Jump to content

Nowy związek - dziwna relacja


Recommended Posts

Dzień dobry wszystkim :)

Postaram się streścić,chociaż to niełatwe.

Jestem od niedawna w związku z Kobietą, nieco starszą ode mnie. Rozumieliśmy się świetnie,do momentu aż zamieszkaliśmy razem.

Nic w tym dziwnego; inaczej wygląda spotykanie się, a inaczej wspólna codzienność. Wymaga to "dotarcia się", oswojenia z nowym stanem rzeczy.

Nie jest to mój pierwszy związek, zależy mi bardzo na Partnerce, ale sytuacje mnie zaskakują i mam wrażenie że przyczyniam się nieświadomie do nich.

Ze strony Partnerki też nie podejrzewam celowego działania, czy gry. Jest osobą mocno zahartowaną przez życie, taką, która jak coś Jej nie odpowiada daje od razu o tym znać.

Do meritum: Przed wspólnym zamieszkaniem była w Niej wielka doza tęsknoty, czułości, pożądania. Chęć przedstawienia mnie całemu światu, dzielenia go ze mną.

Po zamieszkaniu,w ciągu tygodnia wszystko zmieniło się dość mocno. Widzimy się niezbyt wiele w ciągu dnia, Ona dodatkowo jak tylko może wychodzi gdzieś, albo namawia mnie do wyjścia, np. na siłownię, do kolegi, gdziekolwiek. Wręcz walczy o czas, gdy może być sama.

Rozmowa nie klei się, tematy stały się zdawkowe, powierzchowne. Unika nazywania mnie w jakiś czuły sposób. Unika wspólnego planowania. Potrafi napisać mi lodowato zimną wiadomość, czasem wręcz obrażającą, a za chwilę przytulić i pocalować.

Seks nie jest w żaden sposób ograniczony, cieszy się nim. Ale wspólny sen już jest czymś problematycznym. Blokuje mi też wejście w taką swoją codzienność; gdy chodzi o banalne sprawy, wspólnych zakupów np.

Czuję się jak by Stawiała taki dystans między Nami, dystans dotyczący sfery życia codziennego i takiej codziennej zwykłej czułości.

Dziś mi Powiedziała, że od kiedy mieszkamy razem, śnią Jej się dziwne rzeczy i koszmary, generalnie Ma problemy ze snem.

Na delikatną próbę rozmowy, zareagowała wręcz agresją i stwierdzeniem - nie chcę stawiać świata na głowie.

Całość daje mi przeświadczenie, że gdy zabiegam o rozmowę, bliskość Ona się broni, oddala. Zarazem jeśli nie będę robił nic, Ona uzna że nie zależy mi na Niej ani Nas.

Nie znam Jej całej historii, niewiele wiem o Jej przeszłości, dla Niej temat tabu; myślę że mógła być kiedyś w jakimś bardzo złym układzie, stąd te sny i blokady.

I w tym momencie prosił bym o radę. 

Jak mam postepować, zachowywać się. Czy zabiegać o uwagę, czy wręcz się wycofać w cień, do momentu gdy sama uzna że chce mnie bliżej? Czy w momencie, gdy zwraca się do mnie wyłącznie po imieniu albo na "ty" zwracać się do Niej "Kochanie", czy przyjąć Jej narrację? Czy dawać Jej w wiadomościach do zrozumienia że tęsknię za Nią i Jest mi bliska, czy być jak Ona obojętnym i rzeczowym? (te sposoby wypowiedzi uległy zmianie właśnie na przestrzeni tego tygodnia). I co właściwie jeszcze mogę zrobić, albo czego nie powinienem? Z góry dziękuję i pozdrawiam Was serdecznie

 

Link to comment
Share on other sites

Witaj. Pomysl partnerki z wychodzeniem z domu Twoim czy jej wcale nie jest glupi - zyliscie osobno, kazde czulo sie pezez wiekszisc dnia i nocy bardzo swobodnie a tu nagle jestescie razem i nie ma tej wolnej przestrzeni dla ciala i umyslu... Takie wyjscia moga pomic w przyzwyczajeniu sie do obecnosci drugiej osoby. Mozliwe, ze ja to chwilowo przeroslo i to moze byc sposob na przelamanie tego. Spac tez mozecie osobno a razem wtedy kiedy najdzie Was lub ja ochotabo wnioskuje ze Ty nie masz zadnych problemow z ta sytuacją.. Z czasem powinna przywyknac - niestety nie wszyscy sie tak szybko przestawiaja na nowe a tym bardziej jesli jest sie po przejsciach ii do tego dlugo bylo sie singlem no to staje sie to coraz trudniejsze.

