Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Życie bez ślubu – dlaczego coraz więcej par wybiera związki nieformalne?

  Dawniej ślub stanowił konieczność, gdyż kobiety nie pracowały zawodowo i tylko poprzez zamążpójście mogły zagwarantować sobie byt. To na nich spoczywało prowadzenie domu oraz sprawowanie opieki nad dziećmi. Mężczyźni zarabiali na rodzinę i nie partycypowali w obowiązkach realizowanych przez swoje partnerki. W XX wieku kobiety zyskały prawa wyborcze, możliwość studiowania i niezależność finansową. W następstwie przemian gospodarczo-obyczajowych ślub stracił na wartości. Dlaczego coraz więcej par wybiera związki nieformalne?

  Dlaczego ludzie decydują się na życie bez ślubu?

  Życie bez ślubu cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich par, wiele z nich postrzega małżeństwo jako zbędne rozwiązanie. Nie jest już ono tak potrzebne jak dawniej, gdyż każdy sam na siebie zarabia, zapewniając sobie utrzymanie. Dziś ludzie wchodzą ze sobą w relacje romantyczne z wyboru, a nie z przymusu. Ich związki nie zostały przez nikogo zaaranżowane. Partnerzy zakładają, że dużo ważniejszą rolę odgrywa chęć wspólnego kroczenia przez życie, aniżeli urzędowy dokument poświadczający zawarcie związku małżeńskiego.

  Czy małżeństwo jest dziś do czegoś potrzebne?

  Na związki nieformalne decyduje się coraz więcej Polaków, gdyż wiele spraw można dziś załatwić u notariusza. Nie trzeba brać ślubu, aby kupić wspólne mieszkanie, zapytać lekarzy o stan zdrowia partnera etc. Ułatwienia, jakie dokonały się w codziennym życiu, sprawiły, że zaszła dewaluacja małżeństwa.

  Dlaczego społeczeństwo indywidualistyczne preferuje związki nieformalne?

  Osoby, które obecnie wchodzą w relacje romantyczne, przywiązują dużą wagę do wolnej woli. Starają się robić tylko te rzeczy, z którymi się wewnętrznie zgadzają. Wiele z nich ceni sobie wolność wyboru. Nie oznacza to, iż Polacy decydują się na otwarte związki lub traktują niepoważnie swoje relacje romantyczne. Ludzie raczej wychodzą z założenia, że chęć bycia razem jest dużo ważniejsza od zobowiązań, jakie nakłada na partnerów małżeństwo. Chcą oni z własnej woli podejmować się pewnych działań, aniżeli czuć zewnętrzny przymus. Takie podejście charakteryzuje jednostki o silnie rozwiniętym indywidualizmie.

  Czy ślub gwarantuje dziś trwałość związku?

  Polacy wybierają życie bez ślubu, gdyż zdają sobie sprawę, że małżeństwo nie gwarantuje trwałości związku. Wiele osób składało uroczystą przysięgę w kościele lub w urzędzie, a dziś ma już za sobą rozwód. Coraz więcej zawartych małżeństw rozpada się, dlatego ludzie starają się zaoszczędzić sobie większych komplikacji. Rozstanie zawsze jest trudne, ale związki nieformalne można zakończyć znacznie szybciej, niż uzyskać rozwód. Na ten ostatni w największych polskich miastach czeka się nawet kilka lat, nierzadko dłużej, niż trwało samo małżeństwo.

  Jak złe wzorce rodzinne zniechęcają do zawarcia małżeństwa?

  Nie wszystkim biała suknia z welonem kojarzy się pozytywnie. Niektóre osoby wyniosły z domu rodzinnego nie najlepsze wzorce małżeństwa. To często trwało, mimo iż partnerzy wzajemnie się ranili i krzywdzili. Nie potrafili oni zakończyć nieudanej relacji, gdyż zostali wychowani w przeświadczeniu, iż nie wypada brać rozwodu, trzeba wywiązać się ze słów złożonej przysięgi. Ich dzieci nie chcą powielać tych samych błędów, dlatego bardzo wysoko cenią sobie niezależność. Wchodząc w związki, starają się zapewnić sobie autonomię, aby w razie braku satysfakcji, móc wycofać się z relacji.

  Dlaczego moda na huczne wesela zniechęca do ślubu?

  Na życie bez ślubu przekładają się też oczekiwania rodziny związane z koniecznością przygotowania hucznego wesela. Wielu młodych ludzi uważa tego typu uroczystości za zbędny wydatek. Wolą oni przeznaczyć pieniądze na zakup własnego mieszkania niż organizację imprezy na kilkaset osób. Niektóre pary zdają sobie sprawę, że skromny obiad dla najbliższych nie spotkałby się z akceptacją rodziny, gdyż ta przywykła do innej formy świętowania. W rezultacie postanawiają żyć w związku nieformalnym.

  Dlaczego członkowie rodziny naciskają dziś na zawarcie związku małżeńskiego?

  Związki nieformalne stają się coraz popularniejsze, stopniowo wzrasta też ich akceptacja społeczna. Niestety, wciąż można usłyszeć pytanie: kiedy planujecie ślub?. Zazwyczaj zadają je najbliżsi, ale czasem pada ono również z ust znajomych. W niektórych społecznościach wciąż żywe jest przekonanie, że kobieta realizuje się jako matka i żona. Ślub zabezpiecza ją przed wieloma trudnościami, zwiększa trwałość związku, zapewnia możliwość dziedziczenia ustawowego. Niektórzy ludzie nadal uważają, że dzieci powinny przychodzić na świat w małżeństwie. Niekiedy za niechęcią do związków nieformalnych stoją przekonania religijne członków rodziny.

  Związki nieformalne jako przykład płynięcia pod prąd

  Choć w dużych miastach większość osób przywykła do związków nieformalnych, to w niektórych środowiskach życie bez ślubu wciąż wymaga ogromnej odwagi i asertywności. To postawa nonkonformistyczna, która opiera się na priorytetowym traktowaniu własnych wartości i przekonań. Choć wielu ludzi woli dostosowywać się do oczekiwań społecznych, aby zyskać aprobatę otoczenia i uniknąć wielu potencjalnych kłótni, to niektórzy decydują się płynąć pod prąd. Postanawiają być sobą, nie zważając na opinie innych. Jeśli nie postrzegają małżeństwa jako ważnego, to żyją w związku nieformalnym, gdyż tak im wygodniej. Zachowują przy tym wewnętrzną spójność i wierność własnym przekonaniom. Pomimo iż Polska jest bardziej konserwatywna niż Francja, to wzrasta akceptacja dla związków nieformalnych i rozwodów. W ostatnich latach doszło do ogromnych przemian społeczno-obyczajowych, których nie da się zahamować.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska

  • Podoba mi się to 1  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   2 Members, 0 Anonymous, 11 Guests (See full list)

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Olszak

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.