Skocz do zawartości

Polecane posty

Napisano (edytowany)

Witam, jestem uczennicą maturalnej klasy liceum. Mój problem z zaburzenia lękowymi trwa już jakieś 5 lat, możliwe, że jego główną przyczyną były za duże wymagania w stosunku do samej siebie. Każdego dnia towarzyszy mi strach, który przeradza się w irytacje, bo przecież mam dobre życie i wiele kochających osób wokół. W liceum pojawiła się jeszcze bezsenność, najpierw nie mogłam po prostu zasnąć, z czasem doszło do tego, że nie zmrużyłam oka przez całą noc, chociaż następnego dnia nie miałam jakiś sprawdzianów czy rzeczy, którymi mogłabym się martwić. Mam problemy w relacjach z każdym chłopakiem, z którym się spotykam. Jestem wiecznie spięta, nie wierzę w siebie i nie potrafię nawet pozwolić złapać się za rękę. Jednak tym co mi zaczęło przeszkadzać najbardziej w ostatnim czasie są myśli samobójcze po alkoholu. Znajomi martwią się, że opowiadam im wtedy, że chciałabym się zabić, ale brak mi odwagi, chociaż na trzeźwo w życiu bym o tym nie pomyślała. Coraz częściej zdarza mi się ostatnio zapominać oczywistych słów jak imię mojego przyjaciela. Biorę leki ziołowe lub pije herbaty, ale i one nic nie dają na ten mój wieczny lęk. Za rok, gdy wyjadę na studia od razu udam się do psychologa, ale teraz proszę o wyjaśnienie, co może mi dolegać i jak z tym walczyć samemu? Czy to może być nerwica? Dziękuję i pozdrawiam. 

Edytowano przez cariee

@cariee nie odwlekaj wizyty u psychologa i lekarza psychiatry, pomóż sobie już teraz. Nie zostawaj sama ze swoim lękiem, opowiedz o nim specjalistom lub przynajmniej zaufanym osobom. Piszesz, że masz dobre życie i wspierające Cię osoby - porozmawiaj z nimi, powiedz jak się czujesz i o czym myślisz. Gdyby myśli samobójcze się nasilały koniecznie zadzwoń pod numer 112 żeby uzyskać pomoc.

Doznajesz przewlekłego stresu, który przeradza się w zaburzenia lękowe. Długotrwały stres może powodować bezsenność, problemy z koncentracją i pamięcią, poczucie ciągłego napięcia. To wpływa na poczucie własnej wartości. Piszesz o zbyt dużych wymaganiach względem samej siebie. Może są jeszcze inne powody dlaczego pojawił się lęk. W rozmowie z psychologiem odnajdziesz przyczynę i nauczysz się z tym sobie radzić.

Niepokojące jest to, że sięgasz po alkohol. Pewnie na początku alkohol daje Ci poczucie ulgi i "odstresowuje" ale alkohol jest depresantem czyli prowadzi do obniżenia nastroju, stąd pojawiające się po alkoholu myśli samobójcze. Alkohol może powodować również lęk i zaburzenia koncentracji i pamięci. Czyli jeszcze pogłębia Twój stres. To poważne ostrzeżenie dla Ciebie, że alkoholu powinnaś unikać.

Jesteś w klasie maturalnej, chcesz iść na studia - zadbaj o siebie, żebyś mogła zrealizować swoje cele.

Pozdrawiam,

Katarzyna

@cariee Pójdź do psychologa jesteś młoda masz plany i napewno bardzo silna i dasz radę zrealizować swoje cele. Rozmowa z psychologiem bardzo pomaga wycisza i uspokaja. Wiem bo kiedy chodziłam co tydzień do psychologa. Obecnie mam problemy podobne do twoich. Ciągły stres i wydarzenia w życiu, słaba samoocena i teraz myślę że cierpię na nerwicę lękowa. Miewam lęki i boje się spać. Też jestem młodą dziewczyną mam 21 lat i dużo planów ale bardzo boje się że nie dam sobie rady w zyciu. Mam nadzieję że zarówno tobie jak i mi uda się wyjść z tej sytuacji powodzenia!