Jump to content

Czy psychoterapia nie działa?


petysana

Recommended Posts

Byłem na psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym i psychodynamicznym i raczej mogę potwierdzić to stwierdzenie, niż podważyć. Psychoterapia działa tylko w niewielkim procencie przypadków. No chyba, że czujesz, że wygadanie się Tobie pomoże, to w tym przypadku należy pójść za uczuciem. 

Link to comment
Share on other sites

Czyli wszyscy, u których psychoterapia nie zadziałała, nie starali się zbyt mocno? Równie dobrze można założyć, że psychoterapeuta nie potrafił dotrzeć do pacjenta, co wcale nie musi być jego winą. A badań naukowych jest mnóstwo i często ich wyniki są sprzeczne. 

Link to comment
Share on other sites

Trochę tych czynników wpływających na efekt terapii by się znalazło. Bywa, że klient się nie stara, bo wcale nie miał ochoty na żadną psychoterapię, ale zgodził zgodził się pod presją np. małżonka grożącego rozwodem. Albo może zacząć terapię z podskórnym przekonaniem, że to się nie może udać, a bez wiary i nadziei w powodzenie niewiele rzeczy się udaje. Ważne są też inne "zasoby wewnętrzne" pacjenta/klienta; nie wszystkie rzeczy da się przeskoczyć, nie każdego uleczyć. Oczywiście od psychoterapeuty też wiele zależy, on jest odpowiedzialny za stworzenie odpowiedniego gruntu pod pracę. Same metody i techniki terapeutyczne nie są tak istotne jak cechy osobowości samego terapeuty. Z moich skromnych obserwacji wynika, że na naszym polskim podwórku nie jest zbyt dobrze w tym zakresie. Obstawiłbym, że 1/3 psychologów i psychoterapeutów źle wykonuje swój zawód.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

@petysana Mnie psychoterapia np. bardzo pomogła, choć początkowo miałam objekcje. To jest troszke tak, jak z uczniami w szkole. Czasem chocby nie wiem, jak nauczyciel sie starał nauczyc ucznia, jesli nie ma chęci nauki u ucznia, nic z tej nauki nie będzie. Tak samo może być z psychoterapią, psychoterapeuta za nas nic nie zrobi. On Ci pomoże dojść do różnych rzeczy, jeśli masz problem i chcesz go rozwiązać, przegadać, przeanalizować, to z pewnością psychoterapia Ci pomoże. My też musimy jako pacjenci wiedzieć z czym idziemy do lekarza.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Jakie metody mogą zwiększyć nasze osiągi wtedy, gdy działania wymagają korzystania z pamięci, związane są z uczeniem się?
    
    
  • 0 comments
   Jak uwolnić się od przymusu, nałogu konsumpcji treści dla dorosłych, w jaki sposób odzyskać wolność.
    
    
  • 0 comments
   Psychologia w praktyce - jak zerwać z nałogiem.
    
  • 0 comments
   Podcast psychologiczny o tym, jak uleczyć złamane serce i mądrze otworzyć się na nowy związek: 
    
  • 0 comments
   Nie mam czasu na niemiłość, a ty? To nie są dobre czasy dla związków. Socjolodzy mówią o epidemii samotności. Psycholodzy alarmują, że żyjemy w kulturze narcyzmu i tym samym toksycznych relacji, w których królują nadużycia, egoizm, kłamstwa i manipulacje. Sytuację pogarsza fakt, że różne środowiska obwiniają się wzajemnie. Jak znaleźć miłość we współczesnym zagmatwanym, zagonionym świecie, w dobie szalejących zmian społecznych - na rynku towarzyskim popsutym przez aplikacje randkowe? Dowiedz się w kursie online: https://ocalsiebie.pl/kurs/ 
    

   Sprawdź kurs online - jak znaleźć miłość: https://ocalsiebie.pl/kurs/
    
   Cierpliwość w poszukiwaniu miłości jest kluczem do znalezienia prawdziwej, głębokiej więzi z drugą osobą. W życiu pełnym pośpiechu i natłoku bodźców łatwo stracić z oczu istotę budowania trwałych relacji. Szukając partnera, który będzie naszym dopełnieniem, warto dać sobie czas na poznanie różnych osób i odkrycie ich prawdziwych wartości. Czasem miłość przychodzi, gdy najmniej się tego spodziewamy, dlatego warto zachować otwarty umysł i serce na każdym etapie tego fascynującego procesu.
   Znalezienie odpowiedniego partnera do związku to nie tylko kwestia przypodobania się komuś czy podobnych zainteresowań. To także zdolność do wzajemnego zrozumienia, akceptacji i wsparcia w trudnych chwilach. Wybierając swojego towarzysza życiowego, warto kierować się nie tylko emocjami, ale także refleksją nad tym, czy nasze wartości, cele i plany życiowe są zgodne. Dobrze dobrany partner potrafi nie tylko uświetnić nasze najlepsze momenty, ale także być oparciem w ciężkich sytuacjach, co czyni naszą relację jeszcze bardziej wartościową.
   Kluczową kwestią w budowaniu udanej relacji jest troska o to każdego dnia. Niezależnie od tego, czy jesteśmy razem od kilku miesięcy czy kilkudziesięciu lat, ważne jest, aby stale pielęgnować więź, rozwijać się razem i szanować potrzeby partnera. Komunikacja, empatia i gotowość do kompromisu to fundamenty trwałego związku, który przetrwa nawet największe burze życiowe. Inwestowanie czasu i wysiłku w budowanie dobrej relacji z partnerem przynosi nie tylko wzajemną satysfakcję, ale także owoce w postaci głębokiej więzi i wspólnego szczęścia dzięki zaspokojeniu ważnych potrzeb psychologicznych. 
    
   Słowa kluczowe: jak stworzyć związek, dobór partnerski, relacje, związki, związek uczuciowy, relacja, gdzie i jak znaleźć partnera, jakiego szukać partnera, jak znaleźć mężczyznę do związku, w jaki sposób znaleźć kobietę do związku, kryteria doboru partnera, poszukiwanie miłości, małżeństwo, narzeczeństwo, relacja partnerka, miłość z prawdziwego zdarzenia, wysokojakościowa relacja, psychologia doboru partnerskiego, psychologia relacji, porady psychologiczne, psycholog online, porady psychologa.


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.