jest podporządkowane godzinom emisji kolejnych programów, rzadko decyduje się na głębszą rozmowę z najbliższymi.

  Książka zamiast oglądania telewizji

  Życie bez telewizora to dla wielu osób spora oszczędność czasu, który można przeznaczyć na bardziej istotne sprawy, w tym rozwój intelektualny. Niektórzy oglądanie seriali zastępują czytaniem książek oraz czasopism popularnonaukowych. W ten sposób poszerzają swoją wiedzę, wspierają kreatywność oraz krytyczne myślenie. Umożliwia to podejmowanie świadomych decyzji, w tym również tych o charakterze zakupowym. Włączając telewizję, trzeba liczyć się tym, że między ulubionymi programami pojawiają się liczne reklamy. Te często oddziałują w sposób nieświadomy. Teoretycznie są puszczane mimo uszu, w rzeczywistości jednak mogą rodzić nowe potrzeby konsumenckie.

  Rezygnacja z oglądania telewizji ze względów zdrowotnych

  Niektóre osoby zdają sobie sprawę ze szkodliwego oddziaływania ekranów urządzeń elektronicznych na wzrok oraz jakość snu. Emitują one światło niebieskie, które przez ludzki mózg jest odbierane jako światło dzienne. W rezultacie oglądanie telewizji może skutkować spadkiem syntezy melatoniny, co utrudnia zasypianie lub powoduje nocne wybudzanie. Specjaliści zalecają, aby przed pójściem spać unikać korzystania z urządzeń elektronicznych.

  Uzależnienie od oglądania telewizji a ochrona najmłodszych przed nałogiem

  Oglądanie telewizji może też rodzić uzależnienie, gdyż uruchamia układ nagrody. Niestety, z czasem jeden odcinek serialu okazuje się niedostateczną rozrywką. Rodzi to chęć śledzenia kolejnych produkcji, co w dłuższej perspektywie może skutkować odcięciem się od realnego życia. Niektórzy decydują się na życie bez telewizora, gdyż chcą w ten sposób uniknąć uzależnienia od telewizji u swoich dzieci. Zależy im na tym, aby te poznały i praktykowały inne formy rozrywki, które rozbudzają kreatywność i poszerzają wiedzę.

  Życie bez telewizora a redukcja stresu u osób wysoko wrażliwych

  Dla niektórych życie bez telewizora jest równoznaczne z redukcją stresu. Programy informacyjne, seriale i filmy często tworzą przerażający obraz świata. Dominują w nich negatywne przekazy, które rodzą lęk i niepokój. Serwisy informacyjne pokazują zdjęcia  z obszarów wojennych, miejsc dotkniętych katastrofą żywiołową, co może okazać się niezwykle obciążającym przeżyciem dla osób o wysokiej wrażliwości przetwarzania sensorycznego. Tacy ludzie posiadają silnie rozwiniętą empatię, przez co widząc brutalne obrazy, odczuwają ogromny smutek i cierpienie. W ich przypadku życie bez telewizora oznacza również ograniczenie liczby napływających bodźców, które mogą prowadzić do przemęczenia układu nerwowego i pogorszenia samopoczucia.

  Życie bez telewizji jako postawa kontrkulturowa

  Oglądanie telewizji nie musi stać się nałogiem i może rozwijać kreatywność, jednocześnie przyczyniając się do wzrostu wiedzy o świecie. Wymaga jednak bardziej świadomego podejścia. Osoba, która zdaje sobie sprawę z ryzyka uzależnienia, może przeznaczać na tę aktywność godzinę dziennie. Poszerzaniu wiedzy służą starannie wyselekcjonowane programy popularnonaukowe. Kreatywnych rozwiązań można poszukiwać w produkcjach poświęconych DIY i majsterkowaniu.  Niewątpliwie jednak osoby, które decydują się na życie bez telewizora, mają własne argumenty przemawiające za ich wyborem.  To postawa nonkonformistyczna, którą można porównać do płynięcia pod prąd. Osoba, która ją reprezentuje, nie dostosowuje się wbrew sobie do oczekiwań społecznych. Nie przejmuje się tym, co powiedzą inni, gdy dowiedzą się, że nie ogląda ona telewizji i nie zna popularnych produkcji czy seriali. Jednych taki wybór może zszokować, w niektórych środowiskach czasem wręcz spotyka się z odrzuceniem, jednak nonkonformizm stanowi wyraz wierności sobie i własnym przekonaniom.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   1 Member, 0 Anonymous, 10 Guests (See full list)

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Olszak

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.