Jump to content

Grunt sypie mi się pod nogami


Iva777

Recommended Posts

Dziwnie się czuje opisując tu swój problem ale już nie wiem co mam robić. 

Jestem 25 letnia studentką od prawie 6 lat mieszkam sama i jakoś daje sobie radę.  Z moją siostrą (21 lat) zawsze miałam wzloty i upadki, byłam dla niej za mało ambitna i bez perspektyw na życie, ale odkąd sama wyprowadziła się na studia i zawaliła pierwszy rok uznała ze studia są nie potrzebne nikomu, wmówiła sobie depresję manifestując ją każdemu z każdej strony i cokolwiek by nie zrobiła był tekst że nie szanujemy osób z depresja bo ona jest chora itd..  Każda próba pomocy z mojej strony kończy się tym że zarzuca mi że ja ją krytykuje, wszystko oboera jako atak na nią. Rodzice nie reagują, może nie wiedzą jak, może też czują się bezsilni wobec niej ale to nie zmienia faktu że jak z nimi o tym rozmawiałam to jeszcze mi się oberwało.. 

Kolejna sprawa to to, że od lutego przejeżdża do mnie mój brat (19lat) i naszła mnie ostatnio okropna świadomość tego że martwie się czy da sobie radę, czy się zaklimatyzuje, odnajdzie w innej rzeczywistości z pracą itd, jesteśmy z małej miejscowości i znając jego będzie to dla mnie o duży przeskok i zaczęłam mieć ostatnio spore obawy, nie że nie chce go tutaj ale że się po prostu martwie. 

Na domiar tego wszystkiego w pracy mi się sypie, szef nas nie docenia, próba jakichkolwiek podwyżek skończyła się fiaskiem. Nalezienie nowej pracy też nie jest łatwe.  

Do tego rozpoczynający się ostatni rok studiów, praca magisterska, przygotowania do obrony.. W ostatnich tygodniach wszystko na raz zrzuca mi się na głowę.  Nie śpię, praktycznie nic nie jem, najlepiej to bym siedziała pod kocem w domu ale wiem że nie mogę i muszę się wziąć w garść, rzecz w tym że  nie jestem w stanie uporać się z tym wszystkim. 

 

Link to comment
Share on other sites

Dlaczego dziwnie się czujesz opisując tu swój problem? Czyżbyś była nauczona radzenia sobie ze wszystkim sama? Brania odpowiedzialności na siebie? Tak to trochę wygląda. Martwisz się o pełnoletnie rodzeństwo, jakbyś była ich matką a nie siostrą, i to może nawet lekko nadopiekuńczą matką.

Zachowanie siostry od razu skojarzyło mi się z pojęciem "korzyści wtórnych z choroby". Siostra najprawdopodobniej wykorzystuje wykreowaną przez siebie depresję do przyciągnięcia uwagi najbliższych, zapewnienia sobie opieki i współczucia. Może nakładać maskę osoby chorej na depresję, bo tak jest jej po prostu wygodnie. Wymiguje się od wzięcia odpowiedzialności za swoje życie. Być może Ty za często brałaś za nią odpowiedzialność i nie nauczyła się robić tego za siebie?

Mogłabyś powiedzieć o sobie, że za bardzo się wszystkim przejmujesz? Jeśli tak, to dobrze by było się tego oduczyć.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.