Skocz do zawartości

Ujawnienie tajemnicy rozmowy przez psychologa


Polecane posty

Dzień dobry 

Pracuje w zespole szkół, jako nauczyciel wychowawca w internacie. W pracy poprosiłam psychologa szkolnego, który w internacie pełnił dyżur o rozmowę. Następnie ta pani psycholog poszła do swojej koleżanki- innego wychowawcy w moim miejscu pracy i o całej rozmowie opowiedziała i jeszcze zmieniła moje słowa, co w efekcie zaostrzyło relację moje z innym wychowawcą. Moje pytanie dotyczy tego czy psycholog szkolny ma obowiązek poufności, zachowania tajemnicy rozmowy. Jak powinnam zareagować na takie zachowanie, które nazwałbym "plotkarskie" i jednocześnie okrutne. Co powinnam zrobić. Czy są jakieś przepisy które ta pani złamała?

Bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam Kryśka

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Dzień dobry, Krysiu
  •  
  • Podstawową regulację dotyczącą tajemnicy zawodowej znaleźć można w ustawie z dn. 8.06.2001r. o zawodzie psychologa

Art. 14 : Psycholog ma obowiązek zachowania w tajemnicy informacji związanych z klientem, uzyskanych w związku z wykonywaniem zawodu

  • Inne regulacje prawne nakładające obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej
    – Kodeks Karny, art. 266 § 1:

Kto wbrew przepisom lub przyjętemu na siebie zobowiązaniu ujawnia lub wykorzystuje informację, z którą zapoznał się w związku z pełnioną funkcją, wykonywaną pracą, działalnością publiczną społeczną, gospodarczą lub naukową – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2

– Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego z dn. 19.08.1994r.

Art. 50. 1 Osoby wykonujące czynności wynikające z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego są obowiązane do zachowania tajemnicy wszystkiego o czym powezmą wiadomość w związku z wykonywaniem tych czynności

 

Z tego wynika, że można Panią plotkarską psycholog podać do sądu. Ale czy powinnaś tak zrobić? Nie wiem. Można się z nią jakoś dogadać, żeby przeprosiła i naprostowała sprawę, oczywiście informując ją wcześniej (o ile tego nie wie), że prawdopodobnie dopuściła się przestępstwa.

Chociaż... tak się zastanawiam... bo chodzi o psychologa szkolnego, który z założenia jest dla uczniów a nie pracowników szkoły. Może waszą rozmowę potraktowała jako zwykłą prywatną pogawędkę, bo nie wiem czy można to nazwać świadczeniem usługi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Bardzo dziekuję za wyczerpująca odpowiedź. 

Moim pierwszym krokiem z pewnością będzie rozmowa wyjaśniająca z panią psycholog, w jakim celu ujawniła treść rozmowy. A dokładniej dlaczego przeinaczyła moje słowa i podała "dalej". Bo zamiast pomóc,wspierać, pokazywać rozwiązanie taka (chyba) jej rola, to zaszkodziła.

Sytuacja wyglądała tak:

Zaprosiłam psycholog do swojego pokoju, w którym miałam dyżur, zamknęłam drzwi. Poruszyłam sprawy dotyczące złego zachowanie  kilku osób z jednej grupy wychowawczej i że chciałabym sama z nimi to załatwić/rozwiązać. Żeby podpowiedziała mi jak z taką grupą rozmawiać itp. Następnie kiedy spytała się cyt. "dlaczego nie pójdę z tym do Magdy " -wychowawcy tej grupy (wychowawca grupy to taka osoba jak wychowawca w klasie) odpowiedziałam, cyt. "chce sama takie sprawy załatwiać i nie zawracać głowy Magdzie". Nie chciałam wyjść na wychowawcę który skarży i nie potrafi rozwiązywać problemów. Chciałam przygotować się do tej rozmowy profesjonalnie stąd też moja decyzja o poproszeniu psychologa o konsultację w tej sprawie.

