Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Święta bez prezentów jako przykład nonkonformizmu

  Prezenty świąteczne często komponuje się już na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Wszystko to ma zapobiec przypadkowym zakupom i umożliwić znalezienie podarunków, które sprawią przyjemność bliskim. Zwyczaj wzajemnego obdarowywania się nie jest niczym nowym. Znaleziska archeologiczne wskazują na to, iż praktykowały go ludy pierwotne zamieszkujące jaskinie. Nic dziwnego, że święta bez prezentów budzą spore emocje. Tę postawę można też rozpatrywać jako przykład nonkonformizmu.

  Komercjalizacja świąt – czy rzeczywiście przeszkadza większości społeczeństwa?

  Komercjalizacja świąt już dawno stała się faktem. Bożonarodzeniowe reklamy i kolędy są emitowane od początku listopada, wtedy też choinki i świąteczne dekoracje wkraczają do galerii handlowych. Z jednej strony można usłyszeć głosy, że to za szybko. Komercjalizacja świąt odziera je z magii i sprawia, że ich symbole powszednieją, zanim wszyscy domownicy zasiądą do wigilijnej kolacji. Z drugiej firmy nie bez powodu wybierają początek listopada na moment wprowadzenia bożonarodzeniowej atmosfery. Gdyby nie było to dla nich opłacalne, to zrezygnowałyby z tej praktyki. Spora część społeczeństwa musi zatem wypatrywać pierwszych dekoracji świątecznych już w listopadzie i wykazywać skłonność do wydawania pieniędzy na prezenty oraz ozdoby.

  Prezenty świąteczne – dlaczego zaciąga się na nie pożyczki?

  Prezenty świąteczne to element, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. Już na wiele tygodni przed Wigilią niektórzy rozglądają się za przedmiotami, które mogłyby ucieszyć ich bliskich. Chęć wręczenia wymarzonego upominku często jest na tyle silna, iż przyczynia się do zaciągnięcia kredytów gotówkowych.

  W jaki sposób święta napędzają konsumpcjonizm?

  Komercjalizacja świąt to dla wielu firm okazja do zarobienia olbrzymich pieniędzy. Nawet Polacy osiągający najniższe dochody starają się w tym czasie wygospodarować środki na wyjątkową oprawę Bożego Narodzenia. Sięgają nie tylko po wysokiej jakości produkty spożywcze, ale też po luksusowe perfumy i biżuterię, aby sprawić radość swoim bliskim. Z drugiej strony za wręczaniem kosztownych prezentów często stoi przeświadczenie, iż wypada pokazać się z dobrej strony.

  Firmy, aby w pełni wykorzystać okres przedświąteczny, inwestują w reklamy, a do udziału w nich zapraszają gwiazdy. Wszystko to napędza sprzedaż i sprawia, że Polacy wydają niemałe pieniądze na prezenty świąteczne. Dla wielu osób stanowią one niepisaną tradycję. Warto jednak przyjrzeć się własnej wewnętrznej motywacji.

  Święta bez prezentów jako przykład nonkonformizmu

  Czy masz już prezenty świąteczne? Dla niektórych osób to problematyczne pytanie, gdyż porusza kwestię osobistego stosunku do Bożego Narodzenia i tradycji wymieniania się upominkami. Święta bez prezentów są praktykowane w niektórych polskich rodzinach. Stanowią formę sprzeciwu wobec komercjalizacji Bożego Narodzenia. Niewątpliwie ta dość odważna postawa wpisuje się w kontrkulturę i nosi znamiona nonkonformizmu. Podjęcie decyzji o braku bożonarodzeniowych prezentów wymaga asertywności. Zawsze w rodzinie musi znaleźć się ktoś, kto zapoczątkuje dyskusję na ten drażliwy temat. Jednak życie w zgodzie ze sobą często popłaca. Szczera rozmowa może okazać się niezwykle oczyszczająca. Zdejmuje bowiem z barków wszystkich członków rodziny konieczność kupowania prezentów, które stosunkowo często okazują się nietrafione.

  Dlaczego ludzie rezygnują z tradycji wręczania świątecznych upominków?

  Osoby, które praktykują święta bez prezentów, podkreślają zalety tego rozwiązania. Po pierwsze, nie wpadają one w pułapkę specjalistów ds. marketingu, którzy zachęcają do wydania pieniędzy na bożonarodzeniowe podarunki. Po drugie, przywracają świętom rodzinną atmosferę, w której główny nacisk kładzie się na relacje międzyludzkie. Perfekcyjnie wysprzątane mieszkanie, 12 potraw na stole czy drogie podarunki nie są tu najważniejsze. Po trzecie, święta bez prezentów mogą też stanowić wyraz głęboko zakorzenionej postawy proekologicznej. Wiele upominków okazuje się nietrafionych, przez co darczyńca ponosi niepotrzebne koszty, a osoba obdarowywana często chowa podarunek na dnie szafy. Święta bez prezentów pozwalają zatem zredukować konsumpcjonizm, który przyczynia się do wzrostu zanieczyszczenia planety.

  Jak asertywność sprzyja postawom nonkonformistycznym?

