Jump to content

Cyberprzemoc na tle seksualym


saha

Recommended Posts

Jestem w dość młodym wieku, kończę dopiero podstawówkę. W poprzedniej klasie dość zbliżyłam się do dwóch chłopców i mogłabym powiedzieć, że staliśmy się przez pewien czas przyjaciółmi. Wszystko zmieniło się gdy jeden z nich zaczął widzieć mnie jako kogoś więcej. Nigdy nie uważałam, że jestem gotowa na związki i nigdy również tego nie potrzebowałam. Dlatego więc dałam koledze do zrozumienia, że nic z tego nie będzie. Nasza grupa od zawsze była toksyczna ale wszystko się w tamtym momencie rozkręciło. Kontakt nam padł a oni wraz z innym kolegą zaczęli nękać mnie i moją przyjaciółkę. Miałam nadzieję, że jeśli dam drugą szansę koledze któremu dałam kosza wszystko się naprawi. Tak nie było, tylko pogorszyłam sprawę. Na wakacje wszystko ucichło lecz gdy po powrocie moje oczy spotkały się z  nimi wiedziałam, że to nie koniec. Ich grupa była teraz wzmocniona o 3 nowych chłopców którzy mnie nie szczędzili. Próbowałam to olewać, traktować ich tak samo jak oni mnie, lecz w pewnym momencie przekroczyli wszelkie granice. Pobrali moje zdjęcia z Facebook i wkleili je w zdjęcia nagiej kobiety. Powstały takie dwie przeróbki. Od tamtego czasu miewam okropne uczucie kiedy jestem wokół nich. Ręce całe mi drżą, nie mogę oddychać, kuje mnie w klatce piersiowej a łzy cisną mi się do oczu. Codzienny lęk przed nimi i szkołą nie daje mi żyć. Każda noc jest pełna snów tylko i wyłącznie o nich. Nie mogę na siebie patrzeć bo automatycznie widzę te zdjęcia. Brzydzę się sobą. Zaczynam się czuć winna. Nie myślę o niczym innym i nie mogę się skupić w szkole przez co spadły mi oceny. Niektórzy mówią, że jest to molestowanie. Czy to prawda?  Czy gdybym nie potraktowała go tak już na samym początku nic by się nie stało? Może nie powinnam nigdy zaczynać tej znajomości? Jak mam sobie poradzić z tym, że szkoła to dla mnie piekło? Jak mam radzić sobie z tym lękiem który z dnia a dzień we mnie narasta? Czy powinnam się poddać?

Link to comment
Share on other sites

W encyklopedii jest podana definicja molestowania: "Molestowanie (łac. molestare, fr. molester drażnić, naprzykrzać się) – występuje w sytuacji, w której ma miejsce niepożądane zachowanie związane z płcią osoby, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności osoby i stworzenie onieśmielającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub agresywnej atmosfery."

Jak dla mnie pasuje do tej sytuacji. Można to też uznać za znieważenie, chociaż dla tych chłopaków to pewnie tylko śmieszny żart.

Nie wiadomo co by było, gdybyś inaczej się zachowała wobec niego na początku. Ale co innego mogłabyś zrobić? Nie chciałaś nawiązywać z nim bliższej relacji i grzecznie dałaś mu to do zrozumienia. Wszystko zrobiłaś jak należy, szczerze i z szacunkiem. Problem pojawił się w głowie chłopaka, pewnie poczuł się odrzucony, skrzywdzony i chciał się zemścić w głupi sposób. To świadczy tylko o tym jaki jest słaby, wrażliwy i niedojrzały. Teraz wiesz, że lepiej by było w ogóle się z nim nie zadawać, ale nie mogłaś o tym wiedzieć na początku. Pechowo trafiłaś, tak się w życiu zdarza. Niczemu nie jesteś winna. Z lękiem poradzisz sobie, gdy zrozumiesz, że nie należy brać do siebie wszystkiego (a może nawet niczego) co ktoś o Tobie mówi w ten czy inny sposób. Jak jakaś dziewczyna powie na przykład, że jesteś głupia, nie pomyślisz chyba sobie "oh, ona powiedziała, że jestem głupia, więc na pewno to jest prawda, ona wie najlepiej, nie może być inaczej". Każdy może mówić co chce, nawet największe głupoty. Jedna osoba będzie chciała się Tobie podlizać, żeby coś od Ciebie dostać i będzie mówiła jakieś komplementy, słodkie słówka; inna osoba będzie miała zły dzień, jakieś problemy w domu, Ty się akurat nawiniesz i usłyszysz najgorsze obelgi. Tym marnym fotomontażem chłopak wyładował swoją złość, żal czy co tam innego, co było w nim, nie w Tobie. Popisał się wśród kolegów, żeby wyjść na fajnego. Chciał zrobić z Ciebie w formie głupiego żartu kogo, gwiazdę porno? puszczalską? O niczym to nie świadczy. Nikt myślący chyba nie uwierzy, że to Twoje ciało, prawda? 

Wydaje mi się, że ta sytuacja wzbudziła w Tobie wiele złości, tyle że skierowałaś ją nie tam gdzie trzeba. Obwiniasz siebie, nawet brzydzisz się siebie. A co czujesz wobec tych chłopaków? 

Nie myślałaś o poinformowaniu o tym rodziców, wychowawcy, pedagoga albo psychologa szkolnego?

 • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.