Następnie p.psycholog poszła do pokoju obok, do swojej koleżanki przekazując, że na pytanie "dlaczego nie pójdę z tym do Magdy " odpowiedziałam... UWAGA!!! "że Magda i tak by z tym nic nie zrobiła". 

Po ok. 15 minutach od rozmowy z psycholog, Magda złapała mnie na korytarzu wściekła i powiedziała że nie wie komu ma wierzyć. Że ona wszystko wie i że ja powiedziałam psycholog o niej "że Magda i tak by z tym nic nie zrobiła". Mi dosłownie ręce opadły. Coś strasznego.....poczułam się zdradzona i zmieszana z błotem. 

Sami osądźcie czy z całej rozmowy wyciągnięcie jednego zdania i dodatkowo przeinaczenie jest zgodne z etyka zawodową, norma społeczną? Czy doszło tutaj do naruszenia prawa? A może to jest "normalne"? Może ja jestem staroświecka...

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Po pierwsze nigdy bym nie szla bo psychologa z mojego kregu znajomych, gdzie wszyscy znaja wszystkich i latwo cos kolezance chalpnac. 

Po drugie chyba w wiekszosci szkol panuje plotkarska atmosfera, wiec troche dziwi mnie Twoje zdziwienie. Zapylatas psycholog czy rozmowa bedzie poufna? Jesli nie, to szkolna psycholog mogla potraktowac ja jak ot taka niezobowiazujaca kolezenska rozmowe. Gdybys zapytala, to ona moglaby Ci tez odmowic, bo to byc moze nie jest w jej obowiazkach. Bylabys z tym ok?

Po trzecie pamietam z wlasnego okresu szkolnego, gdy moja kolezanka z lawki poszla do psychologa porozmawiac o tym, ze podobaja sie jej dziewczyny i nie wie czy to normalne. 15 min po tej rozmowie wiekszosc nauczycieli wiedziala o sprawie. Kolezanka uciekla ze szkoly i nie widzialam jej chyba z tydzien. Ci szkolni psycholodzy sa o kant d*** rozbic i gdyby byli dobrzy w swoim fachu i naprawde profesjonalni, to nie pracowaliby w placowce szkolnej. 

Profesjonalna konsultacja niestety slono kosztuje i ludzie zajmujacy sie szeroko rozumianym 'pomaganiem' regularnie i nagminnie maja znajomych oczekujacych darmowej profesjonalnej pomocy. Sama tego doswiadczam gdy ktos sie dowie jaki wykonuje zawod. Problem dotyczy zawodow medycznych, prawniczych, wszystkich w których rozwiazuje sie czyjes problemy. Nikt nie chce rozwiazywac czyichs kompleksowych problemow za darmo poza zakresem swoich obowiazkow czy np. u cioci na imieninach (w czasie wolnym od pracy).

Porozmawialabym i z ta 'psycholog' i z kolezanka zeby nie bylo kwasu. Szkoda psuc atmosfere w pracy. A na przyszlosc po pomoc idzie sie do profesjonalistow. 

Edytowano przez joaska92
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie jest takie, czy osoba wykonująca zawód psychologa w tej placówce przyjmowała Panią na rozmowę jako psycholog czy po prostu jako inna osoba pracująca w tym samym miejscu. Tajemnica zawodowa psychologa obowiązuje wtedy, gdy współpracuje z klientem / podopiecznym. Może wystarczająca będzie krótka rozmowa o tym, by dana osoba nie przekazywała dalej tego, co od Pani usłyszy, bo Pani sobie tego nie życzy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

  • SKOCZ DO: 
    Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

  • PODCASTY.jpg

  • Wpisy blogu

    • 0 komentarzy
      Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
       
       
    • 0 komentarzy
      Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
    • 0 komentarzy
      Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
       
       
       
    • 0 komentarzy
      Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
       
       
    • 0 komentarzy
      Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

  • SKOCZ DO:

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  •  
  • Podcasty i filmy o psychologii

  • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

    83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.