Jump to content

Ona mnie wykończy. Proszę o brutalną szczerą opinie


Recommended Posts

Cześć wszystkim

Krótko opiszę swoją relację, a później przejdę do konkretnej sytuacji. Jestem z dziewczyną od blisko 6 miesięcy a znamy się prawie 8 miesięcy. Oboje się kochamy i mówimy to sobie otwarcie od jakiegoś czasu, ale przed świętami średnio wychodziło, że mamy kłótnie raz na tydzień od samego początku. To są kłótnie o jakieś pierdoły, ale też o sprawy, które mi ciężko zaakceptować, ale o tym może innym razem jak zobaczę jaki będzie odzew na tę wiadomość.

Ogólnie dużo ją przytulam, całuję i seks też jest dobry, a nawet bardzo dobry. Rozmawiamy o tym czasem, bo wiadomo, że komunikacja jest ważna. Bardzo się staram też tym związku. Słucham jej i jak np. nie pasowała jej moja poduszka, bo wolała płaską, to bez jej wiedzy zaraz kupiłem inną i taka niespodzianka, dostała jakaś chorobę jelit, to zaraz znalazłem parę książek w tym temacie i jej kupiłem. Kwiaty raz w miesiącu. Jak u mnie jest to zawsze jest śniadanie, obiad, kolacja i ogólnie dbam o jej komfort. To tylko mała część tych moich starań, ale napisałem, to abyście widzieli, że wiele daje od siebie.

 

Bywają sytuacje w naszej relacji, które budzą mój niepokój.

Kiedyś mieliśmy kłótnie o to, że chciała wyjść z kolegą i uwierzcie mi nie, ja nie mam nic przeciwko, ale dowiedziałem, że się ten kolega chciał z nią coś więcej, a do tego nocował u niej parę razy z 1,5 roku temu i nawet spali w jednym łóżku, ale mówiła, że nic nie było między nimi. Mimo mojego niezadowolenia poszła z nim na miasto po 24:00 i wróciła przed 3 w nocy. Jakoś to przebolałem, ale mam takie podejście, że nie widzę problemu, aby się spotkała z kolegą, którego poznała przede mną, ale w dzień na kawę, spacer, jedzenia, a nie po nocach łazić. To przykład budzącej niepokój sytuacji. Ona oczywiście nie widzi w tym nic złego „to tylko kolega” i że co za różnica, czy spotka się w dzień czy w środku nocy pójdzie z nim się napić. Ja w związku czegoś takiego więcej tolerować nie będę o to był kłótnia, ale więcej tego nie zrobiła.

Jest też parę innych sytuacji, które były słabe z jej strony, ale o tym innym razem, bo chce poznać wasze zdanie na inną sytuację.

 

Teraz do sedna.

20/12/2023r. Byłyśmy umówieni do kina po mojej pracy, gdzie zawsze przyjeżdżam do niej o tej samej godzinie 17:30. Wiele razy już się widzieliśmy po pracy i wie, że o tej godzinie się zjawie.

Piszę do niej, że jestem za 3 minuty to może schodzić na dół za chwilę. Ona mówi, że nie może i wysyła zdjęcie całego talerza obiadu. Ja pytam w wiadomości głosowej w normalny sposób, to czemu mnie nie uprzedziłaś, że masz obiad to bym przyjechał trochę później? A jej już się to nie spodobało i zamiast odpowiedzieć na pytanie to zadała dwa pytania, a byś robił? Gdzie byś pojechał?

Tu muszę dodać, że ona nigdy nie zaprosiła mnie do swojego mieszkania.

Ja mówię lekko podniesionym głosem, bo wiedziałem, że mnie nie zaprosi, a jest zima i będę musiał czekać z 30 minut w aucie.. mówię, że czemu mi odpowiadasz pytaniem na pytanie skoro sama tego nie lubi i nie chcesz, abym to robił? Ale odpowiem Ci, że pojechałbym na chwilę do domu ogarnąć się i skorzystać z WC bo mi się bardzo chce. Ona, że skoro mi szkoda 15 minut to żebym pojechał do domu (w sensie, że już się dziś widzieć nie będziemy) i zaczęła się kłótnia. W końcu po 25 minutach zeszła do mnie i pojechaliśmy do kina. Ja chciałem już sytuacje załagodzić, ale ona średnio. Próbowałem przed kinem w kinie, tuląc ją i łapiąc za dłoń, mówić do niej itp. ale ona nie. W drodze powrotnej starałem się pogadać na inne tematy itp. ale ona mi mówi nie staraj się bo i tak to nic nie da.

