Jump to content

Kocha? nie kocha?


Damga

Recommended Posts

Zawsze marzyłam o założeniu rodziny, ale jakoś przez lata nie wiodło mi się w relacjach z mężczyznami. W pierwszym długoletnim związku słyszałam dużo romantycznych słów i częstych wyznań i zapewnień o uczuciach. Ostatecznie zdradził mnie i upokorzył. Bardzo trudno było mi odbudować poczucie własnej wartości i zaufanie do mężczyzn. Aż w końcu stało się. Zakochałam się i poczułam bezpiecznie, zaufałam. 

Mój obecny partner jest wspaniałym człowiekiem o czystych intencjach. Żyjemy w związku od trzech lat. Na początku zapewniał mnie, że jak już podejmuje decyzje to działa szybko. Tylko, że on nie podejmuje decyzji. Nie idziemy do przodu. Mamy już swoje lata, a ja bardzo chcę założyć rodzinę. Jestem jednak daleka od desperacji i naciskania na niego. Mam przekonanie (może błędne), że to mężczyzna powinien wyjść w propozycjami wspólnego zamieszkania czy ślubu pierwszy. A on nigdy mi nie powiedział, że mnie kocha nawet nie mówi, że za mną tęskni. Nic. Zachowuje się wobec mnie tak jakby tak było, ale ja bardzo potrzebuję to usłyszeć. A on nie umie rozmawiać o uczuciach, nie wiem co w nim siedzi. Nie wiem co jest powodem takiego zachowania. Może wzorzec jaki ma w rodzinie, może poprzedni związek, o którym nie chce ze mną rozmawiać. Zależy mi na nim, ale dłużej tak nie wytrzymam. Myślę o rozstaniu, ale wiem, że będę bardzo cierpieć. Z drugiej strony boję się, że utknę na lata w relacji, która nie doprowadzi mnie do szczęścia. 

Co powinnam zrobić? Jak z nim rozmawiać żeby się przede mną otworzył? Czy ktoś z Was był w podobnej sytuacji?

Link to comment
Share on other sites

Witaj Dagmo, kobieta kobietę najlepiej zrozumie a tym bardziej taka, dla której słowa i czyny mają duże znaczenie. Powinno to zawsze działać w dwie strony, bo związek partnerski między dwojgiem to przecież wzajemne dawanie i odbieranie. Początki każdej relacji są najpiękniejsze i nie muszę pisać dlaczego. Z upływem pewnego okresu wchodzimy w okres nazwijmy to pewnej stabilizacji bo przecież mamy już siebie, znamy się dość dobrze (choć poznajemy całe życie), rozumiemy się bez zbędnych słów bo w pewnym sensie duże znaczenie odgrywa mowa ciała czy nawet wzajemne spojrzenia itd. Wróć do pierwszego fragmentu swojego postu w którym piszesz, ze słyszałaś częste wyznania o uczuciu, o tęsknocie, zapewne o tym, ze jesteś tą jedyną, a jednak wydarzyło się coś co zaczęło strasznie boleć i spowodowało nieufność. Obecnie jesteś z partnerem, którego określasz, ze ma dobre intencje i widzi w Tobie kobietę z którą chce być. Darzysz go zaufaniem, wiec bądź z nim szczera i opowiedz co czujesz i czego brakuje, o czym wcześniej rozmawialiście i dlaczego nie można tego zmienić. Nie wspominasz nic o warunkach bytu a może one mają duże znaczenie dla Twojego partnera? Stabilniejsza praca, mieszkanie/dom, oszczędności, które pozwolą na realizacje wcześniejszych planów. Potomstwo, rozmawialiście kiedykolwiek na ten temat? To bardzo ważne bo taka decyzja powinna zapaść przez obojga a nie tylko przez jednego partnera. Szczera rozmowa wniesie na pewno coś nowego i rozwieje Twoje watpliwości. Może to wyda sie Tobie bądź innej osobie śmieszne lub błahe, lecz jako kobieta tez możesz przejąć inicjatywę i zacząć wprowadzać słowne wyznania w Wasz związek. Myślę, ze gdy od czasu do czasu sama z zaskoczenia wyznasz partnerowi „kocham Cię” to uzna to za bardzo miłe. Podobnie z przytuleniem z zaskoczenia. Jeśli robisz kanapki lub jakieś zdrowe porcje na wyjście do pracy podrzuć karteczkę z krótkim, ale szczerym wyznaniem, podobnie wiadomość w ciągu dnia w formie SMS itd. Zapewne się uśmiechnie, gdy to zobaczy. Często ludzie powielają zachowania, które praktykowano w domach rodzinnych, ale to nie znaczy, ze w podobny sposób mają przeżyć własne życie. Szczęściu trzeba pomóc. 

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję Ci za odpowiedź. Myślę, że pierwsza zacznę rozmawiać konkretnie o uczuciach. Z mojego punktu widzenia nic nie stoi nam na przeszkodzie. Oboje mamy stabilną, stałą i dobrą pracę, a mój partner ma mieszkanie po dziadkach na własność. Mamy też bardzo podobne wyobrażenie o rodzinie i dzieciach.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.