Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

cariee

Walka z lękiem

Recommended Posts

Witam, jestem uczennicą maturalnej klasy liceum. Mój problem z zaburzenia lękowymi trwa już jakieś 5 lat, możliwe, że jego główną przyczyną były za duże wymagania w stosunku do samej siebie. Każdego dnia towarzyszy mi strach, który przeradza się w irytacje, bo przecież mam dobre życie i wiele kochających osób wokół. W liceum pojawiła się jeszcze bezsenność, najpierw nie mogłam po prostu zasnąć, z czasem doszło do tego, że nie zmrużyłam oka przez całą noc, chociaż następnego dnia nie miałam jakiś sprawdzianów czy rzeczy, którymi mogłabym się martwić. Mam problemy w relacjach z każdym chłopakiem, z którym się spotykam. Jestem wiecznie spięta, nie wierzę w siebie i nie potrafię nawet pozwolić złapać się za rękę. Jednak tym co mi zaczęło przeszkadzać najbardziej w ostatnim czasie są myśli samobójcze po alkoholu. Znajomi martwią się, że opowiadam im wtedy, że chciałabym się zabić, ale brak mi odwagi, chociaż na trzeźwo w życiu bym o tym nie pomyślała. Coraz częściej zdarza mi się ostatnio zapominać oczywistych słów jak imię mojego przyjaciela. Biorę leki ziołowe lub pije herbaty, ale i one nic nie dają na ten mój wieczny lęk. Za rok, gdy wyjadę na studia od razu udam się do psychologa, ale teraz proszę o wyjaśnienie, co może mi dolegać i jak z tym walczyć samemu? Czy to może być nerwica? Dziękuję i pozdrawiam. 

Edited by cariee
Link to comment
Share on other sites

@cariee nie odwlekaj wizyty u psychologa i lekarza psychiatry, pomóż sobie już teraz. Nie zostawaj sama ze swoim lękiem, opowiedz o nim specjalistom lub przynajmniej zaufanym osobom. Piszesz, że masz dobre życie i wspierające Cię osoby - porozmawiaj z nimi, powiedz jak się czujesz i o czym myślisz. Gdyby myśli samobójcze się nasilały koniecznie zadzwoń pod numer 112 żeby uzyskać pomoc.

Doznajesz przewlekłego stresu, który przeradza się w zaburzenia lękowe. Długotrwały stres może powodować bezsenność, problemy z koncentracją i pamięcią, poczucie ciągłego napięcia. To wpływa na poczucie własnej wartości. Piszesz o zbyt dużych wymaganiach względem samej siebie. Może są jeszcze inne powody dlaczego pojawił się lęk. W rozmowie z psychologiem odnajdziesz przyczynę i nauczysz się z tym sobie radzić.

Niepokojące jest to, że sięgasz po alkohol. Pewnie na początku alkohol daje Ci poczucie ulgi i "odstresowuje" ale alkohol jest depresantem czyli prowadzi do obniżenia nastroju, stąd pojawiające się po alkoholu myśli samobójcze. Alkohol może powodować również lęk i zaburzenia koncentracji i pamięci. Czyli jeszcze pogłębia Twój stres. To poważne ostrzeżenie dla Ciebie, że alkoholu powinnaś unikać.

Jesteś w klasie maturalnej, chcesz iść na studia - zadbaj o siebie, żebyś mogła zrealizować swoje cele.

Pozdrawiam,

Katarzyna

 

Link to comment
Share on other sites

@cariee Pójdź do psychologa jesteś młoda masz plany i napewno bardzo silna i dasz radę zrealizować swoje cele. Rozmowa z psychologiem bardzo pomaga wycisza i uspokaja. Wiem bo kiedy chodziłam co tydzień do psychologa. Obecnie mam problemy podobne do twoich. Ciągły stres i wydarzenia w życiu, słaba samoocena i teraz myślę że cierpię na nerwicę lękowa. Miewam lęki i boje się spać. Też jestem młodą dziewczyną mam 21 lat i dużo planów ale bardzo boje się że nie dam sobie rady w zyciu. Mam nadzieję że zarówno tobie jak i mi uda się wyjść z tej sytuacji powodzenia!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.