Jak przyjechaliśmy pod jej dom, to zawsze wychodzę z auta, aby ją przytulić i dać buziaka. Tym razem uciekła ode mnie wielce obrażona.

Ok, pojechałem do domu, ale nie minęło 10 minut i zaczęła pisać na Facebooku, kontynuując kłótnie… Zapytałem czemu nie mogliśmy porozmawiać na żywo? Nie uzyskałem odpowiedzi. Ciągle była zła i dalej szła w kłótnie mimo że ja prosiłem, abyśmy przestali i próbowałem to załagodzić. Serio się starałem. Poszliśmy spać po chwili, ale dalej była obrażona.

A teraz bomba na koniec.

Następnego dnia rano napisała mi ogromną wiadomość, że ona nie będzie tolerować takiego zachowania, że jestem niedojrzały, że zachowuje się jak jej były itp. Bardzo wiele złych rzeczy wypisała. Dodając, że mam nic nie planować na święta i sylwester dla nas, bo ona zostaje w domu i że potrzebuje odpocząć i odezwie się do mnie po nowym roku…

Ponownie napisałem do niej z czułością i prośba czy możemy o tym porozmawiać na żywo jak dorośli? Ona nie i dalej kontynuowała i mówiła, że mam do niej nie pisać.

Próbowałem chwilę jeszcze sprawę załagodzić, ale w końcu po jej kolejnych wiadomościach powiedziałem dosyć.

Napisałem, że nie pozwolę się traktować jak byś miała zabawkę, gdzie jest jak Ci się znudzi, to odłożysz mnie w kont a po nowym roku może się odezwiesz. Ja mam swoje uczucia i nie będę się zastanawiać całe święta, sylwester czy Ty do mnie napiszesz. Tak się nie zachowują dojrzałe osoby. Jeśli dalej utrzymujesz, że chcesz tak zrobić, to ja uznaję, że już nie jesteśmy w związku i chce dziś odebrać swoje klucze do mojego mieszkania. Ona, że mi wyśle klucze…

Tego dnia dużo jeszcze pisaliśmy i pokazała swoją niedojrzałość w kolejnych wiadomościach. Pod wieczór napisałem, że mimo zaistniałej sytuacji jakaś część mnie jeszcze wierzy, że jesteśmy wstanie to naprawić. Ona napisała to tak zróbmy.

Pogodziliśmy się 23/12 i od tamtego momentu nie było żadnej kłótni.. ;)

Moje pytanie jest co myślicie o jej zachowaniu? O tym że chciała sobie przerwę zrobić i po kłótni o taką pierdołę zrobiła taką wielką aferę?

Link to comment
Share on other sites

Uwielbiam czytać takie dramy dotyczące związków. Będę szczery, bez żadnego słodzenia - ten związek nie ma przyszłości, nie będzie ślubu i happy endu.

Rozpieściłeś kobietę, która po czasie ewoluowała w księżniczkę tylko, że w tej bajce nie jesteś księciem i nigdy nim nie będziesz. Może i coś da się naprawić, ale nadal będą kłótnie. Chcesz się z tym męczyć? 

Teraz pytanie, co spowoduje następną kłótnię? Pewnie twoja cierpliwość po pewnym czasie skończy się. Myślę, że tobie bardziej zależy na związku niż jej. Moja rada - przy następnej kłótni nie odzywaj się, żadnych telefonów, żadnych smsów po prostu milcz i poczekaj, aż ona wkurzy się twierdząc jaki jesteś niedojrzały, a ty nie reaguj tylko milcz bo ten związek rozpadnie się.

Link to comment
Share on other sites

Ciężko widzę ten związek, skoro Ty nawet nie byłeś u niej w mieszkaniu, a ona ma twoje klucze to musi coś być na rzeczy. A co do jej kolegi, jak kiedyś będzie się z nim umawiała to zaproponuj jej, żebyś również też uczestniczył w spotkaniu. 

I tak jak wyżej co napisał Slavko, podtrzymuje jego zdanie :)

Link to comment
Share on other sites

A co jeśli w tym mieszkaniu mieszka ten kolega?

Prosty eksperyment myślowy pozwoli rozwiać pewne wątpliwości. Załóżmy, że tracisz dostęp do sexu, bo go na 99% stracisz, oraz załóżmy że non stop będą minimum 2 awantury w tygodniu o rzeczy wszelakie. Pytanie, czy można tak żyć i mieć z tego satysfakcję? Szczerze odpowiadam, wątpię w to.