  Niewątpliwie rezygnacja z bożonarodzeniowych upominków wymaga odwagi i asertywności. W świecie, gdzie większość ludzi ceni sobie ten zwyczaj, niełatwo jest wyrazić wątpliwości z nim związane. O ile przyjaciołom i znajomym nie trzeba się tłumaczyć ze swoich przekonań, o tyle najbliższym należy je tak zaprezentować, aby nie uznali oni nonkonformistycznej postawy za przejaw skąpstwa. Niekiedy wszyscy członkowie rodziny mają zbliżone poglądy, w takiej sytuacji łatwo można wypracować porozumienie. Często jednak na tle świątecznych prezentów dochodzi do  sporów.

  Prezenty jako język miłości

  Choć nie każdemu podoba się komercjalizacja Bożego Narodzenia, to należy pamiętać o tym, iż prezenty stanowią jeden z pięciu języków miłośni opisanych w 1995 roku przez Gary`ego Chapmana.  Już pierwotne ludy zamieszkujące jaskinie praktykowały zwyczaj wręczania pięknie ciosanych kamieni, które nie miały żadnych walorów użytkowych. Za pomocą upominku można wyrazić pamięć, sympatię i miłość do drugiego człowieka. Warto mieć to na uwadze i nie osądzać zbyt pochopnie osób, które przetrząsają sklepy w poszukiwaniu bożonarodzeniowych podarunków. Często kierują nimi bowiem szlachetne intencje. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż prezenty świąteczne nie muszą mieć charakteru komercyjnego. Niektórzy wręczają sobie własnoręcznie przygotowane przedmioty lub symboliczne vouchery na drobne przysługi, np. umycie samochodu.

  Świąteczne zwyczaje – dlaczego konformizm czasem popłaca?

  Każdy musi sam podjąć decyzję dotyczącą wręczania bożonarodzeniowych upominków. W jej przypadku warto kierować się wewnętrznymi przekonaniami, ale też dokładnie wyważyć wszystkie za i przeciw. Rodzice małych dzieci muszą mieć na uwadze fakt, że ich pociechy mogą poczuć się gorsze od swoich rówieśników, gdy nie otrzymają żadnego prezentu. W takiej sytuacji warto rozważyć rozwiązanie kompromisowe, np. wręczyć przemyślane upominki tylko najmłodszym. Przykład podarunków świątecznych doskonale pokazuje, iż konformizm, czyli dostosowanie się do oczekiwań innych ludzi, nie zawsze jest złym rozwiązaniem. Należy jednak unikać sytuacji, w których zawsze rezygnuje się z własnych poglądów i wartości.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   2 Members, 0 Anonymous, 11 Guests (See full list)

 • PODCASTY.jpg

 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog online

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Marcin Olszak • kontakt2.jpg

 • Toksyczny związek Ocal Siebie książka PDF pobierz

 • Forum psychologiczne

  • Cześć Maju, jeśli jest tak jak piszesz to mam tylko jedną rade... chroń siebie i dzieci. Wywal go lub sama odejdz w zależności co dla Ciebie lepsze (łatwiejsze). On musi sam dac sobie rade co czasem prowadzi na same dno a jedyne co Ty możesz dla Niego zrobić to nie zamykać drzwi na stałe tylko ustalić minimalne warunki po spełnieniu jakich może wrocić. Dasz rade, strach ma tylko wielkie oczy.
  • Nie pojmuję, brak sexu to przemoc psychiczna na kobiecie?! I ta kwintesencja ...szczególnie ze zostane z niczym Faceci to idioci faktycznie. 
  • Cześć Sylwio, płacisz cene za swoje marzenie. To była zła decyzja ale wtedy wydawalo Ci sie inaczej. Jesli znajdziesz troche czasu i sił usiądz, pomyśl i podejmij nową decyzje.Najlepszą dla Ciebie na ten moment. Każde działanie bedzie lepsze niż nic nie robienie. Odwagi i duzo mądrych decyzji.
  • To prawda możesz przyciągać osoby, które cały czas się tak zachowują , ale jest sposób, aby temu zapobiec- psychoterapia. Ona pomoże, aby nie powielać swoich błędów. Rozstanie w zgodzie nic do tego nie ma, zresztą z niektórymi ( toksycy) się po prostu nie da.
  • Przyznaj się przed samym sobą ze nienawidzisz hejtu .Zaakceptuj zjawisko w przeciwnym razie będziesz padał w przyszłości ofiarą hejtu czy na internecie lub nawet w zaostrzonej fazie w zwykłych sytuacjach będąc ze znajomymi na kawie. tam gdzie twoja uwaga tam energia i zasilasz zjawisko. np. nie lubisz ćpunów będziesz ich miał pod dostatkiem, denerwuje cię wandalizm -padniesz ofiarą . Brzydzisz się zdradą będziesz zdradzony. lubisz pornole będziesz miał tego pod dostatkiem a na mieście twoje oczy zawsze wypatrzą dupkę jakiejś laseczki . opowiadasz się za Rosją czy Ukrainą będziesz miał wojenkę w swoim bliskim otoczeniu np. ze znajomym .To wszystko wraca jak bumerang kontroluj swoją uwagę bo to ona jest twoimi pieniędzmi ,zastanów się po co wymyślono telewizje radio i telefon. pokochaj reprezentantów wszystkich zjawisk o których piszę abyś gładko ślizgał się przez życie i nigdy nikim nie pogardzaj nawet jak ci da po głowie .Do tej dziewczyny wyślij wiadomość z przeprosinami że zwróciłeś jej uwagę poczujesz zwrot zainwestowanej energii 
 • PODCASTY.jpg

   

   

   

 • Blogs

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.