Co do wiadomosci i czulosci to tak, uwazam ze powinienes rowniez zrobic krok w tyl.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję :) czyli tak, jak"czułem". Muszę uzbroić się w cierpliwość i spokój. Takie sytuacje jak opisalem, niestety powodują we mnie mimowolnie wewnetrzną irytację i flustrację - moja Partnerka myślę że to Wyczuwa. I myślę, że to nie pomaga... Czy jest jakiś sposób na pozbycie się takich stanów emocjonalnych? W takich momentach próbuję sobie wytłumaczyć, że "gdyby mnie nie Chciała, to by mnie tu nie było wcale". Ale może jest jakiś lepszy sposób? Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Rozwinę jeszcze temat. Teraz, kiedy rozmawiamy bardzo często pada z Jej strony (w sumie zarzut), że dana sprawa, czynność rozwiązana przeze mnie, została rozwiązana źle (można było lepiej), dziecinnie. To Jej subiektywna ocena, rzucana jakby z automatu. Często bez usłyszenia przebiegu sprawy do końca. Ja akurat mam pełną świadomość tego co robię i absolutnie nie mogę się zgodzić z taką oceną. W takiej sytuacji stoję twardo na swoim stanowisku, chociaż z uśmiechem. Czy to forma jakiegoś sprawdzenia mnie, sprowokowania? Były poważne związki w moim życiu, ale nigdy nie było takich sytuacji. Nie wiem, czy dobrze to interpretuję? Uwielbiam Ją, ale może nie spełniam Jej oczekiwań? Nie mogę, nie chcę być na siłę inny. Więc - czy postępuję dobrze? Czy może z Nią o tym spróbować porozmawiać?

Link to comment
Share on other sites

Może nie powinnam tego pisać ale nie skacz aż tak koło niej bo straci do Ciebie szacunek. Jesteś facet i sprawy załatwiasz po męsku. My kobiety mamy już tę tendencję, że wszystko co nie jest zrobione po naszemu uważamy za wykonane źle lub niedbale 😉 Taka natura, nic nie poradzisz 

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie odswieżyć wątek. Mianowicie. Dowiedziałem się, że "do siebie nie pasujemy". I jakby przestalismy być parą... Trzyma mnie na dystans. Trochę to dla mnie dziwne, z uwagi na to, ze jak spędzalismy czas wszystko było dobrze, a w momencie gdy z przyczyn obiektywnych nie mielismy go dla siebie, Doszła do takiego wniosku.

Nie wiem jak to traktować, uznałem że Potrzebuje przestrzeni. Zarazem sama się odzywa, pisze coś od czasu do czasu, ale jakoś tak sucho, zarazem jednak pisze... nie wiem jak to wszystko traktować, jak do tego podejść... Mieszkamy razem, nie wyraziła najmniejszej chęci żebym się wyprowadził np. Więc Jestesmy pod jednym dachem, ale teraz jakby osobno, jakby wszystko było w porządku a nie jest... Jest mi cholernie smutno i źle z tą sytuacją, ale staram się tego nie okazywać. Jest mi bardzo bliska i brak mi tej bliskości. Nie wiem, czy wcześniej o tym wspominałem, wczesniej jakiekolwiek nawiązanie do tematu uczuć, związku wywoływało w Niej popłoch i wręcz odstraszało. Zarazem Była czuła i hmm taka jak bym oczekiwał. Możema to jakieś znaczenie... Opisana na poczatku sytuacja miała miejsce w sobotę, jutro muszę wyjechać na tydzień, nie wiem jak postepować. Nie chcę Jej stracić a możliwe że już tak się stało. Alejeśli tak, to jakoś abstrakcyjnie. Raczej nie ma nikogo "trzeciego" w to zamieszanego. bardzo mocno w to wątpię. Poradźcie coś proszę.

Link to comment
Share on other sites

Rozmawiałeś, pytałeś? O mieszkanie też zapytać powinieneś w takiej sytuacji, co dalej itp...

Może dialog u Was kuleje i ciężko było wytworzyć więź, stąd taka sytuacja. Może źle interpretuje ale z tego co piszesz to ona daje Ci sygnały że coś jest nie tak a Ty zachowujesz się dalej jakby nic się nie działo i czekasz co się wydarzy.. Dialog , musi być dialog i współpraca bo bez tego nie ma żadnej relacji, nawet koleżeńskiej a co dopiero związek i partnerstwo.

Link to comment
Share on other sites

Może mam złe doświadczenia w związkach i własnej osoby, ale znasz to uczucie gdy masz idealną pracę, ale boli Cię brzuch na samą myśl że masz do niej iść?