 

Edited by biglebowski
Error
Link to comment
Share on other sites

Ta data 23 grudnia u.r. to była w ramach upominku gwiazdkowego ze strony dziewczyny? Jeśli do dzisiaj jest między Wami zgoda i harmonia to wielki sukces. Wypadałoby zapisać tę datę w kalendarzu. A tak na poważnie i od strony kobiecej … Szkoda czasu i wkładu dla takiej partnerki. W słowach w których ją opisałeś nie widzę nic pozytywnego. Absolutnie nie rozumem jednego i najważniejszego… żyjemy w czasach komunikacji za pośrednictwem Facebooka, czy innych komunikatorów? Jeśli ktokolwiek nie potrafi rozmawiać wprost z drugim człowiekiem to przede wszystkim nie dojrzał do relacji. Załóżmy, ze w przyszłości założycie rodzinę, pojawią się dzieci  (choć słabo to widzę) będziecie pisać do siebie wiadomości, tłumaczyć i godzić wirtualnie a nie będziecie w ogóle rozmawiać o bieżących sprawach, obowiązkach, nie wspomnę o problemach, które mogą się po drodze pojawić? Idąc dalej - mieszkanie dziewczyny…nigdy nie ciekawiło Cię z kim je dzieli, jak mieszka, kto je utrzymuje a Ty jako partner nie zostałeś zaproszony do środka? Pragniesz rady i spokoju wewnętrznego, szukasz szczęścia w miłości? Daj sobie spokój i poczekaj na godną siebie dziewczynę bo z tej panny niezła manipulatorka i księżniczka jest i nic przy niej i w niej nie znajdziesz. Dobry seks to nie wszystko. Związek, gdzie tylko jedna strona się angażuje prędzej czy później przestanie istnieć. 

Link to comment
Share on other sites

Mimo, że ją kocham to ta relacja czasem wzbudza mój niepokój. Niektóre rzeczy, słowa, które padły, czy sytuacje są dla mnie dziwne, niepokojące, czy nawet wzbudzające brak zaufania do niej.

Faktycznie od momentu ostatniej kłótni nie było kolejnej. Jest spokój.

 

Link to comment
Share on other sites

9electro - otrzymasz zapewne jeszcze i od innych rady by z Nią porozmawiać - szczerze i otwarcie. Do takich rozmów trzeba dojrzeć i to nie tylko samemu. Uwierz, nie każdy nadaje się do dialogu a są i tacy, którzy rozmowę odbierają jak atak. Może zbyt dogłębnie interpretuje Twój wpis … Jeśli związek trwa dopiero pół roku a jak sam przyznałeś, odbierasz sygnały i zauważasz pewne nieprawidłowości,  to co będzie dalej? Bez zaufania krótka to będzie podróż. Kuj żelazo póki gorące, warto pamiętać, że zniekształcenia w zimnym metalu trudno naprostować a powstałe bruzdy idealnie nie wygładzisz. 

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...

