Jump to content
  • psycholog-online-2-ocalsiebie.jpg

Dave

Uczucie odrzucenia + wewnętrzny krytyk

Recommended Posts

Dzień dobry,

Mam na imię Damian, niedawno ukończyłem 18 lat. Jestem uczniem w klasie maturalnej. Mam stosunkowo dużo "nietypowych" zainteresowań w porównaniu do moich rówieśników. Mowa tutaj chociażby o polityce, filmoznawstwie dokumentalnym czy też akwarystyce. Poznawanie nowych ludzi nie jest dla mnie rzeczą stresującą, jednakże czuję się znacznie lepiej w swoim zamkniętym środowisku.

Od około 5 lat zmagam się z czymś w rodzaju uczucia odrzucenia. Sam nie wiem jak prawidłowo to nazwać. Mam wrażenie, że ludzie podchodzą do mnie z dystansem i niechęcią. Jak to teraz piszę wydaje mi się to abstrakcyjne, ale najmniejszy incydent zbiera w mojej głowie multum czarnych myśli. Jeżeli tylko przyjaciółka chociażby wyświetli i nie odpisze na wiadomość nagle zaczynam myśleć - no tak, po co by miała ze mną rozmawiać przecież na pewno ma wielu lepszych znajomych. Pewnie pisze teraz z tym i tym to co jej po mnie, albo - tylko wszystkich zanudzasz i nikomu nie chce się z tobą rozmawiać. Często pojawiają się wydarzenia, które przeczą mojemu krytykowi i budują pewność oraz poczucie wartości, jednakże po jakimś czasie problem wraca. Sytuacja tego typu ma miejscu prawie że wyłącznie w kontaktach z płcią żeńską. Nie ukrywam, że jest to dla mnie kwestia problematyczna. Od ponad 2 lat nie byłem w żadnym związku. Na myśl o zagadaniu do dziewczyny po prostu odpuszczam, nigdy tego nie zrobiłem. Zbyt bardzo boję się odrzucenia przez nią - przecież jesteś taki i siaki, a ona jeżeli ci się podoba to pewnie też innym, lepszym. Po co ty jesteś jej potrzebny. Ogarnia mnie strach na myśl, że dziewczyna powie nie chociażby dlatego, że ma chłopaka. W głowie mam jej obraz szydzącej ze mnie razem ze swoimi koleżankami.

Nigdy nie byłem u psychologa i raczej ograniczam się do korzystania z porad online. Żeby zmieniać swoje nastawienia i myślenia słucham wiele podcastów, motywacyjnych prelekcji i to pomaga, ale nie zawsze. Najlepszym antidotum na ten problem jest przeżycie wspaniałego dnia ze znajomymi, jako dusza towarzystwa, lecz wiadomo... raz dzień jest udany, a raz gorszy.

Być może ktoś zmagał się z podobnym problemem, proszę podzielcie się swoimi odczuciami. Zależy mi na wyjściu z tego, bo to mnie po prostu ogranicza. Z góry dziękuję.

Mam podobnie jak Ty. Podobna osobowość. Tylko że jestem starsza od Ciebie, mam 24 lata. I wiesz co? Można sobie wypracować pewne zachowania. Na to potrzeba czasu. Patrząc z perspektywy czasu, kilka lat temu byłam o wiele bardziej wyobcowana i nieśmiała niż obecnie. Po prostu z czasem, powolutku zaczęłam się otwierać na ludzi. Nadal mam podobnie np. z tymi wiadomościami. Zaczynam myśleć że na pewno jestem nie ważna dla tej osoby itd. Ale nauczyłam się dosyć szybko wypierać te myśli, nie zastanawiać się nad tym i podchodzić do tego wszystkiego z dystansem. Też zawsze miałam jakąś blokadę w kontaktach z płcią przeciwną, teraz to się zmieniło. 

Widać że jesteś bardzo wrażliwą osobą, wszystko bierzesz do siebie, wszystko analizujesz. Też tak mam, ale kiedyś to było intensywniejsze. Lata mijają, człowiek zbiera doświadczenia. Myślę że z tego wyjdziesz, wiem po sobie że najważniejsze to po prostu przełamywać się. Jak się raz przełamiesz to następnym razem będzie już łatwiej 🙂 I ja zawsze czuję potem ogromną satysfakcję i jestem szczęśliwa. Obecnie mniej się przejmuję opinią innych, a tym bardziej jeżeli to nie jest dla mnie bliska osoba. Tego wszystkiego można nauczyć się z czasem.

@Dave 

piszesz o tym, że masz wrażenie, że ludzie podchodzą do Ciebie z dystansem czy niechęcią, że myślisz o sobie, że kogoś zanudzasz lub jesteś gorszy od innych pod jakimś względem, że nie zasługujesz na zainteresowanie drugiej osoby. Zobacz - to Ty tak myślisz o sobie. Dlaczego?

Jak piszesz masz wiele zainteresowań.

Bardzo wierzysz w negatywny obraz siebie jaki stworzyłeś i jesteś bardziej wyczulony na sygnały z zewnątrz, które go potwierdzają a dzięki temu jeszcze bardziej się w tym myśleniu o sobie utwierdzasz. Takie błędne koło.

Piszesz o tym, że czasami potrafisz spostrzec też inne sygnały z otoczenia, które mówią o tym, że jesteś fajną osobą,  ale są one dla Ciebie mniej ważne niż negatywne myśli na swój temat.

Po pierwsze zastanów się dlaczego myślisz o sobie negatywnie? Czy doznałeś kiedyś odrzucenia? Czy byłeś krytykowany przez kogoś bliskiego i ważnego dla Ciebie? W jakich sytuacjach?

Po drugie otwórz się na te pozytywne sygnały od innych osób po to aby samemu sobie powiedzieć: " jestem lubiany, fajnie spędziliśmy czas, super się rozmawiało... itp"

Dopuść taką możliwość, że jeśli ktoś nie jest zadowolony, zaciekawiony w kontakcie z Tobą, to nie tylko i wyłącznie Ty musisz być powodem takiego zachowania. Inne osoby mają swoje problemy i swoje światy. Byś może to, że ktoś się krzywi to świadczy tylko o tym, że np. ma niewygodne buty, albo pomyślał ile ma dziś nauki itp.

Piszesz " tylko wszystkich zanudzasz i nikomu nie chce się z tobą rozmawiać " - słowa "wszystkich i nikomu" to uogólnienia. Czy naprawdę nikt z  Tobą nie rozmawia? Czy z obawy przed tym, że będziesz kogoś zanudzał to Ty nie podejmujesz kontaktu?

I na koniec czy potrafisz dopuścić możliwość, że czasami rozmowa się "nie klei" ale pomimo to ten fakt nie znaczy o odrzuceniu i nadal ze sobą możecie rozmawiać?

Może warto by było abyś zdecydował się na rozmowę z psychologiem aby wspólnie przeanalizować różne sytuacje, które Cię niepokoją i rozbudzają negatywne myślenie o sobie, a także znalazł źródło takiego myślenia.

Pozdrawiam,

Katarzyna