Jump to content

W niebezpieczeństwie


Recommended Posts

Cześć,

pewnie powinnam zacząć od przedstawienia się, przywitania, bo jestem tu nowa, ale nie mam do tego głowy. Wybaczcie, może innym razem.

Mój najlepszy przyjaciel i chłopak (w jednej osobie) miał trudne dzieciństwo (dom dziecka, rodzina zastępcza, pogotowie opiekuńcze, rodzina wielodzietna), które wpłynęło na to kim jest teraz. Wiem, że to brzmi jak banał, bo to oczywiste, ze tak jest, ale jak z nim jestem, widzę masę zniekształceń poznawczych w jego zachowaniu i szlag mnie trafia. Sama jestem obeznana z tematem psychoterapii, obecnie nawet jestem w trakcie poznawczo-behawioralnej, która w końcu jest tą trafioną. Ale nie o mnie miało być.

Ostatnio przeraziło mnie to, co opowiadał. Że wracał z zajęć, w słuchawkach wszedł na pasy i jaka kobieta zatrzymała się dosłownie kilka cm od niego. Ja panikuję, bo on często tak ma- idzie w słuchawkach i na nic nie patrzy i w końcu to się źle skończy. A on? On bardziej miał wyrzuty sumienia, że ta kobieta miałaby kłopoty gdyby co się stało. I stwierdził, że on i tak się przejmuje bardziej bliskimi - ich zdrowiem i bezpieczeństwem (np. idziemy przez pasy, ja gadam i na niego patrzę, nie skupiam się na reszcie, a on mnie zatrzymuje, bo pasy i samochód jedzie; a ja widzę, że samochód jest dopiero na zakręcie, przeszlibysmy 3x) niż swoim.

Jakis czas temu rozmawialismy i on narzekał, że go boli x , a ja skojarzyłam, że to nie pierwszy raz i  mówię, że przydałoby się zrobić badania. Zbył mnie, że jego ojciec ma to samo i żyje, a on jest młody i jeszcze nie jest źle. A ja wariuję.

Z tego co wiem, może chodzić o to, że przez życie z rodzeństwem nauczył się, że czas poswięcany tylko jemu jest ograniczony albo w ogóle go nie ma, bo zawsze cos/ktos jest ważniejsze.

Nie chcę i nie mogę bawić się w terapeutkę. To nie moja rola, wiem. Tylko co mogę zrobić, żeby mu pomóc? 

Ktos mi doradził, że skoro mam na niego duży wpływ, może powiedzieć , że się po prostu martwię, że nie wiem , co by było gdyby miało go nie być. Że mnie posłucha. Tylko, że znam go, wiem, że to będzie miało efekt tymczasowy. 

Co Wy na to?

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

Czesc,

Z wlasnego doswiadczenia wiem ze tylko terapia pomoze w takim przypadku. Jak sama chodzisz to namow go tez.

Nie mialem az takich hardkorowych przezyc jak on ale byl alkoholizm, leki i przemoc. Po kilku latach swiadomej pracy nad soba doszedlem do wniosku ze bez terapii sie nie obejdzie. To jest za duzy ciezar dla jednego czelowieka zeby to udzwignac. 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.