Dziewczyna kłamie kręci kombinuje. Ewidentnie ukrywa na boku.  Wywołuje poczucie winy czyli klasyczna manipulacja gdy zaczynasz sie dopytywac. Dziewczyna Cie kompletnienie szanuje wiec jestes dla niej opcją beta. Wierzysz w jej bajki ze do niczego doszlo jak spala z kolega w jednym lozku wiec ma cie za grzecznego idiote. Klamie a ty sie o nia martwisz.... Ignorujesz wszelkie lampki ostrzegawcze i logike przez seks i miłość. To nie ma przyszłości 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Wypalenie zawodowe pracowników może mieć szereg negatywnych skutków dla firmy. Oto kilka ekonomicznych konsekwencji wypalenia zawodowego dla przedsiębiorstwa.
   Obniżona produktywność
   Pracownicy dotknięci wypaleniem zawodowym często mają trudności z koncentracją, motywacją i wydajnością w pracy. To może prowadzić do spadku produktywności w firmie, co w rezultacie może obniżyć jej wydajność i wyniki finansowe.
   Wysokie koszty związane z absencją chorobową
   Wypalenie zawodowe często prowadzi do zwiększonej absencji chorobowej pracowników. Firmy muszą ponosić koszty związane z zastępowaniem nieobecnych pracowników, a także mogą doświadczyć straty finansowej z powodu zmniejszonej kontynuacji projektów lub zadań.
   Wzrost kosztów związanych z rotacją pracowników
   Pracownicy dotknięci wypaleniem zawodowym mogą podjąć decyzję o odejściu z firmy, co prowadzi do zwiększonej rotacji pracowników. Proces rekrutacji i szkolenia nowych pracowników jest kosztowny, więc częsta rotacja pracowników może poważnie obciążyć budżet firmy.
   Złe relacje z klientami
   Pracownicy dotknięci wypaleniem zawodowym mogą mieć trudności w utrzymywaniu dobrych relacji z klientami lub klientami. To może prowadzić do utraty klientów lub pogorszenia opinii o firmie, co w rezultacie może wpłynąć na jej dochody.
   Spadek zaangażowania i innowacyjności
   Wypalenie zawodowe może zmniejszyć zaangażowanie pracowników w pracę oraz ich zdolność do generowania nowych pomysłów i innowacji. Brak zaangażowania i kreatywności może ograniczyć rozwój firmy i jej zdolność do konkurowania na rynku.
   Zwiększone koszty związane ze zdrowiem pracowników
   Wypalenie zawodowe może prowadzić do zwiększenia kosztów związanych z opieką zdrowotną pracowników, zarówno w zakresie fizycznym, jak i psychicznym. Firmy mogą być zmuszone do pokrywania kosztów terapii, leczenia psychiatrycznego lub innych świadczeń zdrowotnych dla pracowników.
   W sumie, wypalenie zawodowe może mieć poważne konsekwencje ekonomiczne dla firmy, prowadząc do spadku produktywności, wzrostu kosztów operacyjnych oraz pogorszenia wizerunku firmy na rynku. Dlatego ważne jest, aby firmy podejmowały działania mające na celu zapobieganie wypaleniu zawodowemu i wspieranie zdrowia psychicznego swoich pracowników.
   Gabinet Ocal Siebie oferuje szkolenia dla firm poświęcone higienie psychicznej pracowników. Oferta przygotowywana jest indywidualnie w zależności od liczby uczestników, zakresu szkolenia oraz budżetu. Nasz zespół proponuje szeroki wachlarz rozwiązań. Skontaktuj się z nami poprzez e-mail, aby otrzymać więcej informacji.
     SKOCZ DO: Księgarnia >>>> Apteka >>>>  Uroda >>>> Zdrowie >>>>  Sport >>>> Dziecięce >>>>  Moda >>>>
  • 0 comments
   W dzisiejszym zabieganym i stresującym świecie, spokój może wydawać się luksusem, na który nie możemy sobie pozwolić. Jednak paradoksalnie, im bardziej zapracowani jesteśmy, tym bardziej potrzebujemy spokoju, aby odzyskać równowagę i wewnętrzną siłę. Właśnie w tym kontekście przychodzi "siła spokoju" - umiejętność odnalezienia wewnętrznego ukojenia i harmonii, pomimo zewnętrznego chaosu. Jak możemy rozwijać tę siłę i czerpać z niej korzyści?
   Znajdź czas dla siebie
   Pierwszym krokiem w budowaniu siły spokoju jest znalezienie czasu dla siebie. Wszyscy miewamy dni pełne wyzwań i zaplanowane do granic możliwości harmonogramy, ale ważne jest, abyśmy znaleźli chwilę, w której możemy uspokoić nasz umysł i odetchnąć głęboko. To może być poranna medytacja, wieczorny spacer lub cokolwiek, co pozwala nam na oderwanie się od codziennych trosk i skupienie się na naszym wewnętrznym spokoju. To bardzo ważne dla higieny psychicznej.
   Ćwicz świadome oddychanie
   Oddychanie jest naszym największym sprzymierzeńcem w poszukiwaniu spokoju. Ćwiczenia związane ze świadomym oddychaniem mogą przynieść ogromne korzyści dla naszego stanu umysłu i emocji. Skoncentruj się na głębokim, spokojnym oddychaniu torem przeponowym (tak, żeby unosił się brzuch, a klatka piersiowa mniej) przez kilka minut każdego dnia. To pozwoli ci uspokoić umysł i wyciszyć się, nawet w trudnych sytuacjach.
    
