Jump to content
 • Redakcja
  Redakcja

  Ślub bez wesela jako postawa kontrkulturowa

  Ślub często stanowi wielką rodzinną uroczystość, podczas której spotykają się krewni mieszkający w różnych zakątkach świata. Wiele osób nie wyobraża sobie nie wyprawić dla nich wesela i poprawin. Przygotowania do ślubu nierzadko trwają wiele miesięcy, a nawet kilka lat. Składa się na nie wiele elementów, w tym wynajem sali z 2-letnim wyprzedzeniem, podpisanie umowy z zespołem muzycznym, fotografem i kamerzystą. Do tego trzeba wybrać menu, suknię ślubną, welon/toczek, zaproszenia oraz nauczyć się pierwszego tańca. Organizacja ślubu stanowi prawdziwe wyzwanie logistyczne. Z tego powodu na popularności zyskuje usługa wedding plannera.  Co ciekawe, coraz więcej par decyduje się na ślub bez wesela. Co nimi kieruje?

  Huczne wesele, czyli niepisana polska tradycja

  Ślub uchodzi za wyjątkowy dzień w życiu, który zwykło się hucznie świętować. Niektórzy organizują wesele na kilkaset osób, a dzień później poprawiny. Aby zapewnić gościom dobrą zabawę, para młoda wynajmuje zespół muzyczny oraz prowadzącego, który ma zapewnić zgromadzonym liczne rozrywki. Przy pożegnaniu rozdaje wszystkim zaproszonym pamiątkowy upominek, a kilka tygodni później przekazuje zestaw wywołanych zdjęć z uroczystości. Polskie wesela często mają iście królewską oprawę i stanowią ważne wydarzenie dla rodzin pary młodej.

  Ślub bez wesela jako postawa kontrkulturowa

  W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy jednak ślub bez wesela. Przez pewien czas wyprawianie hucznych imprez napotykało liczne obostrzenia i rodziło niepewność, czy te w ogóle dojdą do skutku. Niemniej część par świadomie wybiera ślub bez wesela, choć bliscy oczekują od narzeczonych czegoś zupełnie innego. Ta postawa kontrkulturowa zdaje się zyskiwać coraz większe grono zwolenników. Przybywa ślubów udzielanych w środku tygodnia, po których następuje obiad dla najbliższej rodziny. Na rezygnację z wesela pozwalają sobie osoby asertywne, które pragną żyć w zgodzie ze sobą bez dostosowywania się do cudzych oczekiwań.

  Dlaczego niektóre pary decydują się na ślub bez wesela?

  W przypadku niektórych osób wybór ściśle wiąże się z aspektem finansowym. Wesele generuje ogromne koszty, nie każdy posiada środki, aby je pokryć, co rodzi konieczność zaciągnięcia kredytu, którego odsetki w ostatnich miesiącach systematycznie wzrastają. Niektóre pary wolą przeznaczyć posiadane lub pożyczone pieniądze na dom czy samochód aniżeli organizację hucznej imprezy.

  Więzy krwi kontra więzy emocjonalne

  Wesele na kilkaset osób wciąż jest popularne, jednak coraz więcej par uświadamia sobie, że na tego typu uroczystości zaprasza się wszystkich członków rodziny. Na co dzień jednak kontakt utrzymuje się tylko z nielicznymi. Narzeczeni zdają sobie sprawę, że nie z każdym krewnym pragną spotkać się w tym ważnym dla siebie dniu. W rezultacie zapraszają tylko rodziców i rodzeństwo, organizując skromniejszy ślub i obiad dla najbliższych. To generuje nie tylko niższe koszty, ale też zapewnia większą satysfakcję. Ten wyjątkowy dzień można bowiem spędzić w gronie życzliwych i kochających osób, z którymi na co dzień utrzymuje się dobry kontakt.

  Męczące i czasochłonne przygotowania do ślubu

  Przygotowania do ślubu pochłaniają dużo energii i czasu. Dla niektórych osób okazują się na tyle wyczerpujące, że te decydują się skorzystać z usług wedding plannera. To spore udogodnienie, gdyż niektóre kwestie organizacyjne zostają oddelegowane profesjonaliście, ale nie każdy może sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty. Dla niektórych par ślub bez wesela stanowi najlepsze rozwiązanie. Narzeczeni nie muszą bowiem tracić energii na przygotowania, które nie sprawiają im satysfakcji. Mogą ją przeznaczyć na inne kwestie, w tym rozwój zawodowy czy urządzanie wspólnego mieszkania.

  Ślub bez wesela można zorganizować znacznie szybciej

  Rezygnując z wesela, można znacznie uprościć organizację ślubu. Nie trzeba rezerwować sali z dużym wyprzedzeniem, wystarczy tylko znaleźć wolny stół w ulubionej restauracji i zaprosić najbliższych na uroczysty obiad. Ponadto nie wszyscy narzeczeni lubią huczną zabawę do białego rana. Niektórzy mimo wszystko organizują ją dla krewnych, inni postanawiają pozostać wierni sobie i własnym przekonaniom.

  Rezygnacja z wesela a reakcja najbliższych

  Ślub bez wesela wymaga odwagi ze strony pary młodej, która nierzadko musi postawić się rodzinie oraz niepisanej tradycji. Reakcja najbliższych bywa trudna do przewidzenia. Niektórzy szanują decyzję narzeczonych, wychodząc z założenia, że to ich dzień i to oni decydują o jego przebiegu. Inni natomiast próbują wpłynąć na zmianę stanowiska pary młodej. Zdarza się również, iż ktoś czuje się urażony brakiem zaproszenia i zrywa kontakt.

  Realizacja własnej wizji ślubu jako przejaw nonkonformizmu

  Niewątpliwie rezygnacja z wesela, które dla wielu osób stanowi naturalną konsekwencję ślubu, stanowi przykład postawy nonkonformistycznej. Narzeczeni postanawiają żyć w zgodzie ze sobą i swoimi przekonaniami, priorytetowo traktują własne potrzeby i stawiają je ponad niepisanymi regułami życia towarzyskiego. Swój wielki dzień pragną spędzić tak, jak sobie to zaplanowali, nie uginając się pod próbami nacisku ze strony najbliższych. Ta postawa nonkonformistyczna idzie w parze z asertywnością, czyli umiejętnością życzliwej odmowy i stawiania własnych granic. Przeciwstawienie się silnemu przekazowi kulturowemu, który często ma charakter podprogowy i oddziałuje na człowieka od czasów dzieciństwa, stanowi spore wyzwanie. Jednak coraz więcej par młodych decyduje się zrealizować własną wizję ślubu.

  Autorka tekstu: Magdalena Kukurowska
  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.  Join the conversation

  You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

  Guest
  Add a comment...

  ×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   Your previous content has been restored.   Clear editor

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Who's Online   0 Members, 0 Anonymous, 2 Guests (See full list)

  • There are no registered users currently online
 • Polski psycholog online - Psychoterapia przez Skype Wielka Brytania, Norwegia, Niemcy, Hiszpania

 • Psycholog przez Skype  |  Darmowa porada przez forum
  Gabinet Ocal Siebie to internetowa klinika psychologiczna, w której panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Więcej... 

  psycholog Rafał Olszak

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.