Jump to content
  • psycholog-online-terapia.jpg

"Nie obrazisz się? Nie będziesz zła?"


Akronia
 Share

Recommended Posts

Są to teksty,które mój partner często kieruje w moją stronę,gdy podejmuje działania o których wie, że np.ich nie akceptuję albo nie są dla niego/kogoś dobre.

Odczuwam to jako jakaś manipulację,wiem,że zrzuca tym na mnie odpowiedzialność za swoje postępowanie,jednak nie umiem na to skutecznie reagować. Mówienie "sam zadecyduj/to twoja decyzja" nic nie daje.

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

dosyć mało Pani o sobie i swoim związku napisała. Jak długo jesteście razem? Od kiedy Pani zauważyła takie zachowanie partnera? Kiedy się zmieniło?

To hipoteza ale być może partner doświadczał kiedyś nadmiernej krytyki podejmowanych przez siebie działań. Teraz aby ustrzec się przed negatywnymi konsekwencjami (np. doświadczaniem nieprzyjemnych emocji) upewnia się, przed podjęciem działania, że druga strona to akceptuje.

Jest to pewien rodzaj dzielenia się odpowiedzialnością.

W tym przypadku pomocne może być wręcz nadmierne chwalenie go za samodzielne zrobienie czegoś, nawet jeśli nie byłoby to doskonałe ale sama chęć jest ważna.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Od niespełna roku mieszkamy razem. Wcześniej uważałam to za wygłupy i sama to ignorowałam albo wzbudzało to we mnie śmiech, bo brzmiało jakby pytał mamy. Bardzo wymaga chwalenia,sam dopytuje czy coś mi się podoba albo wymaga żebym mówiła,że mu wyszło i jest super,ale uważam to za przesadę aby tak nadmiernie chwalić dorosłego człowieka...wolałbym mu uświadomić że to trochę niepoważne...

Link to comment
Share on other sites

Mój ma trochę to samo, może nie aż w takim stopniu, że się mnie pyta bezpośrednio przed czy nie będę zła, ale zdarzyło mu się powiedzieć po czymś co powiedział, ze np. trochę się bał jak na to zareaguje itd. 

Może jesteś dosyć wybuchowa? :DBo u mnie np. z tego to wynika, że od razu jak jest jakiś problem/czymś mnie wkurzy to mam taki wybuch emocji, a no on tego nie lubi, bo z natury jest człowiekiem raczej unikajacym konfliktów. Więc no jeśli to podobny przypadek to polecam próbować zmienić taktykę i próbować na spokojnie rozmawiać, albo najwyzej po wybuchu po czasie przyznać się, że się przesadziło z reakcją (zawsze zrzucam na to, ze jestem emocjonalna, co zresztą on wie 😛 ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.