    
   Praktykuj medytację
   Medytacja jest praktyką, która pomaga nam odnaleźć spokój i równowagę wewnętrzną. Wybierz spokojne miejsce, usiądź w wygodnej pozycji i skup się na oddechu lub powtarzaj spokojne afirmacje (które spekulują, że może być w porządku, a nie są formą zakłamywania rzeczywistości, twierdzeniami, które nijak nie rezonują ze stanem faktycznym lub prawdopodobieństwem zajścia pewnych zmian - zwłaszcza bezwysiłkowo; na przykład powtarzaj raczej "mogę zdobyć dobrze płatną pracę" a nie "jestem milionerem"). Regularna praktyka medytacji pomoże ci rozwijać umiejętność bycia obecnym w bieżącej chwili, sprowadzania się do tu i teraz, kontrolować swoje myśli i odnajdywać spokój wewnątrz siebie.
   Miej wewnętrzne, bezpieczne schronienie
   Znajdując się w stanie spoczynku, wykorzystaj technikę wyobrażeniową: pofantazjuj chwilę przywołując dobre wspomnienia lub wyobrażając sobie, że znajdujesz się w komfortowych, bezpiecznych, kojących nerwy okolicznościach. Na przykład możesz pomyśleć o tym, że jesteś nad mazurskim jeziorem, tafla wody jest gładka bo nie wieje wiatr, siedzisz na pomoście i moczysz radośnie stopy w wodzie obserwując wygrzewające się w słońcu ryby, które widać tuż pod powierzchnią wody.
   Pozwól sobie na radykalną akceptację
   Często tracimy spokój, ponieważ stawiamy opór wobec tego, co się dzieje wokół nas. Utrzymywanie się w stanie niezadowolenia i nieakceptacji tylko pogłębia nasze cierpienie. Pracuj nad akceptacją sytuacji takimi, jakie są, i pozwól sobie na odstresowanie się. Zrozum, że nie możemy kontrolować wszystkiego, co się dzieje, ale możemy wpływać na swoje reakcje i podejście do sytuacji. Akceptacja pomoże ci odnaleźć spokój i zmniejszyć stres.
   Zadbaj o swoje ciało i umysł
   Dbanie o swoje ciało i umysł ma kluczowe znaczenie dla budowania siły spokoju. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu (higiena snu) są niezbędne do utrzymania równowagi.
   ✅ Interesuje Cię właściwe pieczywo? Poszukaj go tutaj.
   Również dbanie o umysł jest istotne - czy to poprzez czytanie inspirujących książek, słuchanie relaksującej muzyki, praktykowanie jogi lub dzielenie się czasem z bliskimi osobami. Pamiętaj, że ciało i umysł są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ważne jest zadbanie o oba.
   Unikaj niepotrzebnie stresujących czynników
   Zamiast wyprowadzać się z równowagi poprzez czytanie wiadomości, obejrzyj materiał relaksacyjny lub napawaj się widokiem liści na drzewie za oknem. Nie musisz stale być na bieżąco, wciąż przesycać się tym, co cię denerwuje. Zwłaszcza, że na przytłaczającą większość zdarzeń, które są relacjonowane przez media, nie masz wpływu. Filtruj docierające do ciebie informacje - jeśli narażasz się na przykre bodźce, informacje stresujące, nie trenujesz siły spokoju, lecz wyrabiasz w sobie nawyk bycia w ciągłej gotowości, bycia przejętym, co ostatecznie może sprawić, że permanentnie będziesz kłębkiem nerwów. 
   Wyznacz granice i wybierz priorytety
   Często tracimy spokój, ponieważ jesteśmy przytłoczeni nadmiarem obowiązków i zobowiązań. Wyznaczanie granic i wybieranie priorytetów jest kluczowe dla zachowania spokoju i równowagi. Naucz się mówić "nie" rzeczom, które nie służą twojemu spokojowi i skup się na tym, co naprawdę jest dla ciebie istotne. Zadbaj o swoje potrzeby i nie bój się delegować lub prosić o pomoc, gdy jest to konieczne.
   Ciesz się chwilą obecną
   Siła spokoju tkwi w umiejętności bycia w chwili obecnej. Zbyt często martwimy się o przeszłość lub zastanawiamy się nad przyszłością, co prowadzi do niepokoju i niezadowolenia. Pracuj nad świadomością i skup się na tym, co dzieje się teraz. Ciesz się małymi radościami dnia codziennego i zauważ piękno wokół siebie. To pozwoli ci odczuwać spokój i pełnię w życiu. 
