Jump to content

Moja siostra co robię nie tak?


marcinppp

Recommended Posts

Witam.

Mam 37 lat , pracuję i próbuje rozkręcić swój własny biznes, jestem teraz niezależny finansowo ( wcześniej bywało różnie).

Mój problem polega na tym, że moja trzy lata młodsza siostra czasami traktuje mnie jak członka rodziny drugiej kategorii. Wygląda to mniej więcej tak: 

Kiedyś jak nie miałem pracy zaproponowała mi jakiś czas po tym jak urodziła pierwsze dziecko żebym robił za niańkę ( mam podejście do dzieci) a ona będzie mi płacić, zgodziłem się ale za darmo, miałem tylko u niej mieszkać za granicą a w międzyczasie poszukać sobie pracy. Siostra poszła na zwolnienie, więc zacząłem szukać pracy, ale wtedy się zaczęło, że to robię nie tak, to tamto nie tak. W końcu nie dało się wytrzymać, wróciłem do Pl. Za dwa lata rozstała się z mężem, no i znów płacz że pomocy potrzebuje, żebym przyjechał. Nie chciałam za bardzo, ale pojechałem, okazało się że nie potrzebnie, a ona dopytywała ile jeszcze mam zamiar u niej mieszkać. Wróciłem znów do Pl.

Teraz i ona mieszka w Pl , ja zapomniałem o wszystkim i było ok . Ale ostatnio zauważyłem że jeżeli potrzebuje pomocy to odzywa się do mnie a jak jakiś wypad na dyskotekę czy nad wodę to młodszego brata zabiera. Ostatnio zabrała wszystkich ode mnie z domu oprócz mnie. Tak mi się przykro zrobiło że głowa mała. Powiedziałem że to mnie boli to się obraziła że robię jakieś wypominki.... Co mam zrobić żeby te relacje były normalne? 

Dodam że z pozostałym rodzeństwem ona się dogaduje.

Link to comment
Share on other sites

Cześć. Dlaczego uważasz, że to Ty robisz coś nie tak? Obwiniasz siebie za to, że siostra nie okazuje Ci tyle szacunku i zainteresowania, ile byś chciał i na ile zasługujesz? Poświęcałeś się dla niej, w zamian nie doświadczając wdzięczności. Rozumiem, że to boli. Ale ten ból wychodzi od Ciebie, bo to Ty masz niespełnione oczekiwania. Zmień te oczekiwania. Pozwól siostrze być taką, jaką chce być i zachowywać się tak, jak chce się zachowywać. Nie uzależniaj swojego samopoczucia od tego, czy siostra traktuje Cię jak kochanego brata, czy jak kolegę. Nie jest Ci to potrzebne do szczęścia. Ważne, żebyś Ty był w porządku i czuł się dobrze ze sobą. Nie bierz na siebie odpowiedzialności za poczynania innych osób, nawet jeśli to Twoja siostra. Jeśli okażesz szacunek samemu sobie, siostra to na pewno zauważy i prawdopodobnie zmieni swoje nastawienie do Ciebie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.