Jump to content
  • psycholog-online-skype-16.jpg.jpg


wikanon
 Share

Recommended Posts

Cześć. We wrześniu kończę 20 lat i niestety mam bardzo duży problem- żyje cały czas w stresie i sobie z tym kompletnie nie radzę. Pierwsze ataki paniki dostałam w 6 klasie podstawówki, ale w miarę potrafiłam sobie z tym radzić, aż do tego roku... Od rozpoczęcia zajęć zdalnych na studiach zaczęłam być ciagle w domu, miałam więcej czasu i zaczęłam więcej rozmyślać. Teraz budzę się i zasypiam cała zlękniona. Z nerwów mam mdłości, drży mi ciało, czasem aż czuje zawroty głowy, mam koszmary senne i problemy ze snem, często się wybudzam i krzyczę albo budzę się cała zdenerwowana, że aż się cała trzęsę i mam ogromne kołatania serca. Często przy większym stresie drętwieją mi mięśnie i czuje duszności oraz ucisk w głowie i klatce piersiowej. To jest nic, najgorsze są natrętne myśli, a szczególnie strach o własne życie. Wmawiam sobie każda najgorsza chorobę. Sprawdzam codziennie po kilkanaście razy czy aby na pewno mam równe źrenice, bo mam po prostu schizy, że pewnie mam glejaka, a glejak to wyrok, bo mediana przeżycia to 12 miesięcy i przez to stresuje się coraz bardziej i tak w kółko. Ostatnio miałam RTG płuc, badania krwi i gastroskopię i jak zawsze szlam na wizytę lekarska bez problemu tak teraz mam ochotę uciec spod gabinetu i mam najgorsze mysli,ze mam raka i umrę i tak jest dzień w dzień od wstania do pójścia spac, mam wrażenie, ze nawet spiąć myśle o tym cały czas. Nie umiem sobie z tym kompletnie radzić. Nie wiem czy to ma coś do tego, ale rok temu trochę przeżyłam. W lutym za 6 razem zdałam w koncu prawo jazdy, tydzień później dowiedziałam się, ze mama ma raka piersi, w maju zdawałam maturę, w czerwcu okazało się, ze z dnia na dzień stan mojego ukochanego dziadka się pogarsza i ze również ma raka, w lipcu na samym początku w drodze z mama na chemioterapię miałam wypadek samochodowy nie z mojej winy, trzy tygodnie później zmarł moj ukochany dziadek do tego w międzyczasie dowiedziałam się, ze w czerwcu zmarł moj ojciec, z którym nie miałam kontaktu prawie 18 lat i jego rodzina obwiniała nas za jego smierć, w październiku poszłam na studia, w grudniu mama miała operacje usunięcia guza i na chwile obecna wszystko jest z nią okej. Ja ciagle widząc jakieś zbiórki w internecie bo osoby w moim wieku maja guzy mózgów od razu daje mi myśli ze pewnie ja tez to mam. Z nerwow cała drze i czuje puls w całym ciele. Błagam proszę o pomoc. 

Link to comment
Share on other sites

Dzień dobry,

przeżyłaś w zeszłym roku traumatyczne sytuacje związane z chorobą lub śmiercią bliskich Ci osób. Doświadczyłaś kruchości i przemijalności ludzkiego życia. Ogólnie wiemy o tym, że jesteśmy śmiertelni ale na co dzień o tym nie myślimy. Dopiero takie doświadczenia nam to przybliżają.

Nie wiem jaka była przyczyna Twoich napadów lęku w szkole podstawowej ale to świadczy o tym, że jesteś osobą wrażliwą na trudne sytuacje więc przy takim nagromadzeniu traumatycznych wrażeń zaczęłaś obawiać się o swoje życie i zdrowie. Dodatkowo wzmagasz ten lęk poszukiwaniem informacji na temat nowotworów, szans przeżycia oraz doszukiwaniem się objawów u siebie.

Po pierwsze - przestań to robić, bo jak sama zauważyłaś ciężko jest żyć w stanie ciągłego zagrożenia. Jeśli pojawią się takie myśli postaraj się je odsunąć np. mówiąc sobie "pomyślę o tym później" i zajmij się czymś co zaabsorbuje Twoją uwagę. Nie daj się wciągnąć w myślenie o chorobach. Zauważ, że czujesz się dobrze.

Po drugie - aby zmniejszyć uczucie lęku trzeba rozluźnić mięśnie i pracować oddechem, pomagają w tym różnego typu ćwiczenia lub joga. Stosuj też te metody, które jak piszesz do tej pory Ci pomagały.

Po trzecie - jeśli lęk się nasila powinnaś iść na wizytę do lekarza psychiatry w celu stabilizacji swojego stanu emocjonalnego oraz podjąć psychoterapię podczas, której przepracujesz trudne wydarzenia  i nauczysz się radzić sobie z myślami i wyobrażeniami oraz lękiem.

Pozdrawiam,

Katarzyna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share  • Ważna informacja

    Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy na wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

  • ksiazka.jpg

  • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

×
×
  • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.