   Praktykuj wdzięczność
   Kieruj swoją uwagę na to, za co możesz być wdzięczny, co da się docenić. Praktyka wdzięczności napawa spokojem. Wiecznie niezadowolenie zaburza równowagę wewnętrzną.
   Znaj siebie
   Kiedy masz dobrą samowiedzę i znasz doskonale swoje wartości, nieadekwatna krytyka otoczenia przestaje cię ruszać i nie wytrąca cię z równowagi. Mnie na przykład bojkotowały fanatyczne miłośniczki ideologii feministycznej, a pozostaję oazą spokoju. Na tym właśnie polega urok pewności siebie płynącej z wiedzy o tym, że jest się wartościowym człowiekiem i ma się rację.
   Siła spokoju wynika z procesu, który wymaga regularnej praktyki i zaangażowania. Pamiętaj, że spokój nie oznacza braku trudności, ale umiejętność radzenia sobie z nimi w sposób nienerwowy i konstruktywny. Wprowadzając te praktyki do swojego życia, będziesz mógł odnaleźć wewnętrzny spokój i być odpornym na chaos zewnętrznego świata.
   - psycholog Rafał Olszak, były ekspert prowadzący eksperyment
   z którego relację pokazano w "Ślub od pierwszego wejrzenia"
  • 0 comments
   Uwaga, to żart!
   Ekologiczna moda stała się już bardzo popularna, ale teraz projektanci idą o krok dalej. W Polsce właśnie zaprezentowano najnowszy trend - ubrania zrobione z resztek jedzenia!
   Projektanci mówią, że takie ubrania są nie tylko ekologiczne, ale także bardzo oryginalne i wygodne. Twierdzą, że zwykłe koszulki i spodnie to już przeszłość, a prawdziwy trend to ubrania wykonane z przeterminowanych produktów spożywczych.
   Nasze ubrania są w 100% eko - mówi jedna z projektantek. - Nie marnujemy jedzenia, tylko tworzymy z niego coś nowego i modnego. Poza tym, takie ubrania mają unikalny zapach, który z pewnością przyciągnie uwagę otoczenia.
   Wśród propozycji projektantów znalazły się m.in. koszulki zrobione z mąki, kurtki z mięsa, a nawet spodnie z ryżu. Według nich, takie ubrania są nie tylko ekologiczne, ale także bardzo tanie, bo można je zrobić z resztek jedzenia, które zazwyczaj lądują w koszu na śmieci.
   Czy ubrania zrobione z resztek jedzenia zdobędą uznanie w świecie mody? Tego jeszcze nie wiadomo, ale na pewno są to bardzo oryginalne i innowacyjne pomysły, które z pewnością przyciągną uwagę wielu osób.
   ✅ Ładne wdzianka i zacne ubranka  znajdziesz tutaj.
  • 0 comments
   O ile brak dobrych wzorców może być kłopotliwy, o tyle wielkim problemem są złe wzorce, które mogą powodować traumatyczny chaos. Nie bez powodu mawia się, że ryba psuje się od głowy. Podczas gdy psycholodzy w codziennej praktyce pomagają ludziom wyplątywać się z toksycznych związków romantycznych, toksyczne relacje polityków i tak zwanych elit z resztą społeczeństwa pozostają nietykalne. Wszystko to, co można obserwować w dysfunkcyjnych relacjach par, na dużą skalę występuje też w interakcjach między rządzącymi i podporządkowanymi. Co gorsza, prym wiodą ci, którzy są szczególnie efektywni w graniu na emocjach.  
   Kłamcy często wygrywają z prawdomównymi, bo kłamstwa wywołują silne emocje, więc nadaj się do szybkiej i skutecznej manipulacji, ponadto produkuje się je tanio, a obala drogo i długo. Nierzadko nie ma też jak pociągnąć kłamców do odpowiedzialności. Nic dziwnego, że żyjemy w kulturze kłamstwa: zakłamywania rzeczywistości, powszechnego manipulowania opinią publiczną, kłamliwych narracji i gry pozorów.
   W dobie Internetu i popularności środków masowego przekazu przybiera to postać pandemii fałszu.