Czasem ludzie nie wiedzą czego chcą, nie grają, ale starają się dopasować rzeczywistość do własnych wyobrażeń czy celów. Czasem w sytuacji podbramkowej coraz bardziej zdają sobie sprawę, że to nie jest ich miejsce.

Druga prostsza odpowiedź (pytanie które sobie musisz postawić) może brzmieć: a może ona ma charakter samotnika?

Edited by hadad
Link to comment
Share on other sites

Tak... Więc wyjechałem na tydzień, jutro wracam.

Dialog nam nie kulał, raczej wszystko było poprawnie.  Problem się zaczał jak nie mogliśmy mieć dość czasu dla siebie. Przy czym Ona wie, że dążyłem i dążę do poprawienia tej sytuacji. Wie to też właśnie dzięki dialogom i moim działaniom. Jeśli mi Daje sygnały "że coś jest nie tak" to są niestety nieczytelne.

Dnia 15.05.2019 o 20:27, Dżasta napisał:

Ty zachowujesz się dalej jakby nic się nie działo i czekasz co się wydarzy.. Dialog , musi być dialog i współpraca bo bez tego nie ma żadnej relacji, nawet koleżeńskiej a co dopiero związek i partnerstwo.

 Nie rozumiem podstaw tego stwierdzenia. Co do dialogu itd. zgadza się.

 

19 godzin temu, hadad napisał:

Może mam złe doświadczenia w związkach i własnej osoby, ale znasz to uczucie gdy masz idealną pracę, ale boli Cię brzuch na samą myśl że masz do niej iść?

Czasem ludzie nie wiedzą czego chcą, nie grają, ale starają się dopasować rzeczywistość do własnych wyobrażeń czy celów. Czasem w sytuacji podbramkowej coraz bardziej zdają sobie sprawę, że to nie jest ich miejsce.

Druga prostsza odpowiedź (pytanie które sobie musisz postawić) może brzmieć: a może ona ma charakter samotnika?

Obawiam się, że bardziej w tych rejonach tkwi odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Szanowni Państwo, zwrócono mi uwagę na używanie tzw. Testu Drzewa do diagnozy dzieci (test polega na tym, że dziecko rysuje drzewo, a specjalista analizując ilustrację wyciąga różne wnioski na temat psychiki dziecka).
   Zwracam Państwa uwagę, że NIE należy wyrażać zgody na przeprowadzanie tego testu.
   Wystarczy, że wejdzie się na stronę Wikipedii na temat Testu Kocha, a uzyska się informację „Ten artykuł opisuje teorie, metody lub czynności niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną”. Można również sięgnąć do fachowych recenzji tego narzędzia powstałego jakieś 70 lat temu. Przytoczę fragment przykładowej: „Test Drzewa nie spełnia współczesnych kryteriów wiarygodnego narzędzia diagnostycznego. Brak jest naukowych podstaw teoretycznych, jak również danych empirycznych dowodzących trafności i rzetelności narzędzia, brak też badań normalizacyjnych. Nie ma standardowego i choćby częściowo zobiektywizowanego systemu interpretacji wyników. Diagnosta jest zachęcany do praktyk sprzecznych z naukową metodologią, które zwiększają ryzyko wystąpienia myślenia konfirmacyjnego i innych błędów we wnioskowaniu diagnostycznym. Kategorie interpretacyjne są anachroniczne, oceniające, niekiedy oparte na stereotypach, natomiast – z racji braku spójnych podstaw teoretycznych – nie obejmują wiedzy psychologicznej. W świetle powyższego trzeba stwierdzić, że współcześnie TD nie jest psychologicznym narzędziem diagnostycznym, a stosowany w tej funkcji może być szkodliwy.” Szczegółowe informacje:  https://kompsych.pan.pl/images/RecenzjaTestu_Drzewa_skrócona.pdf
    
   Warto też posłuchać podcastu:
    
