Jump to content

Recommended Posts

Witam, postanowiłam poszukać tutaj pomocy. Jestem osobą z diagnozowaną depresją, nerwicą natręctw, nerwicą lękową i zaburzeniami odżywiania. W skrócie mam 21 lat i po 3/4 rozmów z moją mamą ja kończę na płaczu i odciąganiu myśli o sh. Od kiedy pamietam ci się dzieje na tym świecie tak jest. Jestem po terapii z mamą oraz w trakcie swojej terapii. Każdy z mojego otoczenia nazywa moją mamą toksyczną osobą. Mój tata czyli jej mąż też ledwo wytrzymuje i chce rozwodu. Każdy mi mówi aby zerwać z nią kontakt, i pewnie mają racje. Problem w tym, że to nie jest łatwe. Z jeden strony chce to zrobić bo mam dość tego wszystkiego z drugiej strony jakiś mały % mnie mówi mi, że to przecież jest moja mama i podobno jedna z ważniejszych osób w życiu każdego człowieka. Proszę o pomoc.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Zerwij z nią kontakt. Nie kieruj się tym,co ludzie powiedzą,bo oni nie są w Twojej skórze. Jeśli masz dobre kontakty z ojcem,to je podtrzymuj. Uwierz mi ja mam podobną osobę ( też mamę) w domu. Ratuj się. Jesteś młoda,odetchniesz,jak się od niej uwolnisz. Mnie mama dodatkowo obgaduje na wsi, wymyśla, ale mam to gdzieś. Kto mnie zna to wie jaka jestem,a reszta się nie liczy. Szukam mieszkania,aby się od niej uwolnić. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mieszkam +100 km od mamy, męczenie mnie telefonami i smsami, nagabywanie do innych członków rodziny, że np. Nie odbieram od niej telefonu itd.? To ja mam dorosnąć. Od 18 wieku życia utrzymuje się sama, z dała od domu, mam pracę i normalnego tatę który mnie wspiera. 

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem spróbuj inaczej (chyba ze to już przerabialas). Bedac w domu rodzinnym zacznij rozmowę o swoim czasie, o obowiązkach, które masz na codzień. Nie zawsze mozesz odebrać i prowadzic dłuższa rozmowę. A jeśli otrzymujesz smsy odpisz słowami lub emotkami kocham Cię Mamo, odezwę się później … Wytłumacz, ze gdy np jedziesz nie mozesz używać telefonu, gdy stoisz w kolejce lub robisz zakupy, przebywasz w miejscu pracy nie czujesz się komfortowo bo inni słuchają, a Wy macie swoje sprawy. Twoja mama na pewno chce byc blisko i o wszystkim wiedzieć. Taka jej natura. Okres menopauzy lub jej początek tez wiele wniósł i jej zachowanie odbiega od tego, które wykazywała w młodości.  My rodzice chcemy byc aż nadto nadgorliwi, mieć kontrole, ale nadgorliwość prowadzi do faszyzmu a to już brzmi gorzej. Twoja mama jeśli ma tylko Ciebie w dodatku jako córkę za wszelka cenę chce się zbliżyć i poprawić relacje. Tym bardziej jeśli jest zwolleniczką seriali „dlaczego ja”, „sekrety rodzinne”, „ukryta prawda” czy jeszcze inne które w tv można obejrzeć do tego gazety albo literatura obyczajowa i masz powody co Jej w głowie się tworzy. Uważasz, ze nie układa własnych scenariuszy? Tylko ze nie zawsze się ułożą bo wg mamy aktorzy zle odegrali swoje role i zniw trzeba od początku. Jeśli jest chłonna na dialogi z koleżankami sąsiadkami obserwuje wpisy na mediach społecznościowych to znów kreuje model idealnej rodziny. Nie zawsze to idzie w parze z jej charakterem. A jeśli czuje opór to działa na nią to jak bodziec, zatem atakuje serwując innym domownikom czy członkom dyskomfort. Moim zdaniem spokojna rozmowa, spędzanie czasu z rodzicem, zabraniem go gdzieś z dala od codzienności od czterech ścian wprowadzi zmiany. Niekoniecznie szybkie i zauważalne, bo to wymaga czasu. Nie rób wielkiej rewolucji i nic na sile. Stopniowo zacznij od krótkich dialogów, naucz mame inaczej komunikować się przez telefon, wybierz się na wspólne zakupy, może uda się cos wspólnie przygotować dla taty (ulubione ciasto czy potrawa..). Mały gest od siebie w rodzaju drobiazgu by pamietała ze to od kochanego dziecka tez wniesie inność. To ważne bo w taki sposób my pokazujemy swoim dzieciom jak powinni postępować, gdy dorosną. Nasi rodzice nie żyją wiecznie podobnie jak my sami. Pomysl jak będzie wyglądało Twoje życie gdy ich zabraknie? 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.