   Tragizm tej sytuacji polega na tym, że nie tylko jesteśmy na nią skazani, ale nawet niespecjalnie mamy jak się przed tym bronić, nie mówiąc już o próbach zmiany tego stanu rzeczy. Prawo prasowe jest tak dalece niedoskonałe, że kłamiącym mediom na ogół uchodzi to na sucho. Kontrola nad politykami jest znikoma, więc nie ma absolutnie żadnej pewności, czy spełnią wyborcze obietnice. Instytucje, które teoretycznie miałyby chronić społeczeństwo przed nadużyciami, mają bardzo ograniczone możliwości. 
   Trudno normalnie funkcjonować znajdując się w nienormalnym położeniu, gdy notorycznie robi się z człowieka wariata, stosuje się na nim gaslighting czyli przemoc psychiczną polegającą na mieszaniu w głowie.
   Zaufanie to na gruncie filozofii przekonanie, że wierzymy temu, od kogo oczekujemy dobra. Mamy tyle do czegoś lub kogoś zaufania, ile jesteśmy w stanie zaryzykować. Dla psychologii zaufanie jest oczekiwaniem jednostek lub grup, że obietnice innych jednostek lub grup będą dotrzymane. Jest to także stan wyrażany przez pozytywne oczekiwania co do motywów postępowania innych osób. Kultura zaufania sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu społeczeństwa. Tymczasem kultura nieufności i cynizmu oznacza w praktyce anomię. Anomia to chaos, brak jasnych norm czy regulacji, wobec których adresaci naszego zaufania byliby odpowiedzialni i które wymuszałyby ich wiarygodność. Trudno mówić o tym, by panująca w tym kraju sytuacja była godna zaufania, a podmioty, które mają na to największy wpływ, dążyły do poprawy tego stanu rzeczy. 
   "Anomia – niespójność wewnątrz systemu normatywnego, poczucie niepewności i bezcelowości w społeczeństwie w wyniku nagłych zmian społecznych i załamania się porządku społecznego." - Wikipedia
   Nie dziwią zatem pogarszające się statystyki częstotliwości występowania zaburzeń psychicznych. Narastają też niepokoje społeczne. Niewątpliwie potrzebny jest reset systemu, który zapętlił się do poziomu absurdu. Mając nadzieję, że ten reset nie będzie nazywał się „Wojna”, starajmy się zachować zdrowe zmysły poprzez stronienie od tego, co miałoby zaburzać naszą równowagę ponad miarę. Grawitujmy też ku temu, co nas regeneruje, uspokaja, chroni przed nadmiarem bodźców. Połowa sukcesu to nie pogarszać sprawy. 
   Żyjąc w świecie pełnym fałszu, kłamstwa i manipulacji, istotne jest, aby być rozsądnym i trzeźwo myślącym. Oto kilka zasad, które mogą pomóc w utrzymaniu jasnego umysłu w takiej rzeczywistości. Zawsze zachowuj zdrową dawkę sceptycyzmu wobec informacji i twierdzeń, które słyszysz lub czytasz. Zadawaj pytania, szukaj dowodów i staraj się zweryfikować fakty. Sprawdzaj wiarygodność źródeł informacji, zanim zaakceptujesz je jako prawdziwe. Unikaj opierania się na jednym źródle i poszukuj informacji z różnych perspektyw. Nie ufaj ślepo autorytetom czy opinii większości. Analizuj informacje samodzielnie i wypracowuje własne wnioski. Zrozumienie perspektywy innych ludzi może pomóc w wykryciu manipulacji czy fałszu. Kiedy pojmuje się motywy innych ludzi, łatwiej uchronić się przed ich manipulacją. Podejmuj wysiłek, aby stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Im więcej wiesz, tym łatwiej będzie ci zrozumieć świat i uniknąć manipulacji. Manipulatorzy często wykorzystują grę na emocjach do wywierania wpływu, wręcz presji na innych - uważaj na "bomby emocjonalne" czyli takie komunikaty, które powodują silne odczucia. Bądź świadomy swoich uczuć i staraj się zachować spokój w sytuacjach stresowych lub konfliktowych. Regularnie zastanawiaj się nad własnymi przekonaniami, postawami i działaniami. Bądź gotowy zmieniać swoje poglądy w oparciu o nowe informacje i doświadczenia. Trzymaj się moralnych zasad i wartości, nawet jeśli inni próbują cię przekonać do czegoś innego. Lojalność wobec swoich wartości może chronić przed manipulacją ze strony tych, dla których cel uświęca środki.
    ➡️ Lubisz czytać? Więcej do poczytania znajdziesz tutaj.
   Polecam też:
    