  • 0 comments
   Badania nad efektem placebo dostarczają fascynujących spostrzeżeń na temat siły umysłu i wpływu wierzeń na doświadczenia fizyczne. Efekt placebo polega na poprawie stanu zdrowia lub zmniejszeniu objawów choroby po podaniu substancji, która nie ma żadnego rzeczywistego działania farmakologicznego. To zjawisko jest często obserwowane w badaniach klinicznych, gdzie pacjenci otrzymują placebo, a ich umysły wierzą, że przyjmują lekarstwo.
   Ciekawym aspektem tego efektu jest to, że niektóre badania wykazują, iż efekt placebo może być skuteczny nawet wtedy, gdy osoba jest świadoma, że przyjmuje placebo. Mózg reaguje na oczekiwania i przekonania jednostki, co prowadzi do realnych zmian w organizmie.
   Efekt placebo podkreśla potężny wpływ psychiki na zdrowie fizyczne. Jest także ważnym elementem badań klinicznych, ponieważ ilustruje, jak skomplikowane są mechanizmy odpowiedzi organizmu na sugestie i oczekiwania. To jedno z zjawisk, które skłaniają naukowców do głębszego zrozumienia relacji między umysłem a ciałem oraz roli psychologii w procesie zdrowienia.
   Efekt placebo może działać nie tylko w kontekście zdrowia, ale także zjawisk społecznych. Jeśli przekonujące przedstawi się rozwiązanie, które ma rzekomo uleczyć jakąś problematyczną sytuację, ludzie pod wpływem tej sugestii mogą zacząć dochodzić do wniosku, że faktycznie korzystnie wpływa ono na okoliczności chociaż zupełnie inne czynniki tak naprawdę ją zmieniają. Fakt ten może być wykorzystywany w propagandzie. "To naszym rozwiązaniom zawdzięczamy pozytywne zmiany" - mogą głosić niektóre środowiska, dążąc do poprawy, wzmocnienia swojego wizerunku i pozycji. 
  • 0 comments
   Znane jest zjawisko zwanie efektem Stroopa, które zostało nazwane od nazwiska psychologa Johna Ridleya Stroopa, który je opisał w 1935 roku. W eksperymencie Stroopa badani mieli za zadanie wymienić kolory, w jakich napisane były słowa, ale problem polegał na tym, że słowa te opisywały kolory inne niż te, w których były napisane. Na przykład, słowo "czerwony" było napisane kolorem niebieskim. Ludzie mieli trudności w nazwaniu koloru, ponieważ mózg miał skłonność do automatycznego czytania słowa, zamiast skupienia się na kolorze.
   czerwony niebieski zielony
   Efekt Stroopa ilustruje zjawisko interferencji poznawczej, gdzie dwie funkcje kognitywne rywalizują ze sobą, utrudniając efektywne wykonanie zadania. To zjawisko jest szeroko stosowane w psychologii jako narzędzie badawcze do zrozumienia procesów uwagi, kontroli poznawczej i zdolności do przetwarzania informacji w mózgu. Efekt Stroopa ma również zastosowanie w psychologii klinicznej, gdzie jest używany do oceny funkcji poznawczych u osób z różnymi zaburzeniami.
  • 0 comments
   Ilu ludzi trzeba, aby zmienić żarówkę? To popularne pytanie, które często jest używane w kontekście żartów, ale istnieje również poważniejsze podejście psychologiczne do tego pytania. W psychologii społecznej istnieje koncepcja znana jako "efekt widowni" (ang. bystander effect). Obejmuje ona sytuację, w której im więcej osób jest obecnych, tym mniejsza szansa, że ktoś zareaguje na potrzebę pomocy.
   To zjawisko zostało zauważone po tragicznym zdarzeniu w 1964 roku, kiedy Kitty Genovese była brutalnie napadnięta i zamordowana na ulicy w Nowym Jorku, a liczne osoby były świadkami tego ataku, ale nikt nie interweniował ani nie wezwał pomocy. Psychologowie społeczni zaczęli analizować, dlaczego ludzie w grupie mogą wykazywać mniejszą skłonność do udzielania pomocy niż w sytuacji, gdy są sami.
   Jednym z wyjaśnień jest tzw. "rozproszenie odpowiedzialności" – w grupie każdy może zakładać, że ktoś inny już dzwoni po pomoc, co prowadzi do zjawiska bierności. To zjawisko jest ważnym obszarem badań w psychologii społecznej i przypomina nam, jak istotne jest zrozumienie, jak ludzie reagują na sytuacje wymagające pomocy społecznej.
   "Susan Catherine Genovese (ur. 7 lipca 1935, zm. 13 marca 1964; powszechnie znana jako Kitty Genovese) – mieszkanka Nowego Jorku, która została brutalnie zamordowana pod swoim domem w Kew Gardens, dzielnicy Queens w Nowym Jorku. Dwa tygodnie po pierwszej wzmiance o wydarzeniu w kronice policyjnej, The New York Times opublikował na jego temat reportaż, według którego 37–38 świadków było świadomych toczącej się pod ich oknami zbrodni, i nie zareagowało ani nie wezwało policji." - Wikipedia
  • 0 comments
   Uwodzenie - dobro czy zło, hit czy kit - czyli fakty i mity. Podcast psychologiczny:
    


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • Toksyczny związek Ocal siebie książka PDF

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 • PODCASTY.jpg

   

   

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.