Skocz do zawartości

Dysmorfofobia i niskie poczucie własnej wartości niszczą mi związek


yerba

Polecane posty

Hej, 

mam 26 lat i od okresu dojrzewania zaburzenia postrzegania własnego ciała zabierają mi radość z życia. 
Zaczęło się od standardowego „jestem za gruba” (mam raczej szczupłą sylwetkę), kompleksy związane z nieidealną cerą, przez garbienie się spowodowane ciągłym „chowaniem się przed światem”. Moja niska samoocena była ze mną chyba od zawsze, choć teoretycznie nie miałam podstaw by ją mieć (kochający i wspierający bliscy, brak przemocy w domu, grono znajomych). Im byłam starsza, tym bardziej przesiewałam ludzi wokół siebie, coraz bardziej zamykając się w sobie i skupiając na swoich wadach, których inni nie zauważali. Ja jednak cały czas widzę siebie jako zbyt grubą, nieatrakcyjną, niezadowoloną z siebie. Teraz nazywam swoje zaburzenia: dysmorfofobia, niska samoocena i brak pewności siebie. 

Najgorsze jest to, że osiągnęłam swój wymarzony cel, kończąc studia i pracując w wymarzonym zawodzie, mam kochających Rodziców, chłopaka, który kocha mnie taką jaka jestem, mam zdrowe ciało, które ćwiczę na siłowni, mam dach nad głową i jedzenie w lodowce, i w głębi serca to doceniam. Ale nie potrafię poradzić sobie z ciągłym niezadowoleniem z siebie, zachowaniami, które niszczą moje relacje z ludźmi. Porównuję się z innymi kobietami, a gdy są chudsze ode mnie- automatycznie czuję się jak ulana świnia, co gorsza mówię to chłopakowi, który zapewnia mnie o swoich uczuciach do mnie, a ja mu nie wierzę, gdy mówi, że dla niego jestem piękna. Czuję się niewystarczająca, mam wyrzuty sumienia po jedzeniu czegoś mniej zdrowego, nie potrafię spojrzeć na siebie z wyrozumiałością, widzę siebie jako zbyt grubą, nie wystarczająco mądrą i zdolną, i zaprzeczam wszystkim pozytywnym opiniom na mój temat. 
Gdy mam dzień, że czuję się grubo, brzydko i coś mi po prostu nie pasuje, automatycznie odpycham od siebie ludzi, których kocham i nie potrafię wyzbyć sie negatywnych myśli. 
Nie mam już siły wytrzymywać ze sobą. 
Nie wiem, dlaczego z pozytywnej dziewczyny pełnej pomysłów, pasji, znajomych i celów, przeistoczyłam się w zakompleksioną, smutną kobietę, która osiągnęła to, o czym marzyła kilka lat temu. 
 

Czy istnieje sposób na przywrócenie radości życia?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak być, że nie trafisz na odpowiedniego za pierwszym razem, ale jeśli nie spróbujesz, to na 100% nie trafisz. Jak będzie zły, szybko możesz pójść do następnego, aż do skutku. Oby tylko wystarczyło pieniędzy na ich opłacanie. 

2 lata temu pisałaś o swojej mamie, o tym że była źle traktowana przez swoją mamę i jakie są tego skutki. Problemy psychologiczne przenoszą się jak klątwa z pokolenia na pokolenia, bo chorym rodzicom raczej nie udaje się wychować zdrowych dzieci. I chociaż Twoja mama, jak przypuszczam, starała się być przeciwieństwem swojej mamy i stale zapewniała Ci dużo miłości, to jednak trochę niechcianych przykrych emocji, obaw i lęków przeszło na Ciebie. Z pomocą kogoś obeznanego w działaniu psychiki na pewno da się wszystko naprawić. A gdy będziesz szukała terapeuty, polecam wziąć pod uwagę pracującego w nurcie psychodynamicznym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi to przyjąć do wiadomości, że Mama częściowo, chód nieświadomie, przyczyniła się do tego, jak siebie postrzegam, nie chcę jej za nic obwiniać, bo kocham ją całym sercem i wiem, że starała się robić wszystko, abym nie czuła tego co Ona. Ale oczywiście masz rację. Ja sama teraz muszę podjąć odpowiednie kroki i wyleczyć siebie, aby złe emocje i zachowania nie przeszły w przyszłości na moje dziecko. Dziękuję za odpowiedź! Zwrócę uwagę na psychoterapeutę zajmującego się tym nurtem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Wklej jako zwykły tekst

  Maksymalna ilość emotikon wynosi 75.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.



  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

  • Podcasty i filmy o psychologii

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Używając strony akceptuje się Warunki korzystania z serwisu, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.