Jump to content

Realistyczne sny - jaka może być przyczyna?


daniel105

Recommended Posts

Witam, od wielu lat do dzisiaj towarzyszą mi bardzo realistyczne sny, które dotyczą Lotnictwa, a konkretnie katastrof lotniczych. W tych snach jestem obserwatorem. Przykłady: Samolot spada podczas startu, lądowania, podczas pokazu w powietrzu (na pokazach lotniczych), zderzają się w powietrzu dwie maszyny.... To wszystko jest tak realistyczne, że czasami mam wrażenie, że to się dzieje naprawdę. Kiedyś nawet przyśniły mi się dwie katastrofy: samolotu i helikoptera. Obie w tym samym dniu. Trzy dniu później w telewizji widziałem katastrofę małego samolotu i helikoptera. Obie wydarzyły się w tym samym dniu. Przez długi czas żyłem z poczuciem winy. Obwiniałem się o śmierć tych ludzi. Jaka może być ich przyczyna? Dodam, że większość mojego życia spędziłem na lotniskach, oglądając pokazy lotnicze. Raz nawet miałem szczęście w nieszczęściu zobaczyć na żywo skutki katastrofy lotniczej i jej ofiary. Był to mały 4 miejscowy samolot. Czy trauma spowodowana tym wypadkiem może generować takie sny?

Edited by daniel105
Link to comment
Share on other sites

Mi się zaczęły śnić katastrofy lotnicze po tym jak wkręciłam się w oglądanie ''Katastrof w przestworzach''. Więc przerwałam i pomogło. Czasem śnią mi się jeszcze podróże lotnicze, ale nie aż tak tragiczne. Wynikają one z moich marzeń o podróżach i lękach z nimi związanych (np. spóźnienie na lot), oraz fakt że przez pół życia latam na trasie Polska Anglia.

Tymczasem jak tylko zaczęłam czytać twój post wiedziałam że również musisz mieć coś wspólnego z lotnictwem i nie myliłam się. Nasze sny nie biorą się znikąd. To obraz naszych głębokich leków i pragnień, wymieszanych ze wszystkim co nasz mózg zarejestrował w ciągu dnia (w tym nawet rzeczy który nie jesteśmy w stanie świadomie zapamiętać). Dlatego myślę że powinieneś zacząć unikać powietrznych atrakcji na tyle na ile możesz. Czyli nie oglądaj filmów i nie chodź na pokazy. To powinno pomóc.

A co do proroczego snu, takie się podobno zdarzają ale nigdy nie masz pewności czy to akurat ten i gdzie szukać tych osób do uratowania. Całe lotnictwo byś musiał uziemić. Poza tym kto by ci uwierzył i nie wsiadł do takiej maszyny tylko dlatego że coś ci się przyśniło? Nie ma w tym żadnej twojej winy.

 • Podoba mi się to 1
Link to comment
Share on other sites

Dnia 21.07.2022 o 09:57, Vanilla91 napisał:

Dlatego myślę że powinieneś zacząć unikać powietrznych atrakcji na tyle na ile możesz. Czyli nie oglądaj filmów i nie chodź na pokazy. To powinno pomóc.

 

Nie mogę rzucić tak po prostu tego, co daje mi w życiu radość. Moje sny są uciążliwe, ale nauczyłem się z nimi żyć. Trauma po katastrofie lotniczej, którą widziałem, nie opuści mnie do końca życia. Pogodziłem się z tym i również nauczyłem z tym żyć. Pisząc ten post, byłem po prostu ciekawy z jakiego powodu mam takie sny. Długo nie mogłem funkcjonować po tym tragicznym wydarzeniu, bo powiedzmy sobie otwarcie, nie często ma się okazję zobaczyć na żywo katastrofę lotniczą. Oszczędzę szczegółowego opisu, ale widok zwęglonych zwłok ludzkich nie należy do przyjemnych. To wydarzenie bardzo zmieniło moje życiu. Miałem do wyboru dwie rzeczy: nauczyć się z tym żyć lub zwariować. Wybrałem to pierwsze. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.