Jump to content

Choroba w rodzinie


Recommended Posts

Jak pomóc mojemu teściowi?

Mój teść kilka lat temu zaczął się leczyć , ponieważ miał  stwierdzoną  chorobę płuc.

Przerwał leczenie....

Od stycznia tego roku , zaczął gasnąć, w oczach..

Problemy z oddychaniem , bóle wszelkiego rodzaju.. .

Każdy członek rodziny próbował go namówić , prosić, żeby poszedł do lekarza. Wszystko na nic:(

Wszystkie argumenty , że jest nam potrzebny , że jego chora na schizofrenię żona nie poradzi sobie bez jego pomocy... Wszystko na nic...

 

 nie dociera nic:(

Powtarza tylko jedne słowo "trupa się nie leczy :(

Pomocy!

Link to comment
Share on other sites

Justynko,

chyba trochę rozumiem, bo  stykałam się z oporem wobec leczenia, choć w innej sytuacji ... Twój Teść jest szczęściarzem, że ma taką Synową i rodzinę, która obdarza go troską. Wydaje mi się , że to do niego nie dociera, poddał się i jest w straszliwym dole... Czy podczas leczenia, które przerwał, usłyszał jakąś bardzo negatywną diagnozę? Może powinien zmienić lekarza? Może pogadaj z Waszym lekarzem rodzinnym ? Albo z psychologiem w MOPS-ie /GOPS-ie? Czasem są tam zatrudnieni... Może jest ktoś, kogo Twój Teść wyjątkowo poważa/ szanuje i ta osoba mogłaby z nim pogadać? To delikatna misja, bo decyzja dorosłej osoby jest po jej stronie...  Ja  sama sobie w takiej sytuacji tłumaczę, że odpowiadam za to , co robię, ale nie za to , co uczyni drugi człowiek... Pozdrawiam Cię serdecznie i pisz, jeśli takie gadanie na forum jakoś pomaga...

Aga

Link to comment
Share on other sites

Nikomu nigdy nie mówił o tym na co choruje, pamiętam tylko że lekarz medycyny pracy, nie chciał przedłużyć mu badań okresowych ze względu na zły stan płuc,  był może na dwóch wizytach u specjalisty i na tym się skończyło. 

Było to około 4 lata temu...

Później zwolnili go z pracy...

Nigdy więcej nie był u lekarza I nie chciał o nich słyszeć. Zawsze zniechęcał swoją chorą psychicznie żonę i matkę  żeby nie wierzyły lekarzom , bo oni  kłamią...

Ona cichutka i pogłębiona w swojej chorobie , w pewnym stopniu uzależniona od niego przytakiwała mu..

Także jak widać teść choleryk, w pewnym sensie dyktator....

Ale jego dzieci i tak nie dają za wygraną proszą i wierzą że w końcu się zmieni ...

Tylko czy nie będzie za późno (...)

Link to comment
Share on other sites

Mój dziadek zabraniał nam wzywać lekarza, gdy chorował, też despota... 

Znam sytuację, w których lekarz rodzinny podejmował próby motywowania pacjenta (akurat chodziło o alkoholika). Może rzeczywiście to jakiś trop? I MOPS/GOPS. Wydaje mi się, że warto zwrócić się po instytucjonalną pomoc - bo jako rodzina podejmowaliście już wiele prób i zwyczajnie nie możecie być w tym sami... 

Czy jest coś, co Teściowi sprawia przyjemność? Co by go nieco ożywiło i otworzyło na decyzję o leczeniu?

 

Link to comment
Share on other sites

Jedyne co mu sprawia przyjemność , to palenie 

Kiedyś  picie , ale dawno już nie pił 

Mówi że nie może...

Próbowaliśmy namówić go na wizytę domową lekarza rodzinnego a nawetpsychologa ale boimy się że ucieknie bo i tak nas straszył..

Dzięki za radę , z tym MOP-sem

Link to comment
Share on other sites

Może się zwyczajnie załamał diagnozą lekarza..Jeśli pił i pali to nie bardzo zawracał sobie głowę skutkami i faktem że nie jest niezniszczalny. Jeśli usłyszał jakąś nie fajną diagnozę, a na to wygląda skoro i z pracy go z tego powodu zwolnili to mógł go przygnieść ten ciężar.  Ten text"trupa sie nie leczy" wynikalo by ze jest to choroba smiertelna, rak albo cos innego co mocno skraca życie i on ma tego świadomość. 

