Jump to content

Prokrastynacja niszczy mi życie


b3h2ppy

Recommended Posts

Witam,

Mam 21 lat i jestem pracującą studentką. Moim nieodłącznym problemem jest prokrastynacja, która powoli wpędza mnie w depresję.

Już w połowie gimnazjum zauważyłam u siebie tendencję do odkładania wszystkiego na później i ciągnie się to do tej pory. Już nie wiem jak sobie z tym radzić. Zaczęło się od drobnego przekładania terminów zadań, które mam wyznaczone. W tej chwili wpływa to na każdy aspekt mojego życia.

Zdaję sobie sprawę, że mam zadania i obowiązki. Chcę się rozwijać. Ale ilekroć mam się za coś wziąć przychodzi niechęć, poczucie bezsensu i brak motywacji. Spędzam godziny przed ekranem laptopa lub telefonu, nie wychodzę na zewnątrz, rzadko spotykam się ze znajomymi, odkładam obowiązki na później i w końcu ich nie wykonuję.

Gdy zaczęła się pandemia moja niechęć doszła do tego stopnia, że przez większość czasu nie opuszczam pokoju, nie odrywam się od ekranu. Przestałam się regularnie myć, robię to tylko gdy muszę. Odżywiam się niezdrowo, przez co przybieram na wadze i psuję sobie zdrowie. Próbowałam już wszystkich metod - nagród za wykonanie zadania, planowania dnia, próbowałam rozmawiać o tym z mamą, ale usłyszałam od niej jedynie, że to lenistwo i wymyślam sobie.

Jedyny czas, kiedy te uczucia mijają i jestem w stanie zabrać się za obowiązki, jest gdy robię to przy kimś, a nawet razem z kimś. Zadania na studia - ze znajomymi z roku. Obowiązki domowe - gdy dzielę się nimi z domownikami i cały czas mam ich przy sobie.

Teraz problem wpływa również na moją pracę. Przestałam się rozwijać, uczyć i odkładam długoterminowe zadania na ostatnią chwilę, przez co straciłam szansę na awans.

Proszę o radę co mogę wprowadzić do swojego życia lub z niego usunąć, aby poradzić sobie z tymi odczuciami? Czuję, że od kilku lat stoję w miejscu i traci na tym moje życie zawodowe, relacje z bliskimi i znajomymi i przede wszystkim mój rozwój osobisty.

Link to comment
Share on other sites

 • 9 months later...

Błędne koło, znam to z doświadczenia. Spróbuj aktywizacji behawioralnej na psychoterapii. Np. tutaj masz wzmiankę o tym www.swiadomym-byc.pl . Ja długo miałem problem żeby wziąć się za siebie ale najważniejsze to nawyki, dużo pomaga też np. trening od rana.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

Radzenie sobie z prokrastynacją może być wyzwaniem, ale istnieją skuteczne strategie, które mogą pomóc. Oto kilka sposobów:

 • Ustal konkretne cele i planuj: twórz harmonogramy i listy zadań, aby zorganizować swoje obowiązki i zadania.
 • Spróbuj zidentyfikować przyczyny odkładania zadań.
 • Postaraj się wyeliminować rozpraszacze: Zidentyfikuj czynniki, które utrudniają skupienie się na zadaniu i staraj się je eliminować.
 • Wykorzystaj techniki zarządzania czasem np. Metoda Pomodoro (pracujesz przez określony czas, a następnie robisz przerwę)
 • Znajdź sposoby motywacji, które na Ciebie działają np. nagradzanie się po skończonym zadaniu.
 • Rozpocznij od trudniejszych i ważniejszych zadań jako pierwszych. Gdy najbardziej wymagające zadania zostaną zrealizowane, reszta będzie wydawać się łatwiejsza.
 • Jeśli trudno Ci samemu radzić sobie z prokrastynacją, poproś o wsparcie osób bliskich lub znajdź grupę wsparcia online.
 • Bądź dla siebie łagodny i pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem i każdy ma gorsze dni.                           Więcej informacji o prokrastynacji znajdziesz w tym artykule:  https://msp.radom.pl/2023/06/26/prokrastynacja-co-to-jest-czy-to-choroba/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.