  • 0 comments
   Psychologia sportu w kontekście piłki nożnej jest fascynującym obszarem, który zajmuje się badaniem wpływu czynników psychologicznych na wyniki i występy sportowców w tej dyscyplinie. Oto kilka istotnych tematów dotyczących psychologii sportu w kontekście piłki nożnej.
   Motywacja
   Badania nad motywacją sportowców w piłce nożnej są istotne dla zrozumienia, dlaczego niektórzy gracze osiągają sukcesy, podczas gdy inni nie. Czynniki motywacyjne, takie jak aspiracje, cele, dążenie do sukcesu, presja społeczna i wewnętrzne motywy, mają istotny wpływ na zaangażowanie i wydajność zawodników.
   Stres i radzenie sobie ze stresem
   Piłka nożna jest sportem wymagającym wysokiego poziomu umiejętności technicznych, taktycznych i fizycznych. Zawodnicy muszą radzić sobie ze stresem związanym z rywalizacją, oczekiwaniami kibiców, presją wyników oraz z występami przed dużą publicznością. Psychologia sportu pomaga w identyfikacji skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem i poprawie radzenia sobie z emocjami w tych kontekstach.
   ➡️ Na marginesie, w wolnej chwili można odwiedzić sklep dla uprawiających sport.
   Koncentracja i uwaga
   W piłce nożnej istotne jest utrzymanie wysokiego poziomu koncentracji przez cały mecz. Zawodnicy muszą skupiać się na zadaniach taktycznych, czytaniu sytuacji na boisku, podejmowaniu szybkich decyzji i reagowaniu na zmienne warunki gry. Psychologia sportu oferuje techniki, takie jak trening mentalny i wizualizacja, które pomagają w doskonaleniu koncentracji i kontroli uwagi.
   Samoocena i pewność siebie
   Wiara w siebie i pozytywna samoocena mają kluczowe znaczenie dla piłkarzy. Wysoka pewność siebie może wpływać na efektywność techniczną, taktyczną i motoryczną, a także na podejmowanie ryzyka i radzenie sobie z porażką. Psychologia sportu dostarcza narzędzi i technik, które pomagają budować i utrzymywać pozytywną samoocenę u piłkarzy.
   Komunikacja i współpraca w zespole
   Piłka nożna to sport zespołowy, w którym skuteczna komunikacja i współpraca między zawodnikami są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Psychologia sportu bada dynamikę zespołową, budowanie zaufania, komunikację werbalną i niewerbalną, oraz strategie integracji i współpracy w drużynie piłkarskiej.
   Zarządzanie emocjami
   Emocje odgrywają ważną rolę w piłce nożnej i mogą wpływać na wydajność zawodników. Badania nad zarządzaniem emocjami skupiają się na identyfikowaniu i regulowaniu emocji, odczuć takich jak frustracja, złość, stres czy ekscytacja, aby poprawić skoncentrowanie się i podejmowanie trafnych decyzji na boisku.
   Trening mentalny
   Trening mentalny jest istotnym aspektem psychologii sportu w piłce nożnej. Obejmuje to techniki wizualizacji, afirmacji, pozytywnego myślenia i strategii regulacji myśli w celu poprawy koncentracji, wydajności i pewności siebie.
   Zwalczanie kontuzji i rehabilitacja
   Kontuzje są nieodłącznym elementem sportu, w tym również piłki nożnej. Psychologia sportu wspiera zawodników w procesie powrotu do zdrowia, pomagając w radzeniu sobie z frustracją, utratą motywacji, lękiem przed ponownym urazem i utrzymaniem pozytywnego nastawienia do rehabilitacji.
   Rozwój kariery
   Psychologia sportu może pomóc piłkarzom w rozwoju kariery i osiągnięciu pełnego potencjału. Obejmuje to zarządzanie celami, strategie rozwoju umiejętności, radzenie sobie z presją w procesie selekcji, przejście z juniorskich drużyn do seniorskich i planowanie długoterminowej kariery sportowej.
   Coaching i przywództwo
   Psychologia sportu jest również stosowana w kontekście szkolenia i przywództwa trenerów. Badania nad efektywnymi strategiami coachingowymi, komunikacją z zawodnikami, budowaniem zaufania i inspirowaniem do osiągania wysokich standardów mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania drużyn piłkarskich.
   Powyższe tematy stanowią tylko kilka przykładów. Psychologia sportu w kontekście piłki nożnej jest szerokim obszarem badań, który stale się rozwija i dostarcza wiedzy na temat psychologicznych aspektów tego sportu.
   Mój YouTube, mój Instagram.
    
   Artykuł przypadł do gustu i przydał się?
   Wesprzyj autora, stawiając mu kawę.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 •  

 • 83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.