Pomoc jakiegoś psychologa, terapeuty potrzebna - tylko jak go do tego przekonać, może podstępem? Przyprowadzić do domu pod postacią znajomego/ znajomej i jakoś tak od rozmowy o pogodzie podrążyć inne tematy. No psycholog powinien sobie poradzić z podejściem do pacjenta 😉

Edited by Dżasta
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • SKOCZ DO: 
  Księgarnia >>>> | Apteka >>>> | Uroda >>>> | Sport >>>> | Dziecięce >>>> | Moda >>>>

 • PODCASTY.jpg

 • Blog Entries

  • 0 comments
   Ludzie chętniej próbują z kimś nowopoznanym, niż sprawdzają nowe sposoby budowania relacji, bo łatwiej jest wymienić partnera, niż skorygować własne postępowanie i przepracować coś w sobie. Jeśli chodzi o małżeństwa, w Polsce coraz częściej okazuje się, że do dwóch razy sztuka. 
    
    
  • 0 comments
   Plotka. Złośliwcy powiadają, że bywa to rodzaj przemocy pośredniej – dokuczania komuś okrężną drogą. Trochę straszne, bo – powołując się na dokument „Dylemat społeczny” – fake news roznosi się w sieci sześć razy szybciej niż fakt. Najwyraźniej rzeczywiście plotki są jak chwasty w ogrodzie; nawet jeśli zrywamy je, nowe rosną prędko. Czasami bywają to chwasty wyjątkowo toksyczne, bo używa ich się chociażby do mobbingu, gnębienia kogoś w miejscu pracy lub w związku z wykonywanym przez niego zajęciem. Na szczęście nie wszystkie plotki są takie złe. Na przykład ktoś kiedyś rozpowiedział, że podobno odziedziczyłem hotel. Kto by pomyślał, jak nagle i drastycznie może wzrosnąć atrakcyjność człowieka... 😆 Tak czy inaczej, uważajmy z tym plotkowaniem i pamiętajmy: plotka niewiele mówi o danej osobie – znacznie więcej o człowieku, który w nią wierzy. Miłego dnia.
  • 0 comments
   Kolejny podcast z cyklu psychologia relacji bez cenzury: 10 zjawisk, które psują związki. Psychologia miłości w kontekście czynników, które mogą zakłócić lub nawet przyczynić się do zakończenia relacji. 
    
    
    
  • 0 comments
   Kiedy ostatnio dane ci było doświadczyć głębokiego relaksu, któremu towarzyszy stan błogości, poczucia harmonii wewnętrznej i kojącego spokoju? Mam nadzieję, że miewasz takie odczucia nierzadko. Jeśli jest jednak inaczej, rozważmy, co można zrobić, aby sytuację poprawić. Wersja audio poniżej, a wersja tekstowa tutaj.
    
    
  • 0 comments
   Nadciąga weekend i być może niektórzy poświęcą chwilę albo dwie na jakiś serial. Nie mam na to za dużo czasu, więc wolę za często do tego typu produkcji nie zasiadać, bo niekiedy ciężko oderwać się. Wstrzemięźliwość we wszystkim – nawet we wstrzemięźliwości, więc robię wyjątki. Jako psycholog cenię barwne postacie, interesujące relacje i tym samy interakcje między bohaterami. Dramaturgia, wątki psychologiczne i niecodzienny obyczajowy kontekst też mają znaczenie. Jeśli zatem ktoś podziela sympatię do takich klimatów, może sięgnąć po „Po złej stronie torów”. Fabuła wciąga, ale jest to zarazem studium głęboko dysfunkcyjnej rodziny, która próbuje sobie radzić w obliczu splotu fatalnych okoliczności. A charaktery poszczególnych postaci zdecydowanie tego nie ułatwiają. Pierwszy sezon jest fenomenalny, natomiast pomimo słabszej jakości sezonu trzeciego, nawet tam dochodzi do takich scen, które wstrząsają nami na tyle mocno, że aż przydałyby się pasy bezpieczeństwa. Mocne. Podobało mi się. A Wy co polecacie?


 • Ważna informacja

  Chcąc, by psycholog ustosunkował się do pytania zadanego na forum, należy we wstępie podać swój wiek oraz swoją płeć i spełnić warunki podane w instrukcji darmowej porady. Psycholodzy udzielają odpowiedzi w miarę możliwości czasowych. W razie doświadczania nasilonych myśli samobójczych należy skontaktować się z numerem 112 by uzyskać ratunek. Doświadczając złego samopoczucia lub innych problemów można rozważyć też kontakt z telefonami zaufania i pomocowymi - niektóre numery podane są tutaj.

 • 05e7f642-357a-49b3-b1df-737b9aa7b7a1.jpg

 • SKOCZ DO:

 • PODCASTY-OCALSIEBIEpl.jpg

 •  
 • Podcasty i filmy o psychologii

 • Książki o rozwoju osobistym i psychologii

  83eaf72d-ea6e-4a48-ab5f-9aefa9423f3d.jpg

×
×
 • Create New...

Important Information

Używając strony akceptuje się Terms of Use, zwłaszcza wykorzystanie plików cookies.