Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Kuba96

Strach i lęk przed wyjściem z domu

Recommended Posts

Dzień Dobry

Nazywam się Jakub mam 24 lata chciałbym podzielić się i jednocześnie rozwiązać problem z którym się nie mogę uporać od dłuższego czasu. Gdy wychodzę z domu to napada mnie lek boję się przechodzić obok ludzi i z nimi rozmawiać, nawet sytuacja gdy muszę wejść do sklepu wywoluje u mnie lek. Zastanawiam się czy to jest spowodowane tym że jakiś czas temu zazywalem substancje psychoaktywne czy tym że mam traumy z dzieciństwa. Chciałbym w miarę możliwości uzyskać odpowiedź na nurtujące mnie pytanie jak mogę z tym sobie poradzić. Będę wdzięczny za każdą podpowiedź i radę. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry!

Aby trafnie określić przyczynę Twojego lęku, potrzebna byłaby dłuższa rozmowa. Zarówno niektóre substancje psychoaktywne (tylko nie wiem, jakie i w jakich ilościach je zażywałeś?), jak i traumy z dzieciństwa (jakie?) mogą być przyczyną lęku w sytuacjach społecznych. Wpływ mogą mieć też inne czynniki, np. pandemia i związana z nią izolacja wzmacniające lęk przed ludźmi, trudne doświadczenia z rówieśnikami w szkole, czy niektóre cechy osobowości. 

Wydaje mi się, że forum nie jest najlepszym miejscem do odpowiadania na pytania w nawiasach. Dlatego zachęcam do kontaktu z psychologiem z Twojej miejscowości lub w formie online. 

Najważniejsze, że czujesz potrzebę zmiany i potrafisz uczciwie zastanowić się nad możliwymi przyczynami. Lęk przed kontaktami społecznymi jest dość częsty (szczególnie ostatnio z powodu leku przed koronawirusem i z powodu przymusowego ograniczenia kontaktów), ale też względnie łatwy do obniżenia/wyleczenia. 

Pozdrawiam serdecznie

Maja Łoś

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Mi pomogło założenie maski na twarz bo bałem się rozmawiać z innymi ludźmi, a teraz dzięki masce czuje się jak w internecie anonimowy. Mogę rozmawiać z każdym.

A co do strachu przed wychodzeniem. też go miałem z powodu wirusa mi pomogła żona i radykalna akceptacja.

"Nie potrafię zmienić tego co zaszło"

"Tak musi być"

"Chwila teraźniejsza to jedyna, nad która mam kontrolę"

😉

  • Jestem za to wdzięczny 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

Psycholog online

Psychoterapia przez Skype

Internetowa poradnia psychologiczna

Co wyróżnia nasz gabinet

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.